01.06.2021
Piłkarska reprezentacja Polski 14 czerwca meczem ze Słowacją w Sankt Petersburgu rozpocznie udział w Mistrzostwach Europy. Z tej racji rozgrywki Ekstraklasy sezonu 2020/2021 zakończone zostały już ponad dwa tygodnie temu, ale dobiegają jeszcze końca rozgrywki 1. Ligi, 2. Ligi i niższych klas rozgrywkowych. Na boiskach decydują się sprawy spadków i awansów.
Nowością nowego sezonu będzie nowy format Ekstraklasy czyli 18 drużyn i 34 kolejki. Z Ekstraklasy spadło już Podbeskidzie Bielsko-Biała, ale w jego miejsce awansują 3 zespoły z 1. Ligi. Dwa awansują automatycznie (pierwszy i drugi w tabeli), a spośród drużyn z miejsc od trzeciego do szóstego w dwustopniowych barażach wyłoniony zostanie jeden zespół, który zagra w PKO BANK POLSKI Ekstraklasie.
Zgodnie z art. 4 Uchwały nr IV/63 z dnia 29 kwietnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2021/2022 i kolejne, każdy Klub rozgrywać będzie z pozostałymi Klubami dwa mecze, u siebie jako gospodarz oraz u przeciwnika jako gość, a za każdy rozegrany mecz przyznawać się będzie liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku: 3 punkty za zwycięstwo; 1 punkt za mecz nierozstrzygnięty (remis); 0 punktów za mecz przegrany.
Z kolei stosownie do art. 6.1. Uchwały nr IV/63, Klub, który zdobędzie I miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej oraz złote medale (45 sztuk) i reprezentować będzie Polskę w rozgrywkach UEFA Champions League. Zgodnie z art. 6.2., Klub, który zdobędzie II miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje tytuł Wicemistrza Polski w piłce nożnej oraz srebrne medale (45 sztuk) i reprezentować będzie Polskę w rozgrywkach UEFA Conference League, a zgodnie z art. 6.3., Klub, który zdobędzie III miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy otrzymuje brązowe medale (45 sztuk) i reprezentować będzie Polskę w rozgrywkach UEFA Conference League.
Z kolei w świetle art. 6.4., Klub, który zdobędzie IV miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy reprezentuje Polskę w rozgrywkach UEFA Conference League w sytuacji, gdy Mistrz Polski, Wicemistrz Polski lub Klub, który zdobędzie III miejsce w Rozgrywkach Ekstraklasy jest jednocześnie zdobywcą Pucharu Polski.
Tyle najważniejszych informacji. Oczywiście, gdy rozgrywki będą się rozpoczynać, przypomnimy jeszcze parę ważnych postanowień tego regulaminu. Niezmienna zostaje liczba młodzieżowców w pierwszej „11” w meczu Ekstraklasy. To jeden zawodnik i nie ma limitu na zawodników obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do rozgrywek 1. 2. I 3. Ligi. Poniżej to omówimy.
Ważną zmianą jest zmiana organu prowadzącego rozgrywki 3. Ligi. Od sezonu 2021/2022 będzie to organ Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przewidują to przepisy Uchwały nr IV/65 z dnia 29 kwietnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2021/2022.
Zgodnie z art. 1 Uchwały nr IV/65, w rozgrywkach o Mistrzostwo 1. ligi uczestniczy 18 drużyn w jednej grupie, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek Ekstraklasy, 1. Ligi i 2. Ligi sezonu 2020/2021, z kolei w rozgrywkach o Mistrzostwo 2. ligi uczestniczy 18 drużyn w jednej grupie, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek 1. Ligi, 2. Ligi i 3. Ligi sezonu 2020/2021, natomiast w rozgrywkach o Mistrzostwo 3. ligi uczestniczą 64 drużyny w czterech grupach, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek 2. Ligi, 3. Ligi i 4. Ligi sezonu 2020/2021:
Stosownie do art. 2 Uchwały nr IV/65 z dnia 29 kwietnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2021/2022, w rozgrywkach uczestniczą kluby, które otrzymały licencję uprawniającą do udziału w danej klasie rozgrywkowej w sezonie 2021/2022, a w sytuacji, gdy klub nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach danej klasy rozgrywkowej, zastosowanie mają postanowienia Uchwały nr XII/183 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych.
Rozgrywki prowadzi Departament Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN (dalej: DPP PZPN).
Zgodnie z art. 5 w rozgrywkach mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy potwierdzeni do klubu przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, a następnie uprawnieni do gry przez DPP PZPN w systemie Extranet. Kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego w 1. Lidze , zaś co najmniej dwóch zawodników młodzieżowych w 2. I 3. Lidze, przy czym przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy
Zgodnie z art. 5 ust. 5, Uchwały nr IV/65 do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych do gry dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu 1. Ligi i 2. Ligi może występować równocześnie na boisku tylko 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej, z uwzględnieniem postanowień Uchwały nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w sezonie 2019/2020 i następnych.
A zgodnie z ust. 7. drużyny Klubów prowadzić mogą tylko trenerzy posiadający ważną licencję trenerską:
1) 1. Liga - UEFA PRO,
2) 2. Liga - UEFA A,
3) 3. Liga - UEFA A.
Art. 11 Uchwały nr IV/65 reguluje zasady spadków i awansów.
I 1. Liga
a) kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem meczu będzie klub, który zajął 3 miejsce w tabeli rozgrywek;
b) kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie klub, który zajął 4 miejsce w tabeli rozgrywek;
c) zwycięzcy meczów, o których mowa w pkt a) i b) rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie klub zajmujący wyższe miejsce w tabeli rozgrywek.
Zwycięzca tego meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie.
II 2. Liga
a) kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem meczu będzie klub, który zajął 3 miejsce w tabeli rozgrywek;
b) kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie klub, który zajął 4 miejsce w tabeli rozgrywek;
c) zwycięzcy meczów, o których mowa w pkt a) i b) rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie klub zajmujący wyższe miejsce w tabeli rozgrywek. Zwycięzca tego meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach 1. Ligi w następnym sezonie.
3. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach 2. ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach 1. ligi w następnym sezonie.
4. Drużyny, które zajmą miejsca 15-18 w tabeli rozgrywek 2. ligi, spadną do rozgrywek właściwej terytorialnie grupy 3. ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie.
III. 3. Liga
Na początek sezonu wypada nam poczekać prawie dwa miesiące, ale już warto przy okazji obecnych awansów i spadków mieć wiedzę o awansach i spadkach w nowym sezonie, a takiej dostarcza jak zwykle portal prawosportowe.pl. Zachęcam do czytania i zadawania pytań z zakresu prawa sportowego i dzielenia się swoimi problemami w toku prowadzonej działalności sportowej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.