Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Afera korupcyjna w Belgii

13.11.2018

Prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące ustawiania meczów oraz oszustw finansowych w belgijskiej piłce klubowej. 10 października policja dokonała przeszukania w klubach piłkarskich, w tym najbardziej znanych: Anderlecht Bruksela. Club Brugge, Standard Liege czy KAA Gent.

Działania policji wykroczyły poza granice Belgii, ponieważ równocześnie dokonano rewizji w Francji, Luksemburgu, Serbii, Macedonii, Czarnogórze oraz na Cyprze. W akcji wzięło udział około 200 funkcjonariuszy. Następnego dnia belgijska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu 29 osób. Głównymi podejrzanymi są agenci piłkarscy: Dejan Veljković i Mogi Bayat, który został oskarżony o przestępstwa podatkowe. Wśród pozostałych osób, które usłyszały zarzuty są, m.in.: dyrektor generalny Anderlechtu Bruksela - Herman Von Holsbeeck, trener Club Brugge - Ivan Leko oraz sędzia międzynarodowy - Bart Vertenten. Prowadzone przez prokuraturę od roku śledztwo dotyczy sezonu ligowego 2017/2018 i jest podzielone na dwie osobne sprawy: ustawianie meczów oraz oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Sytuacja jest dynamiczna i możemy się spodziewać kolejnych zatrzymań w najbliższym czasie.

Ponadto w zeszłym tygodniu francuska gazeta "L'Equipe" podała informację, że mecz fazy grupowej  Ligi Mistrzów między PSG, a Crveną Zvezdą Belgrad mógł być ustawiony. Według  gazety, jeden z działaczy serbskiego klubu wraz z wspólnikami miał postawić kwotę ok. 5 mln euro na przegraną drużyny z Belgradu różnicą 5 bramek. Mecz, który odbył się 3 października zakończył się zwycięstwem klubu z Paryża w stosunku 6 do 1. O możliwości ustawienia wyniku meczu oraz dużym zysku z zakładu została anonimowo poinformowana UEFA, która po wstępnym dochodzeniu  przekazała tę wiadomość władzom francuskiej federacji. Jeżeli doniesienia francuskiej gazety okażą się prawdziwe, będzie to największy skandal w historii Ligi Mistrzów.

Obie sprawy pokazują, że mimo ciągłej walki z korupcją w piłce nożnej oraz mimo  promowania zasad fair play, problem ustawiania meczów nadal jest aktualny, również na szczeblu międzynarodowym.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Do posłuchania również jako Podcast: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/afera-korupcyjna-w-belgii[/embed]

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności