09.11.2016
W poniedziałek miałem przyjemność uczestniczyć w Poznaniu w 17-tej konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Prawa Sportowego : „Sportowa odpowiedzialność dyscyplinarna z tytułu dopingu w sporcie”.
Tematyka bardzo na czasie – w związku z wydarzeniami licznych „wpadek dopingowych”, ale również w związku ze zbliżającą się datą wejścia w życie nowych regulacji prawnych obejmujących tę materię. Wygłoszone referaty i późniejsza dyskusja utwierdziły mnie w przekonaniu, jak dużo jest wątpliwości i niepokoju. Przede wszystkim na plan pierwszy wysunął się problem zbyt szybkiego procesu legislacyjnego i planowanego wejścia w życie ( 01.01.2017. ) nowej ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i powołanej do tego Polskiej Agencji Antydopingowej. W szczególności w dyskusji zwrócono uwagę na to, że z uwagi na pośpiech, wiele kwestii może zostać przez ustawodawcę pominiętych, bądź (jak to nazwano) wprowadzonych „niechlujnie”. I absolutnie z tym się zgadzam.
Innymi zagadnieniami, które zwróciły szczególną uwagę, to wielość postępowań odwoławczych ( krajowych i międzynarodowych ) w ramach postepowań antydopingowych/dyscyplinarnych, a także bardzo wysokie koszty ( w szczególności w postepowaniach międzynarodowych ) co często może odbierać fundamentalne prawo do obrony obwinionego.
Ponieważ w ramach wykonywanego zawodu występuję jako pełnomocnik strony tych postępowań nie mogę nie zauważyć ( by nie powiedzieć, że mnie to ucieszyło ) wypowiedź Pana Sędziego Sądu Najwyższego, który stwierdził, że w przypadku błędów popełnionych w procesie kontroli i postępowania antydopingowego nie ma przeszkód, by rozważać możliwość wytoczenia na przykład Polskiej Agencji Antydopingowej procesu cywilnego. Oczywiście widzę w tym przede wszystkim gwarancję rzetelności prowadzonych postępowań.
A komplementem dla działań naszej kancelarii było potwierdzenie, że w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu przy PKOl prowadzone przez nas sprawy stanowią 80 % wszystkich spraw. I nie był to głos dezaprobaty, wręcz przeciwnie – za co dziękuję.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.