Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Biegać czy nie biegać?

09.10.2013

Bardzo duże zainteresowanie wywołała niedawna publikacja Łukasza Klimczyka p.t. „Biegi masowe: oświadczenie czy zaświadczenie?  zamieszczona na blogu PrawoSportowe.pl . Jako Szef tego contentu chciałem serdecznie podziękować wszystkim naszym Czytelnikom oraz Użytkownikom za tak liczne odwiedziny oraz za komentarze i maile! Chciałem jednocześnie podsumować tę dyskusję i dorzucić swój głos w tej sprawie.

Po niedzielnej tragedii podczas „Biegnij Warszawo  – śmierci na linii mety jednego z uczestników -  przez media przewinęła się lawina głosów na temat uczestnictwa w masowych imprezach sportowych, biegach ulicznych, maratonach czy zimą biegach narciarskich. Tak wielkiej dyskusji nie pamiętam. Nie była ona tak intensywna po śmierci maratończyka w Poznaniu czy innych tragediach, bo śmierć bliskiej osoby, to zawsze tragedia i pustka wśród rodziny i znajomych i tych bliższych i dalszych.

Śledząc programy stacji telewizyjnych, portale internetowe i prasę natknąłem się na dyskusję czy obecny system stosowany przez organizatorów biegów, polegający na składaniu oświadczeń o stanie zdrowia przez uczestników biegów jest wystarczający. Wielki Mistrz Chodu – Robert Korzeniowski sugerował w mediach, że powinny być przeprowadzane szczegółowe badania potencjalnych uczestników biegów i dopiero posiadanie zaświadczenia lekarskiego miałoby dopuszczać do biegu. Podobne zdanie miały też niektóre osoby biegające na co dzień amatorsko. Również zaczęły mówić o zaświadczeniach i szczegółowych badaniach. Wielu biegaczy-amatorów broniło natomiast obecnego systemu. Łukasz Klimczyk – prawnik piszący regularnie na naszym blogu przyjął neutralną postawę, starając się pokazać Państwu oba modele, przybliżyć je tak by to Czytelnicy mogli sami osądzić co lepsze.

„Trudno wymagać, by państwo wzięło na siebie badania specjalistyczne, a inne nie będą miały sensu. Jeśli sport masowy ma się rozwijać to nie można też od uczestników wymagać kosztownych badań. Ten problem występuje nie tylko w sportowych imprezach masowych, ale np. też w szkole. Tu jest to o wiele bardziej zatrważające. Rodzice nie muszą ujawniać danych o stanie zdrowia dziecka i nauczyciel siedzi na  bombie . Kilka lat temu były 3 śmiertelne zdarzenia na WF. Wszystkie związane z chorobą dziecka. Niedawno rozmawiałem z kolegą trenerem klas sportowych, który po 3 miesiącach zajęć dowiedział się, iż dziecko ma padaczkę. Dowiedział się bo miała atak. Rodzice twierdzili, że nic nie wiedzieli, a dziewczynka była przygotowana, bo nawet sama ułożyła się w tzw. bezpiecznej pozycji  – to głos jednego z Czytelników.  Inna Osoba, komentując to zagadnienie na moim profilu facebookowym napisała: „Myślenie nie boli, więc zdrowy rozsądek .

Zdrowy rozsądek – jak zdefiniować to pojęcie w kontekście amatorskiego biegania? Czy uczestnictwo w maratonach i biegach ulicznych to samo zdrowie czy może przyczynek do „niszczenia  swojego organizmu? I tak jak każdy z nas jest inny, tak każdy ma swoje indywidualne progi wydolnościowe, obciążeniowe, zmęczeniowe. Jeden bez problemu przebiega codziennie 5 kilometrów, inny ma kłopot z wejściem po schodach. Jak mówią fachowcy od treningu, lekarze sportowi każdą barierę należy łamać niezwykle łagodnie, stopniowo zwiększać wysiłek obciążenia i stosować się do zasady 3x30x130 czyli „trenujemy 3 dni w tygodniu, po pół godziny, z tętnem 110 uderzeń na minutę .

Tak się składa, że jako dziennikarz sportowy jednej z rozgłośni radia publicznego relacjonowałem sporo biegów, choć wówczas było ich w skali globalnej mniej niż teraz. Robiłem reportaże, materiały dźwiękowe, cotygodniowe rozmowy o bieganiu. Nagrywałem biegaczy, trenerów, lekarzy, naukowców z tej dziedziny, przyglądałem się treningom i progresowi poszczególnych biegaczy amatorów, śledząc co kilkanaście dni ich postępy. Moich znajomych z treningów widziałem startujących w biegach ulicznych czy nawet w maratonach. Pracę radiową zakończyłem w 2007 roku i różnie układały się moje losy zawodowe. Przez pewien czas moje związki ze sportem nieco się osłabiły, ale znów za czas jakiś na portalach społecznościowych zacząłem obserwować zdjęcia swoich znajomych z biegów. I nie byli to wyłącznie znajomi z treningów, ale osoby, których nigdy wcześniej nie posądziłbym o miłość do biegania i ruchu fizycznego.

Przez te 2-3 lata nieco słabszych związków ze sportem zauważyłem jak pod moją „nieobecność  dokonał się przełom w ludzkiej mentalności i osoby zazwyczaj kojarzone z biurkiem, pracą czy korporacjami zaczęły pisać „poprawiłem życiówkę o minutę , „to mój pierwszy maraton  itd.. Choć fizycznie staram się ruszać to preferuję inne aktywności niż bieganie, ze względu na moją atletyczną budowę (201 cm wzrostu – przyp. M.Ż.), ale też nie mam nic przeciwko tym co biegają. Jeszcze jako radiowy reporter, obsługując biegi nierzadko słyszałem „Ja dziś sam, bo kolega nie biegnie. Ma kontuzję. Za bardzo przegiął w treningu . I tak zacząłem się zastanawiać, o co chodzi. Facet jest dyrektorem w dużej firmie, skończył 40 lat i zaczął biegać, sprawdzać się – pomyślałem fajnie. Ma ruch fizyczny, odpoczywa czynnie, ma radość. Jakiś czas później w rozmowie po biegu ta osoba mówi „Nie jestem zadowolony. Myślałem o 1 godzinie 10 minutach, jest 1 godzina 11 . Za następnym razem o nieobecności tej osoby powiadomił mnie jej kolega, tłumacząc to kontuzją o czym wyżej i  zauważyłem, że gdzieś zniknęła granica między radością z ukończenia biegu, a jakąś niezdrową rywalizacją. Zacząłem przyglądać się innym i tym co później zaczęli również.

Moda na bieganie zaczęła ich pochłaniać coraz bardziej i niech nadal pochłania, ale niech będzie w tym rozsądek. Nawet ostatnio na jednym z portali pojawiła się rozmowa z lekarzem, który powiedział, że chrząstka kolana poddana wysiłkowi w biegu maratońskim może się regenerować nawet pół roku. I tak jest. Każdy, kto chce biegać, niech biega, ale tylko wówczas gdy nie ma przeciwskazań. Jak się dowiedzieć? Najlepiej pójść do lekarza. Jeśli nie sportowego, to choćby rodzinnego. Porozmawiać, zapytać, a nie kierować się ambicjami typu moi podwładni biegają, to ja będę lepszy od nich. Człowiek jest stworzony do rywalizacji, ale rywalizujmy w tym co nam nie zaszkodzi. Doskonalmy się, trenujmy, pokonujmy bariery, ale z rozsądkiem i powoli. Stańmy rano przed lustrem, zapytajmy się samego siebie „Czy jestem zdrowy? Czy mogę podpisać oświadczenie o starcie w biegu? .

Zatem nie potrzeba regulacji, a doskonalenia się i niepodejmowania się irracjonalnych wyzwań. Trzeba się obserwować, monitorować, sprawdzać stan zdrowia i do tych warunków dobierać obciążenia, a radość z uprawiania ukochanej dyscypliny i ruchu fizycznego będzie jeszcze większa!

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.