13.11.2018
Prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące ustawiania meczów oraz oszustw finansowych w belgijskiej piłce klubowej. 10 października policja dokonała przeszukania w klubach piłkarskich, w tym najbardziej znanych: Anderlecht Bruksela. Club Brugge, Standard Liege czy KAA Gent.
Działania policji wykroczyły poza granice Belgii, ponieważ równocześnie dokonano rewizji w Francji, Luksemburgu, Serbii, Macedonii, Czarnogórze oraz na Cyprze. W akcji wzięło udział około 200 funkcjonariuszy. Następnego dnia belgijska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu 29 osób. Głównymi podejrzanymi są agenci piłkarscy: Dejan Veljković i Mogi Bayat, który został oskarżony o przestępstwa podatkowe. Wśród pozostałych osób, które usłyszały zarzuty są, m.in.: dyrektor generalny Anderlechtu Bruksela - Herman Von Holsbeeck, trener Club Brugge - Ivan Leko oraz sędzia międzynarodowy - Bart Vertenten. Prowadzone przez prokuraturę od roku śledztwo dotyczy sezonu ligowego 2017/2018 i jest podzielone na dwie osobne sprawy: ustawianie meczów oraz oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Sytuacja jest dynamiczna i możemy się spodziewać kolejnych zatrzymań w najbliższym czasie.
Ponadto w zeszłym tygodniu francuska gazeta "L'Equipe" podała informację, że mecz fazy grupowej Ligi Mistrzów między PSG, a Crveną Zvezdą Belgrad mógł być ustawiony. Według gazety, jeden z działaczy serbskiego klubu wraz z wspólnikami miał postawić kwotę ok. 5 mln euro na przegraną drużyny z Belgradu różnicą 5 bramek. Mecz, który odbył się 3 października zakończył się zwycięstwem klubu z Paryża w stosunku 6 do 1. O możliwości ustawienia wyniku meczu oraz dużym zysku z zakładu została anonimowo poinformowana UEFA, która po wstępnym dochodzeniu przekazała tę wiadomość władzom francuskiej federacji. Jeżeli doniesienia francuskiej gazety okażą się prawdziwe, będzie to największy skandal w historii Ligi Mistrzów.
Obie sprawy pokazują, że mimo ciągłej walki z korupcją w piłce nożnej oraz mimo promowania zasad fair play, problem ustawiania meczów nadal jest aktualny, również na szczeblu międzynarodowym.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Do posłuchania również jako Podcast: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/afera-korupcyjna-w-belgii[/embed]
Piłka nożna
30.04.2019
Piłka nożna
29.03.2019
Piłka nożna
18.03.2019
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.