15.08.2018
Ostatnio pisałem o zmianach w regulaminach rozgrywek piłkarskich w Polsce, a dziś będzie o zmianach w rozgrywkach Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet. Zmiany, które stosuje Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej są wprowadzane na zasadzie odstępstw od przepisów gry i będą obowiązywać w meczach rozgrywek PLPS-u czyli Plus Ligi i LSK w sezonie 2018/2019.
Zarząd Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. wprowadził do stosowania odstępstwa od przepisów gry w rozgrywkach Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet następujące zmiany obowiązujące we wszystkich meczach sezonu 2018/2019:
Najciekawsze zmiany to brak 10-minutowej przerwy po drugim secie meczu, a w zamian za to, po każdym secie będą przerwy 5-ciominutowe. Kolejne novum w rozgrywkach PLPS to brak przerw technicznych po 8-miu i 16 punktach zdobytych przez prowadzącą w secie drużynę. To w połączeniu ze skróceniem do 12 sekund czasu przerw w grze pomiędzy gwizdkiem sędziego na zakończenie wymiany, a kolejnym na wykonaniem zagrywki ma służyć zdynamizowaniu akcji i meczu.
Nowością będą też numery na koszulkach zawodniczek i zawodników. Zamiast tradycyjnej numeracji będzie można wybierać z zakresu numerów od 1 do 99. Oczywiście w jednym zespole nie będzie można zgłosić pod jednym numerem więcej niż jednej zawodniczki lub jednego zawodnika. Zresztą tak było dotychczas, zwiększa się natomiast zakres.
Nie ma natomiast w systemie rozgrywek, a zwłaszcza play-off.
Bardzo istotna zmiana ma natomiast obowiązywać od sezonu 2019/2020 czyli wejdzie w życie dokładnie za rok. Od sezonu 2019/2020 z Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet będzie spadać ostatnia drużyna, natomiast mistrz I ligi bezpośrednio, bez konieczności rozgrywania meczów barażowych, awansuje do ekstraklasy.
W 2017 roku siatkarze Aluron Virtu Zawiercie ograli AZS Częstochowa w play-offach 3:1 i awansowali do Plus Ligi. W roku 2018 z Plus Ligi spadły dwie najsłabsze drużyny: BBTS Bielsko-Biała oraz Dafi Społem Kielce, ale mistrz I ligi - AZS Częstochowa dostał jedynie szansę gry w barażu, w którym uległ Łuczniczce Bydgoszcz 0:3.
W siatkówce kobiet zwyciężczynie I ligi podjęły w ostatnich sezonach dwie nieudane próby awansu do LSK. W 2017 roku, Wisła Warszawa uległa KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, a rok później, Energa MKS Kalisz przegrała rywalizację z Legionovią.
W zbliżającym się sezonie 2018/2019 ostatnia drużyna Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet zagra w barażu o pozostanie z mistrzem I ligi. Od sezonu 2019/2020 najlepsza ekipa I ligi awansuje już bezpośrednio do najwyższej klasy rozgrywkowej. Oczywiście poza sportowym awansem będzie musiała spełnić kryteria licencyjne dla gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.