11.02.2016
Zacznę od cytatu: „Za amatorów są uznani zawodnicy, którzy z tytułu uprawiania sportu piłki nożnej nie otrzymali wynagrodzenia, względnie innego świadczenia pieniężnego lub rzeczowego, innego niż zwrot rzeczywistych wydatków poniesionych w trakcie ich udziału w oficjalnych rozgrywkach organizowanych przez PZPN i/lub ligę zawodową. Koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania poniesione w związku z udziałem w meczu oraz wydatki na sprzęt piłkarski, ubezpieczenie i szkolenie mogą podlegać zwrotowi bez podważenia statusu amatora.” (Par. 7 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej).
To teraz kolejny cytat: „Za zawodników profesjonalnych uznani będą zawodnicy, posiadający z klubem umowę zawartą wg wzoru PZPN (kontrakt) oraz zawodnicy, którzy otrzymują z tytułu uprawiania piłki nożnej lub działalności z tym związanej wynagrodzenie, względnie inne świadczenie pieniężne lub rzeczowe, wyższe od określonego w § 7.” (§ 8 ust. 1 Uchwały nr VIII/124).
O co chodzi? – zapyta pewnie wielu czytelników tego wpisu. Cytowane przepisy zna większość piłkarskich działaczy. Właśnie, „zna”, ale czy rozumie i czy właściwie je interpretuje?
Pikanterii dodaje fakt, że właśnie w tym brzmieniu obowiązują one już z górą dekadę. Tak jest od 2006 roku, od wejścia w życie Uchwały nr III/39 z dnia 14 lipca 2006 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników występujących w polskich klubach piłkarskich oraz zasad zmian przynależności klubowej. W Uchwale nr VIII/124 z 2015 roku, która ją zastąpiła, choć mamy wiele zmian w stosunku do Uchwały III/39, to sama definicja statusu piłkarza pozostała niezmieniona.
Kwestię zmian omówiłem w artykule p.t. „Zmiany w statusie piłkarzy” i w kolejnych, w których omawiałem zagadnienia zmiany statusu z zawodnika profesjonalnego na amatora z dn. 29 września 2015 roku oraz październikowych artykułach o uprawnianiu zawodników i o opłatach za uprawnianie.
Jak mamy cały background za sobą , to wróćmy do pytania „O co chodzi?” postawionego trzy akapity wyżej i do naszych cytatów z czołówki dzisiejszego wpisu.
Otóż, konstrukcja polskiej definicji statusu piłkarza, choć zgodna z przepisami FIFA, to w obu wspomnianych uchwałach i tej poprzednio obowiązującej jak i tej obowiązującej obecnie została postawiona na głowie, by nie powiedzieć sformułowana nie od tej strony. Otóż z przepisów FIFA (art. 2.2. FIFA REGULATIONS on the Status and Transfer of Players) wynika: „A professional is a player who has a written contract with a club and is paid more for his footballing activity than the expenses he effectively incurs. All other players are considered to be amateurs”, co w polskim tłumaczeniu brzmi: „Zawodnik profesjonalny jest zawodnikiem posiadającym pisemną umowę z klubem oraz otrzymującym wynagrodzenie, poza zwrotem kosztów, jakie w sposób skuteczny ponosi, w zamian za grę w piłkę nożną. Wszystkich innych zawodników uznaje się za amatorów”, a polska regulacja najpierw definiuje pojęcie „amatora” (par. 7 Uchwały VIII/124), a dopiero w kolejnym przepisie (par. 8 ust. 1 Uchwały) wskazuje, że zawodnikiem profesjonalnym jest taki piłkarz, który nie jest amatorem. Wiele osób zajmujących się na co dzień stosowaniem tych przepisów, czy to przy rejestracji czy uprawnianiu zawodników zadaje sobie czy innym osobom pytanie, czemu to zostało tak sformułowane. Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Padewski - również Członek Zarządu PZPN - znający jak mało kto związkowe regulacje napisał nawet ostatnio na swoim profilu na Facebooku: „Walczę z tym przepisem od lat. Czy ktoś jest w stanie te regulacje zrozumieć ?”.
Czy nie lepiej po prostu wprowadzić do poprawkę do Uchwały VIII/124, która podobnie jak przepisy FIFA najpierw definiować będzie piłkarza zawodowca, a ten status, który nie zmieści w pojęciu „zawodowca” czy „profesjonalisty” będzie statusem amatora? Ponadto warto zastanowić się nad obecnością amatorów w profesjonalnych klubach, by potem nie było sporów o ekwiwalenty albo rejestrowania zawodnika, a zwłaszcza zawodnika do lat 23 - któremu wygasł poprzedni kontrakt - jako amatora w niższej klasie rozgrywkowej i wypożyczania go do klubu ekstraklasy, tylko po to by płacić mniejszy ekwiwalent. Słabe to, ale by przeciwdziałać temu, trzeba mądrej regulacji. Może nawet karencji po okresie bycia zawodowcem, zanim zawodnik stanie się amatorem. Status amatora bywa po prostu nadużywany. Takie jest życie. Zatem konieczne są przepisy, które będą przeciwdziałać takiej praktyce, ale nie tworzone na przykładzie jednego stanu faktycznego, tylko systemowo rozwiązujące problem.
W kolejnym wpisie chciałbym wyjaśnić pojęcia obecne w par. par. 7 i 8 Uchwały VIII/124 takie jak „inne świadczenie pieniężne lub rzeczowe” czy „rzeczywiste wydatki” Będzie też o kosztach podróży, wyżywienia i zakwaterowania poniesionych w związku z udziałem w meczu oraz wydatkach na sprzęt piłkarski, ubezpieczenie i szkolenie, które mogą podlegać zwrotowi bez podważenia statusu amatora - o czym mowa w Uchwale. Zapraszam do lektury.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.