12.05.2014
Niestety mam złe przeczucia jeśli chodzi o przyszłość żużla w Polsce. Niespełna dekadę temu reprezentując bardzo znanego koszykarza przeszedłem wszystkie szczeble sądownictwa administracyjnego by się przekonać, że nie uda się z usługi sportowej zrobić działalności gospodarczej zamiast osobistej.
Już wtedy był to sygnał, że koniec z szukaniem optymalizacji podatkowej w ten sposób. Już wtedy zaczęto rozbijać umowy tworząc te drugie związane z prawami do wizerunku (nota bene, które jeśli zostały podpisane bez udziału podmiotu trzeciego też nie są dzisiaj „bezpieczne”). Dlatego dziwię się, że środowisko związane z żużlem nie dopilnowało tych spraw. Wiara w to, że post factum można to dzisiaj „wychodzić” w komisjach sejmowych czy korytarzach ministerialnych jest oszukiwaniem samego siebie. Nie bądźmy naiwni – będą domiary od wyższego progu podatkowego i konieczność zwrotu VAT-u.
Chcąc szukać optymalizacji podatkowej w granicach prawa trzeba urzędy „wyprzedzać”, a nie działać po czasie. Prawnicy są nie tylko po stronie sportowców, są też w urzędach, też mają swoje zadanie, też interpretują prawo. Jeżeli zatem dzisiaj zastanawiają się w tak drobiazgowych sprawach, jak to, czy w ramach działalności gospodarczej związanej z udostępnieniem prawa do wizerunku można odliczać raty od samochodu w leasingu ( bo w ich ocenie nie jest on niezbędny dla sportowca, w przeciwieństwie na przykład do szamponu do włosów ) to wracam do początku mojej wypowiedzi – niestety – słabo widzę przyszłość naszego żużla.
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
19.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.