02.07.2018
Kilka tygodni temu pisałem o najważniejszych zmianach dotyczących rozgrywek Pucharu Polski w piłce nożnej od sezonu 2018/2019. Więcej można przeczytać tutaj i tutaj. Dziś kolejna nowelizacja. Tym razem wprowadzona Uchwałą nr V/95 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr III/48 z dnia 21 marca 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2018/2019.
Najważniejsza zmiana dotyczy wymogu młodzieżowca w rozgrywkach szczebla centralnego PP. Do Uchwały dodano art. 2.6 w brzmieniu:
„W rozgrywkach II etapu na szczeblu centralnym, kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowca. Przyjmuje się, iż zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy. Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy. W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem). Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny.
Zawodnicy-młodzieżowcy winni występować na boisku z opaską na ramieniu umożliwiającą ich identyfikację. Opaski zostaną wykonane i dostarczone klubom przez PZPN.”
Kolejna nowelizacja dotyczy możliwości zastosowania w meczach Pucharu Polski Systemu VAR.
Podczas meczów o Puchar Polski może być wykorzystywany system VAR (Video Assistant Referee). Decyzje w zakresie wykorzystania systemu podczas wybranych meczów, każdorazowo podejmuje Departament Rozgrywek Krajowych PZPN (art. 18.4 Uchwały nr III/48). Decyzje podejmowane przez sędziego dotyczące oceny faktów związanych z grą są ostateczne i nie mogą być zmienione (art. 18.5 Uchwały nr III/48). Ewentualne błędy sędziego, w tym ewentualne błędne decyzje podjęte z wykorzystaniem systemu VAR, nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń organizacyjnych i/lub finansowych, w tym w szczególności do żądania powtórzenia meczu (art. 18.6 Uchwały nr III/48).
Ważna zmiana dotyczy też odwołań od pomeczowych protestów, które należy jak w każdych innych rozgrywkach składać do 48 godzin po zakończeniu meczu. Zgodnie z dodanym art. 20 ust. 2 do Uchwały nr III/48, od decyzji podjętej w I instancji przysługuje odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, wnoszone za pośrednictwem Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN w terminie 3 dni od dnia otrzymania decyzji wraz z uzasadnieniem, po wcześniejszym wpłaceniu kaucji w wysokości określonej w Regulaminie Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, dla rozgrywek mistrzowskich w których uczestniczy drużyna klubu.
Nowe brzmienie otrzymał także art. 17 Uchwały regulujący kwestie nagród w Pucharze Polski. I tak:
- Klub, który zdobędzie I miejsce w rozgrywkach na szczeblu centralnym otrzymuje: przechodni Puchar Polski, replikę/miniaturę Pucharu Polski na własność oraz 35 medali pamiątkowych
- Klub, który zajmie II miejsce (finalista Pucharu Polski) otrzymuje 35 medali pamiątkowych.
Niezależnie od wyżej wymienionych nagród za zdobycie i udział w finale Pucharu Polski, kluby uczestniczące w sezonie 2018/2019 w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu wojewódzkich związków piłki nożnej oraz na szczeblu centralnym, uprawnione są do otrzymania następujących nagród finansowych:
a) Zdobywcy PP na szczeblu ZPN w sezonie 2018/2019 – 40.000 PLN netto,
b) Finaliści PP na szczeblu ZPN w sezonie 2018/2019 – 10.000 PLN netto,
c) przegrani w 1/32 finału PP na szczeblu centralnym – 10.000 PLN netto
d) przegrani w1/16 finału PP na szczeblu centralnym –– 30 000 PLN netto;
e) przegrani w 1/8 finału PP na szczeblu centralnym –60 000 PLN netto;
f) przegrani w1/4 finału PP na szczeblu centralnym –125 000 PLN netto;
g) przegrani w 1/2 finału PP na szczeblu centralnym –250 000 PLN netto;
h) finalista PP na szczeblu centralnym –500 000 PLN netto;
i) zdobywca PP na szczeblu centralnym – 3 000 000 PLN netto.
Nagrody finansowe nie przysługują klubom, które wycofały się lub nie przystąpiły do rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2018/2019.
Dodatkowo, zgodnie z art. 17 ust. 5 Uchwały, zdobywcy Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkiego ZPN w sezonie 2017/2018 otrzymają nagrodę w wysokości 30.000 PLN netto.
Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia czyli 23 maja 2018 roku. Finał Pucharu Polski rozegrany zostanie 2 maja 2019 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie (na zdjęciu).
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.