25.03.2016
W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić zagadnienie z pogranicza sportu, turystyki oraz ochrony środowiska. Bardzo często bywa tak, że te dziedziny są ze sobą ściśle powiązane i każda z nich silnie oddziałuje na pozostałe. Tak też też jest w przypadku dzisiejszej tematyki, która dotyczy apelu do Ministra Środowiska w celu zwrócenia jego uwagi na problem niskiego stanu wody na Wielkich Jeziorach Mazurskich.
W dniu 8 marca 2016 r. wystosowano do Ministra Środowiska, prof. dr. hab. Jan Szyszko, apel w imieniu „osób korzystających z uroków” Wielkich Jezior Mazurskich dotyczący śluzy w Karwiku oraz konsekwencji niskiego poziomu wód. Cały problem ma swoje źródło, zdaniem apelujących, w zbyt dowolnym i niekontrolowanym spuszczaniem wody w okresie wiosenno-letnim, co negatywnie oddziałuje na ekosystem w regionie.
Cały proceder jest prowadzony z wykorzystaniem śluzy w Karwiku. Śluza Karwik stanowi połączenie wodne miasta Pisz z jeziorem Śniardwy i resztą szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nie jest to szlak tak bardzo uczęszczany jak okolice miasta Ruciane-Nida, niemniej jednak także stanowi ważny węzeł komunikacyjny (źródło: mazury.info.pl).
Zdaniem autorów, obecne zmiany klimatyczne na świecie objawiające się coraz wyższymi temperaturami w okresie letnim, w połączeniu z nieustannym spuszczaniem wody do kanału Jeglińskiego spowodowała wystąpienie w ubiegłym roku rekordowo niskiego stanu wód WJM. Taka sytuacja ma natomiast ogromny wpływ na stan całego ekosystemu, w tym w szczególności kondycji rybostanu oraz innych gatunków zwierząt.
Jednak oprócz niewątpliwych konsekwencji środowiskowych niski stan wód WJM ma swoje realne skutki także z punktu widzenia amatorów sportów wodnych. Otóż w związku z tym wprowadzono szereg zakazów pływania jachtami w wielu rejonach WJM, które z uwagi na zbyt niski poziom wód nie były przystosowane do żeglugi. Co więcej, jak wskazują autorzy apelu, doprowadziło to do ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczeniowej za szkody związane z uszkodzeniem jachtów na mieliznach.
W zeszłym roku miałem okazję osobiście spędzać urlop żeglując po WJM i z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że obserwacje całego środowiska żeglarskiego nie są bezpodstawne. Było to zauważalne chociażby poprzez problemy z żeglugą w miejscach, w których w ubiegłych latach tego się nie zauważało np. cumując poza głównymi portami.
W końcowym fragmencie w/w apelu autorzy zwrócili się do Ministra Środowiska z prośbą o przyjrzenie się temu problemowi. Tak naprawdę ten niekorzystny zarówno dla ekosystemu, turystyki jak i środowiska sportowego stan jest konsekwencją uchybień, które niewielkimi środkami mogą zostać poprawione. Rozwiązaniem ryzyka związanego z niskim poziomem wód jest bowiem uzupełnienie zbiorników retencyjnych z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby w razie upalnego lata można było kontrolować stan lustra wody.
Wyrażam wielką nadzieję, że przedmiotowy apel spotka się z z reakcję ze strony Ministra. Uważam, że przedstawiony problem powinien zostać potraktowany priorytetowo. Dzięki temu będziemy mogli dłużnej cieszyć się z pięknych okoliczności przyrody WJM oraz szlakami wodnymi o odpowiedniej głębokości.
Z treścią apelu mogą Państwa zapoznać się tutaj.
Źródło: żagle.com.pl
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.