15.06.2018
Ostatnio wprowadziłem Państwa w tematykę nowelizacji przepisów dotyczących ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników w polskiej piłce nożnej. Znamy już najważniejsze pojęcia z Uchwały nr V/88 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określania zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników, która wchodzi w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2019 roku.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 Uchwały nr V/88, ekwiwalent za wyszkolenie przysługuje klubowi odstępującemu w przypadku zmiany przynależności klubowej zawodnika wolnego przed zakończeniem roku w którym kończy 24 rok życia, któremu wygasł kontrakt lub deklaracja gry amatora, za okres szkolenia pomiędzy rokiem w którym ukończył 12, a rokiem w którym ukończył 21 rok życia, liczony począwszy od dnia rozpoczęcia, do dnia zakończenia szkolenia w klubie odstępującym, z uwzględnieniem postanowień ust. 2. Na mocy wspomnianego art. 2 ust. 2, ekwiwalent za wyszkolenie nie przysługuje klubowi odstępującemu w przypadku:
a) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje do klubu V kategorii;
b) prawomocnego, jednostronnego rozwiązania kontraktu przez zawodnika, z winy klubu odstępującego;
c) prawomocnego rozwiązania kontraktu z winy klubu, stwierdzonego orzeczeniem Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych;
d) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje po upływie 12 miesięcy od wygaśnięcia kontraktu lub deklaracji gry amatora w klubie odstępującym.
Zgodnie z ust. 3, z zastrzeżeniem okresu karencji, ekwiwalent przysługuje tylko ostatniemu klubowi, w którym był zarejestrowany zawodnik przed zmianą przynależności klubowej.
Kolejny przepis czyli art. 2 ust. 4 ma przeciwdziałać praktykom obniżania ekwiwalentu przez kluby. Zgodnie z jego brzmieniem, w przypadku zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu pozostającego w związku prawnym, personalnym i organizacyjno – finansowym, o jakimkolwiek charakterze i zakresie, z klubem zakwalifikowanym do wyższej kategorii (np. akademia piłkarska, klub związany umową o współpracę w zakresie szkolenia młodzieży), klub pozyskujący jest zobowiązany do uiszczenia ekwiwalentu wyliczonego w oparciu o mnożnik określony dla klubu wyższej kategorii klasy rozgrywkowej.
Zgodnie z ust. 5, w przypadku odpłatnego transferu czasowego zawodnika, przeprowadzonego w okresie szkolenia, klubowi odstępującemu nie przysługuje ekwiwalent za wyszkolenie za okres wypożyczenia zawodnika. Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika za okres odpłatnego wypożyczenia, przysługuje klubowi, do którego zawodnik został wypożyczony.
Kolejny przepis również dotyczy transferu czasowego czyli wypożyczenia. I tak, w świetle art. 2 ust. 6 Uchwały nr V/88, w przypadku nieodpłatnego transferu czasowego zawodnika przeprowadzonego w okresie szkolenia, klubowi odstępującemu przysługuje ekwiwalent za wyszkolenie za okres wypożyczenia. Klubowi pozyskującemu zawodnika na mocy transferu czasowego nieodpłatnego, nie przysługuje ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika w okresie wypożyczenia.
A co jeśli kluby: pozyskujący i odstępujący nie dogadają się? Zgodnie z art. 3 ust. 1, w przypadku braku porozumienia pomiędzy klubami w zakresie wysokości ekwiwalentu za wyszkolenie, organami uprawnionymi do określenia jego wysokości, są:
a) Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN jako organ I instancji gdy klub pozyskujący uczestniczy w rozgrywkach Ekstraklasy, I lub II ligi oraz Ekstraligi i I ligi kobiet, bądź gdy kluby przynależą do różnych wojewódzkich związków piłki nożnej;
b) Właściwy organ Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej w pozostałych przypadkach;
c) Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN jako organ II instancji w przypadku określonym w pkt a);
d) Komisja Odwoławcza właściwego Wojewódzkiego ZPN jako organ II instancji w przypadku określonym w pkt b).
A zgodnie z ust. 2, postępowanie w sprawie może być wszczęte na wniosek jednego z zainteresowanych klubów, złożonego nie później niż 24 miesiące od zmiany przynależności klubowej zawodnika.
Zmiany są duże i generalnie mają przeciwdziałać unikaniu płacenia ekwiwalentu lub jego obniżaniu przez kluby pozyskujące, a takie przypadki niejednokrotnie się zdarzały.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.