Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Co decyduje o kolejności w tabeli Ekstraklasy w przypadku, gdy drużyny mają taką samą liczbę punktów?

18.03.2019

Powszechnie wiadomo, że w rozgrywkach Ekstraklasy pozycja w tabeli zależy od ilości zdobytych punktów. Zespół, który zdobył najwięcej punktów w sezonie otrzymuje tytuł mistrza Polski w piłce nożnej, natomiast dwa zespoły, które zgromadziły ich najmniej notują spadek do I ligi. Od pozycji w tabeli na koniec sezonu zależą ponadto, m.in.: udział w rozgrywkach UEFA Champions League czy UEFA Europa League.

Sprawą tak oczywistą nie jest jednak sytuacja, gdy dwa lub więcej zespołów zdobyło taką samą liczbę punktów w sezonie. Jakie kryteria zadecydują o kolejności, w jakim dane kluby ostatecznie zakończą sezon?

Kwestia ta została uregulowana przez Zarząd PZPN w art. 5. uchwały z dnia 16 czerwca 2017 roku w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne (uchwała nr VI/87).

We wskazanym wyżej akcie rozróżniono na kryteria dotyczące przypadku uzyskania równej liczby punktów po rundzie zasadniczej i po rundzie finałowej.

Zgodnie z art. 5.2.1 i 5.2.2 uchwały nr VI/87, gdy dwa lub więcej klubów mają równą liczbę punktów po rundzie zasadniczej, kolejnie decydują:

1) liczba zdobytych punktów w meczach między tymi klubami;

2) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi klubami;

3) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są "podwójnie", korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi klubami (przy dwóch zespołach) / większa liczba bramek zdobytych w meczach między tymi klubami (przy więcej niż dwóch klubach);

4) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach w rundzie zasadniczej;

5) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach w rundzie zasadniczej;

6) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw w rundzie zasadniczej;

7) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw na wyjeździe w rundzie zasadniczej;

8) przy dalszej równości, mniejsza liczba punktów, określających liczbę żółtych i czerwonych kartek w rundzie zasadniczej, liczonych według punktacji czerwona kartka = 3 pkt, żółta kartka = 1 pkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek = 3 pkt (uwzględniając 1 pkt za pierwszą żółtą kartkę);

9) przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play po rundzie zasadniczej danego sezonu;

10) przy dalszej równości, losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A.

Na mocy art. 5.4.1 i 5.4.2 wymienionego wyżej regulaminu, w przypadku takiej samej ilości punktów przez dwa lub więcej zespołów po rundzie finałowej, o zajętym miejscu decydują kolejnie:

1) liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej;

2) liczba zdobytych punktów w meczach między tymi klubami, rozegranych w rundzie zasadniczej;

3) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi klubami w rundzie zasadniczej;

4) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są "podwójnie", korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi klubami w rundzie zasadniczej (przy dwóch zespołach) / większa liczba bramek zdobytych w meczach między tymi klubami w rundzie zasadniczej (przy więcej niż dwóch klubach);

5) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu rozgrywek Ekstraklasy;

6) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu rozgrywek Ekstraklasy;

7) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw we wszystkich meczach z całego cyklu rozgrywek Ekstraklasy;

8) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw na wyjeździe w rundzie zasadniczej;

9) przy dalszej równości, mniejsza liczba punktów, określających liczbę żółtych i czerwonych kartek we wszystkich meczach z całego cyklu rozgrywek Ekstraklasy, liczonych według punktacji: czerwona kartka - 1 pkt, żółta kartka - 1 pkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek - 3 pkt (uwzględniając 1 pkt za pierwszą żółtą kartkę);

10) przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie rozgrywek Ekstraklasy;

11) przy dalszej równości, w przypadku, gdy dwoma klubami o jednakowej liczbie punktów są kluby zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli rozgrywek Ekstraklasy,  kluby rywalizujące o miejsce w rozgrywkach UEFA, a także kluby których kolejność decyduje o spadku, zarządza się mecz barażowy na neutralnym, wyznaczonym przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. boisku. W przypadku remisowego wyniku meczu w regulaminowym czasie zarządzona będzie dogrywka 2 x 15 minut, a w przypadku dalszej równości sędzia zarządza wykonanie rzutów karnych według obowiązujących przepisów (przy dwóch zespołach) / losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. (przy więcej niż dwóch klubach).

W praktyce jednak, aby ustalić kolejność w tabeli między zespołami o takiej samej liczbie punktów wystarczy pierwsze kryterium. Pozostałe przesłanki mają wyłącznie charakter dodatkowy.

Dla przykładu w sezonie 2017/2018 Ekstraklasy na koniec rundy zasadniczej drużyna Jagiellonii Białystok i Legii Warszawa zdobyły po 54 punkty. Biorąc pod uwagę pierwsze kryterium w tej fazie rozgrywek, czyli liczbę zdobytych punktów w meczach między tymi klubami, wyższe miejsce w tabeli zajął zespół z Białegostoku, ponieważ wygrał oba spotkania w rundzie zasadniczej z Legią Warszawa. W tym samym sezonie po rundzie finałowej taką samą liczbę punktów (po 60 pkt) miały drużyny Lech Poznań i Górnik Zabrze. Ze względu na kryterium liczby zdobytych punktów w rundzie zasadniczej, Lech Poznań ostatecznie zajął trzecie miejsce, a Górnik Zabrze czwarte, ponieważ w rundzie zasadniczej zespoły zgromadziły odpowiednio 55 i 47 punktów.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności