25.09.2015
Kibice, aby uczestniczyć w meczu z udziałem swojego ulubionego klubu są w stanie zrobić praktycznie wszystko. Fakt ten jest niejednokrotnie wykorzystywany przez osoby, które wbrew prawnemu zakazowi chcą na sprzedaży biletów zarobić. Chciałabym więc przypomnieć kilka przepisów z zakresu prawa karnego odnoszących się do sprzedaży biletów.
Zacznę od art. 133 Kodeksu wykroczeń (Dz.U. 1971 Nr 12 poz. 114 z późn. zm.). Stanowi, on, że ,,Kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne”. Artykuł ten penalizuje dwa rodzaje zachowań: nabywanie w celu odsprzedaży z zyskiem biletów na imprezy oraz sprzedaż takich biletów z zyskiem. W pierwszym przypadku liczy się już sam fakt nabycia biletów w celu odsprzedaży z zyskiem i nie musi tutaj dojść do faktycznej odsprzedaży bądź odsprzedaż taka może nastąpić, ale sprzedający nie osiągnie z niej zysku. Wystarczy samo założenie – specjalnie zarezerwowanie w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem. Zamiar taki musi zostać jednak udowodniony. Natomiast w drugim przypadku, osoba popełnia wykroczenie już w chwili samej sprzedaży biletów z zyskiem. Zamiar osiągnięcia zysku w tej sytuacji może pojawić się później – nie w chwili zakupu. Wykroczenie to jest wykroczeniem umyślnym. Oczywiście nie każde odsprzedanie biletu jest wykroczeniem. Nie będzie wykroczeniem, jeżeli bilet zostanie sprzedany bez zysku.
Na jednej z platform transakcyjnych on-line w zasadach dokonywania wystawiania ofert znajduje się uregulowanie dotyczące towarów zakazanych i dopuszczonych warunkowo. Na tej liście znajdują się właśnie bilety na imprezy artystyczne, rozrywkowe i sportowe. Wskazuje on, że dany serwis dopuszcza sprzedaż ważnych biletów na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe ale wyłącznie w opcji Kup Teraz! (po stałej cenie), a także że sprzedający zobowiązany jest do wyraźnego umieszczenia w opisie przedmiotu informacji o wysokości ceny nominalnej biletu. Cena Kup Teraz! nie może być wyższa od ceny nominalnej biletu. Ponadto, przedmioty te nie mogą być oferowane wraz z towarami jako bezpłatny dodatek (gratis). Skąd ta ostatnia ,,uwaga”? Zdarzały się sytuacje, że sprzedaż biletów następowała jako ,,gratis” do np. czapeczki. Zaś wysoka cena była uzasadniana np. że rzekomo czapeczka należała wcześniej do jakiejś znanej persony, czy też sprzedaż następowała wprawdzie po cenie nominalnej, ale za to koszty pakowania i transportu były mocno zawyżane.
Biletu na mecz (w kontekście odpowiedzialności pasera) dotyczył także wyrok Sądu Najwyższego (SN) z dnia 23.04.2015 r. (sygn. akt II KK 82/15). Sąd Rejonowy uznał oskarżonego za winnego popełnienia paserstwa biletów na mecz piłki nożnej. SN natomiast rozpoznając kasację Prokuratora Generalnego wniesioną na korzyść oskarżonego uznał ją za zasadną. Zgodnie z art. 292.§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. SN uznał, że przedmiotem wykonawczym przestępstwa paserstwa z art. 292 § 1 k.k. jest rzecz ruchoma. Stosownie natomiast do definicji zawartej w art. 115 § 9 k.k. rzeczą ruchomą lub przedmiotem jest także – obok pieniędzy i środków płatniczych, dokument, który uprawnia do otrzymania sumy pieniężnej albo zawiera obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce. Jest rzeczą oczywistą, że bilet uprawniający do wstępu na mecz piłki nożnej w tej definicji zmieścić się nie może, a w konsekwencji nie jest rzeczą ruchomą. Bilet na mecz stanowi do czasu rozegrania meczu przedmiot umowy kupna-sprzedaży. Sam w sobie nie przedstawia żadnej wartości materialnej. Kluczowe natomiast jest prawo, które w sobie inkorporuje. Przedmiotem obrotu konsumenckiego w przypadku posługiwania się nim jest określona usługa – na jego podstawie nabywca zyskuje uprawnienie do wstępu na wskazaną – w tym przypadku - imprezę sportową Stanowi dokument uprawniający do udziału w określonej imprezie. W związku z tym, bilety nie mogą stanowić w ocenie SN przedmiotu przestępstwa paserstwa, ale w przedmiotowej sprawie mogą ewentualnie przedmiot przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, np. występku z art. 275 § 1 k.k. Przepis ten stanowi, że osoba, która posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jak widać ,,sprzedażowa zabawa” z biletami na mecz może w określonych przypadkach przełożyć się wbrew oczekiwaniom sprzedającego nie tyle na zyski finansowe co na odpowiedzialność karną. Warto także, jeżeli chcemy odsprzedać bilet po cenie nominalnej zapoznać się szczegółowo z treścią regulaminów serwisów za pośrednictwem których będziemy takich transakcji dokonywać.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.