09.06.2017
15 polskich związków sportowych już utraciło, bądź wkrótce utraci swój status. Kilka kolejnych – często o masowej liczbie uprawiających daną dyscyplinę – nie może takiego statusu uzyskać. A wszystko przez brzmienie art. 11 ust. 2 pkt 4 ustawy o sporcie wymagającego spełnienia kryterium przynależności związku do międzynarodowej federacji sportowej uznanej przez MKOl.
O niekonstytucyjności takiej regulacji prawnej informował wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do Ministra, po tym jak zgłosili się do niego przedstawiciele 15 związków z prośbą o interwencję w tej sprawie. O problemie wie także Prezydent RP.
Jak wiemy obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o sporcie. Przedmiotem prac nie jest jednak omawiana przeze mnie kwestia. Dlatego już na etapie konsultacji publicznych działając w imieniu 8 polskich związków sportowych jako lobbysta wnosiłem o rozszerzenie prac o zmianę brzmienia obowiązującego przepisu i zaproponowałem inne kryteria. Nie spotkało się to ze zrozumieniem. Swoje działania ponowiłem na etapie prac w Sejmie, w szczególności wystosowałem odpowiednie pismo do Przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki (Poseł PO), jak również rozmawiałem i pisałem z Przewodniczącym powołanej Podkomisji Nadzwyczajnej (Poseł PIS). Tak więc tematem zainteresowałem środowisko o szerokim spektrum politycznym. I niestety nic z tego. W środę podczas posiedzenia Komisji zrozumiałem, że nikt nie jest zainteresowany rozszerzeniem prac legislacyjnych. Trochę to dziwne – bo szacunki mówią, że sprawa dotyczy kilkuset tysięcy osób uprawiających sport.
No to niezrażony „idę dalej” z wiarą w państwo prawa. Pragnę wszystkich poinformować, że już wkrótce założę komitet inicjatywy ustawodawczej, zamierzam zebrać przynajmniej 100 tysięcy podpisów i wnieść do Marszałka Sejmu własny projekt nowelizacji ustawy – w zgodzie z art. 118 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Mam nadzieję, że liczna grupa środowiska sportowego w ten sposób powie „sprawdzam”.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.