02.02.2017
Włodarze klubów, zwłaszcza tych mniejszych, stricte amatorskich, mają wiele zmartwień, związanych przede wszystkim ze skromnym budżetem. Należy do nich zaliczyć między innymi każdorazowe myślenie, skąd wziąć na sędziego? To oczywiście duży skrót myślowy. Nie pomyślałem – rzecz jasna - o żadnych korupcyjnych praktykach i „organizowaniu” pieniędzy na sędziego, ale o tym tylko że część skromnych i tak środków finansowych trzeba wyasygnować na opłacenie ekwiwalentów dla sędziów, najczęściej od razu po meczu.
W zawodowych ligach ekwiwalenty opłaca najczęściej organizator rozgrywek. Pobiera on przecież od klubów sportowych opłaty za udział w rozgrywkach i z tego może finansować sędziowskie diety, delegacje czy honoraria. W niższych ligach – z czym spotykacie się na co dzień – odbywa się to tak, że sędziemu wypłaca się ekwiwalent po zakończeniu zawodów, a oprócz konieczności dysponowania środkami, na klub spadają jeszcze obowiązki księgowo-podatkowe, bo przecież pieniądze trzeba rozliczyć, zapłacić od nich podatek czy wypełnić sędziemu rozliczenie, które dołączy do corocznego PIT-a.
W małych klubach z zazdrością patrzą na większych i zastanawiają się czy kiedykolwiek organizator rozgrywek weźmie na siebie koszty sędziów, zdejmując tym samym z nich ten obowiązek. Ostatnio taką decyzję w kwestii rozgrywek III ligi podjął Polski Związek Piłki Nożnej. Kierunek jest dobry. Co prawda, piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportu, ale może w innych dyscyplinach ten pomysł zostanie podchwycony i znajdzie się przestrzeń do jego realizacji.
Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej Uchwałą nr I/26 z dnia 25 stycznia 2017 roku w sprawie pokrywania przez Polski Związek Piłki Nożnej opłat z tytułu ekwiwalentu dla sędziów prowadzących mecze o Mistrzostwo III ligi postanowił zdjąć z klubów tej klasy rozgrywkowej konieczność opłacania ekwiwalentów. Nastąpi to od meczów 18 kolejki, czyli w rundzie wiosennej sezonu 2016/2017.
Zgodnie z przepisem art. 2 Uchwały nr I/26, Zarząd PZPN zobowiązał wojewódzkie związki piłki nożnej prowadzące rozgrywki o Mistrzostwo III ligi w poszczególnych grupach do uwzględnienia postanowień uchwały w regulaminach rozgrywek.
Opłacanie sędziów przez podmiot organizujący rozgrywki obwarowany jest pewnym warunkiem. W świetle przepisów art. 3 ust. 1 Uchwały, warunkiem dokonania opłaty jest zamieszczenie przez gospodarza danego meczu w terminie 48 godzin od jego zakończenia, nagrania z zawodów na wskazanym przez PZPN serwerze. Chodzi o portal Łączy Nas Piłka. Kluby dysponują kamerami, w które wyposażył je PZPN.
W przypadku braku terminowego zamieszczenia przez gospodarza danego meczu nagrania z zawodów na wskazanym przez PZPN serwerze – zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2 Uchwały - gospodarz będzie zobowiązany do pokrycia kosztów obsady sędziów. W takiej sytuacji klub zostanie obciążony na podstawie stosownego dokumentu księgowego.
Cenna inicjatywa i warta stosowania w innych dyscyplinach. Zatem, do dzieła!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.