29.03.2019
Uchwała z dnia 12 grudnia 2014 r. Zarządu PZPN dotycząca zasad regulujących stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerem piłki nożnej (nr XII/189) definiuje trenera jako "osobę posiadającą kwalifikacje określone odrębnymi przepisami PZPN, która na podstawie uzyskanej od Związku licencji może prowadzić zespół piłkarski lub być asystentem trenera, jak również pełnić w szczególności funkcje trenera: bramkarzy, przygotowania fizycznego oraz zespołów młodzieżowych".
Zarząd PZPN w art. 4 uchwały nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce określił wymagania jakie łącznie musi spełnić osoba, aby mogła prowadzić zespół jako trener:
Zgodnie z dyspozycją art. 32. uchwały z dnia 16 czerwca 2017 r. Zarządu PZPN w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne (nr VI/87) zespoły występujące w Ekstraklasie mogą wyłącznie prowadzić trenerzy posiadający ważną licencję trenerską UEFA PRO. Prowadzenie zespołu uczestniczącego w najwyższym szczeblu rozgrywek bez posiadania ważnej licencji trenerskiej jest zabronione i stanowi naruszenie dyscyplinarne. Licencja trenera jest przyznawana lub przedłużana na okres maksymalnie 3 lat, zawsze jednak do dnia 31 grudnia.
Kolejnym wymogiem, aby dany trener mógł prowadzić zespół z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce jest zawarcie obligatoryjnego profesjonalnego kontraktu trenerskiego pomiędzy klubem sportowym, a trenerem. Trener może zawrzeć tylko jeden profesjonalny kontrakt trenerski na ustalony okres jego obowiązywania (minimum jeden sezon piłkarski).
W trakcie obowiązywania profesjonalnego kontraktu trenerskiego trener nie może realizować innego zatrudnienia, prowadzić innej działalności gospodarczej lub innej aktywności utrudniającej jego pełne zaangażowanie w prowadzenie zespołu piłkarskiego lub świadczyć innych usług trenerskich, chyba że klub wyrazi na to pisemną zgodę pod rygorem nieważności. Ponadto, w czasie jednej rundy sezonu piłkarskiego trener może świadczyć usługi trenerskie lub z nimi związane tylko w jednym klubie występującym w tej samej klasie rozgrywkowej, chyba że rozwiązanie z nim kontraktu nastąpiło przed pierwszym meczem ligowym w danej rundzie.
Podstawowym obowiązkiem pierwszego trenera zespołu jest sprawowanie kontroli nad czynnościami zawodników oraz osób wchodzących w skład kadry szkoleniowo-medycznej zespołu. Ponadto, na gruncie art. 7 ust. 1 uchwały nr XII/189, pierwszy trener zespołu:
(zdjęcie ma charkater ilustracyjny)
Piłka nożna
30.04.2019
Piłka nożna
29.03.2019
Piłka nożna
18.03.2019
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.