Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Zmiany w Regulaminie Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraligi, I ligi kobiet i II ligi kobiet

28.03.2023

Piłka nożna w wydaniu kobiecym ma od niedawna prężnego sponsora – Polski Koncern Naftowy Orlen. Został on sponsorem tytularnym dwóch najwyższych klas rozgrywkowych i Pucharu Polski. Na lutowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej znowelizowano w związku z tym faktem regulaminy rozgrywek ligowych i Pucharu Polski Kobiet, przede wszystkim poprzez przyjęcie nowej treści załączników marketingowo-telewizyjnych. Jest to związane z wizualizacją sponsora na koszulkach, stadionowych bandach, ściankach do wywiadów i innych elementach, które jednak bardziej związane są z marketingiem, zarządzaniem klubami i ligą, a nie prawem sportowym jako takim.

Co do samej nowelizacji to Uchwałą nr II/27 z dnia 21 lutego 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr VII/86 z dnia 13 czerwca 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraligi, I ligi kobiet i II ligi kobiet na sezon 2022/2023 i następne zmieniono kwotę dofinansowania dla klubów II ligi kobiet. Teraz wynosi ona 25 000 zł netto. Niezmienne pozostały kwoty dofinansowania dla klubów-uczestników rozgrywek Ekstraklasy i I ligi i są to odpowiednio 100 000 zł netto oraz 50 000 zł netto. Zgodnie z treścią § 12 pkt 2 Uchwały nr VII/86 (dalej także jako: Uchwała). Zasady przekazania dofinansowania określi Departament Piłkarstwa Kobiecego PZPN, natomiast zgodnie z przepisem pkt 3 - klub, którego drużyna wycofa się lub zostanie wycofana z rozgrywek przed ich zakończeniem, zobowiązany będzie do zwrotu całej kwoty dofinansowania.

Przyjęto również nową treść załączników nr 2 (Marketing i Prawa TV – Orlen Ekstraliga kobiet) oraz nr 3 (Marketing i Prawa TV – Orlen 1. Liga kobiet) do niniejszego Regulaminu (czyli Uchwały nr VII/86). Ponadto przyjęto nową treść załączników nr 1-3 do Regulaminu Rozgrywek o Puchar Polski kobiet na sezon 2022/2023. Zmiana została przeprowadzona Uchwałą nr II/28 z dnia 21 lutego 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr VII/87 z dnia 13 czerwca 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Polski kobiet na sezon 2022/2023.

Skoro mowa już o tych regulaminach i o tym, że jest okazja do nawiązania do rozgrywek kobiecych w piłce nożnej, to warto przypomnieć jeszcze o kilku ważnych postanowieniach Uchwały nr VII/86. Wracając do dofinansowania dla klubów-uczestników, zgodnie z § 12 pkt 4 Uchwały nr VII/86 może ono zostać niewypłacone lub pomniejszone w przypadku braku realizacji przez kluby zobowiązań wynikających z prowadzonych przez PZPN projektów szkoleniowo-rozwojowych określonych odrębnymi regulacjami.

Ponadto przewidziane zostały nagrody dla klubów-medalistów Mistrzostw Polski. Kluby, które zajmą miejsca 1-3 w tabeli końcowej Ekstraligi otrzymają nagrody finansowe w wysokości: mistrz - 200 000 zł netto; wicemistrz - 100 000 zł netto oraz II wicemistrz - 50 000 zł netto.

Warto przypomnieć, że zgodnie z § 11 pkt 5 Uchwały, drużyny, które zajmą w tabeli końcowej rozgrywek I ligi kobiet miejsca 1-2 awansują do Ekstraligi, o ile otrzymają licencję uprawniającą do udziału w tej klasie rozgrywkowej. Ponadto, drużyny, które zajmą w tabeli końcowej rozgrywek I ligi kobiet miejsca 11-12 spadają do II ligi kobiet, drużyny, które zajmą 1 miejsca w tabelach końcowych poszczególnych grup II ligi kobiet awansują do I ligi kobiet, a drużyny, które zajmą miejsca 11-12 w tabelach końcowych poszczególnych grup II ligi kobiet spadają do III ligi kobiet. Zgodnie z pkt 9 ,do II ligi kobiet awansują 4 drużyny z rozgrywek III ligi kobiet. Szczegółowe zasady prowadzenia rozgrywek III ligi kobiet ustalą Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej.

Warto też przy okazji przypomnieć przepisy § 13 Uchwały, bowiem są to przepisy uniwersalne i w takim samym brzmieniu występujące w niemal wszystkich polskich regulaminach rozgrywek czy to kobiecych czy męskich. Dotyczą one wycofania z rozgrywek. Z praktyki portalu prawosportowe.pl mogę powiedzieć, że na początku rundy wiosennej, jak i pod jej koniec - gdzie kluby „do upadłego” walczą o ligowy byt, przede wszystkim w amatorskiej piłce, w rozgrywkach organizowanych przez wojewódzkie związki piłki nożnej – takie pytania są na porządku dziennym. Np. graliśmy z drużyną X, która wycofała się z rozgrywek po pierwszym meczu wiosny i przegraliśmy, czy za walkowera dostaniemy 3 punkty lub graliśmy z zespołem Y, który wycofał się pod koniec jesieni, czy stracimy punkty za zwycięstwo?

Nie będę teraz odpowiadać na te pytania, ale co do zasady regulaminy rozgrywek, w tym i omawiany Regulamin Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraligi, I ligi kobiet i II ligi kobiet na sezon 2022/2023 i następne zawierają precyzyjną regulację tej kwestii. Również co do zasady, drużyna, która w trakcie rozgrywek nie rozegra trzech wyznaczonych spotkań z własnej winy, zostanie automatycznie przesunięta niżej o dwie klasy rozgrywkowe bez względu na liczbę zdobytych punktów.

To po pierwsze, a po drugie, weryfikację spotkań drużyn wycofanych przeprowadza się następująco:

a) w przypadku rozegrania mniej niż 50% spotkań w sezonie, anuluje się wyniki dotychczasowych spotkań tej drużyny,

b) w przypadku rozegrania 50% lub więcej spotkań w sezonie, zalicza się do punktacji wyniki uzyskane na boisku, natomiast w pozostałych nierozegranych meczach przyznaje się walkowery dla przeciwników.

Wycofanie drużyny z danych rozgrywek nie powoduje anulowania bilansu napomnień (żółtych kartek) i wykluczeń (czerwonych kartek) otrzymanych przez zawodników w meczach rozegranych przeciwko tej drużynie.

Teraz o karach za to, że zespół gości nie przyjechał na meczu. W przypadku niestawienia się drużyny na zawody, klub zostanie ukarany karą finansową w wysokości 5 000 zł (Ekstraliga), 3 000 zł (I liga) oraz 2 000 zł (II liga).

Zgodnie z § 14 pkt 1 Uchwały, zawodniczki są zobowiązane do spełnienia wymogów w zakresie opieki zdrowotnej na zasadach określonych w Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Fakt złożenia w klubie przez zawodniczki orzeczeń lekarskich lub oświadczeń o stanie zdrowia, potwierdza pisemnie przed każdymi zawodami trener lub kierownik drużyny.

Kolejne zobowiązanie (z pkt. 2) dotyczy kierownika drużyny. Na 60 minut przed rozpoczęciem zawodów kierownicy drużyn zobowiązani są do wręczenia sędziemu wydruku sprawozdania sędziego, zawierającego skład zawodniczek, wypełnionego w systemie Extranet. Wydruk musi być podpisany przez kapitana i kierownika zespołu, którzy przez złożenie podpisów potwierdzają prawidłowość danych ujętych w sprawozdaniu. Do udziału w zawodach uprawnione są jedynie zawodniczki wpisane do protokołu z zawodów.

Ważne postanowienia zawiera pkt 6, bo to też generalnie zdarza się zwłaszcza wiosną na amatorskich boiskach i służy „poszukiwaniu punktów” przed odpowiednimi organami rozgrywkowymi. I tutaj, w przypadku, gdy sędzia ma wątpliwości, co do tożsamości zawodniczki biorącej udział w zawodach, zawodniczka jest zobowiązana na żądanie sędziego, przedstawić ważny dokument tożsamości z fotografią (dowód osobisty, paszport, itp.). Musi to uczynić przed zawodami, w czasie przerwy lub bezpośrednio po zakończeniu zawodów. Tak samo wygląda to w innych rozgrywkach także męskich i brzmienie pkt 7 jest identyczne z brzmieniem przepisów w tamtych regulaminach, a zatem żądanie sprawdzenia tożsamości zawodników biorących udział w zawodach, przysługuje wyłącznie kapitanowi drużyny, do momentu zakończenia zawodów. Zgłoszenia po zakończeniu zawodów, nie mogą być rozpatrywane i przyjmowane przez sędziów.

Zgodnie z § 18 pkt 1 Uchwały Zawody muszą być rozegrane w ustalonym terminie.

I na koniec syntetycznie i powtórkowo dla wszystkich przepisy § 17 Uchwały. Mecz organizują kluby będące gospodarzami (w terminarzu rozgrywek podane są na pierwszym miejscu). Każda drużyna wyjeżdża na zawody na koszt własny. Gospodarze zawodów, nie później niż na 14 dni przed wyznaczonym terminem zawodów, obowiązani są wskazać w systemie Extranet dokładny termin (data i godzina) oraz miejsce rozegrania meczu danej kolejki.

Jeśli do meczu pozostało więcej niż 14 dni, gospodarz zawodów może zmienić uprzednio wyznaczony termin bez konieczności uzyskania zgody przeciwnika. Nowy termin musi przypadać w terminie przewidzianym na rozegranie meczów danej kolejki rozgrywek, natomiast jeśli do meczu pozostało mniej niż 14 dni, gospodarz zawodów może zmienić uprzednio wyznaczony termin, po uzyskaniu, za pośrednictwem systemu Extranet, zgody przeciwnika i PZPN. Z kolei, w przypadku nieprzewidzianej i niezależnej od gospodarza przeszkody uniemożliwiającej rozegranie spotkania na wyznaczonym boisku, ma on obowiązek przenieść zawody na inny stadion spełniający wymogi regulaminowe. Warto o tym wszystkim pamiętać, by uniknąć jakichkolwiek problemów związanych np. z weryfikacją zawodów jako walkower. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytanie w tej kwestii, proszę je kierować na adres: bok@prawosportowe.pl.

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.