08.11.2017
Po rewolucyjnej wręcz zmianie, do której doszło na rynku piłkarskim jakiś czas temu czyli deregulacji zawodu agenta piłkarskiego czyli pośrednika na rynku transferowym pomiędzy klubem, a zawodnikiem i zastąpieniu licencjonowanych agentów FIFA, pośrednikami transakcyjnymi, czas na zmiany w sposobie rejestracji pośredników na rynku polskim. Zapraszam do lektury!
Zmiany zostały wprowadzone Uchwałą nr VIII/143 z dnia 30 sierpnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi. Dotyczą one przede wszystkim obowiązku samodzielnej rejestracji przez pośrednika. Art. 4 ust. 3 Uchwały nr III/42 otrzymał nowe następujące brzmienie:
Rejestracja w systemie rejestracyjnym następuje po spełnieniu następujących warunków:
1) samodzielnym wprowadzeniu przez Pośrednika do Systemu rejestracyjnego:
a) prawidłowo podpisanej Deklaracji pośrednika, o treści wskazanej, w zależności od formy prowadzenia działalności przez Pośrednika, odpowiednio w Załączniku nr 1 lub 2 do niniejszej Uchwały wraz z potwierdzeniem wysłania listem poleconym do PZPN oryginału Deklaracji, o której mowa powyżej, przy czym każda osoba działająca w imieniu osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej musi złożyć oddzielny formularz Deklaracji pośrednika;
b) potwierdzenia wysłania listem poleconym do PZPN oryginalnego egzemplarza Deklaracji, o której mowa w pkt a;
c) dowodu uiszczenia, na wskazane konto PZPN, opłaty za wpis do Systemu rejestracyjnego, w wysokości określonej na dany sezon rozgrywkowy przez Zarząd PZPN;
d) umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawodowej w związku w wykonywaną działalnością
2) spełnieniu pozostałych wymogów, o których mowa w niniejszej Uchwale.
Taka sama procedura dotyczy zawarcia każdej kolejnej umowy pośrednictwa z nowym zawodnikiem. Po nowelizacji, wynika to z art. 4 ust. 7 Uchwały:
Po zawarciu Umowy pośrednictwa, Pośrednik zobowiązany jest w terminie 3 dni, nie później jednak niż do dnia zawarcia kontraktu lub umowy transferowej, wprowadzić ją do Systemu rejestracyjnego oraz przesłać listem poleconym do PZPN jej oryginał, pod rygorem bezskuteczności wobec PZPN.
Rejestracji umowy został więc nadany rygor bezskuteczności, w momencie niespełnienia warunków wynikających z Uchwały. W przypadku niedopełnienia tych wymogów umowa zostaje z mocy prawa uznana za bezskuteczną, czyli taką, jaka w ogóle nie byłaby zawarta.
Fundamentalne znaczenie ma natomiast zmiana polegająca na wykreśleniu przepisu ust. 5 z artykułu 6 Uchwały nr III/42. Wykreślony został bowiem przepis o następującym brzmieniu: „pośrednik będący osobą prawną lub inną jednostką organizacyjną nie może zawrzeć Umowy pośrednictwa z Zawodnikiem niepełnoletnim”. Dotychczas umowy pośrednictwa z zawodnikami poniżej 18. roku życia mogły podpisywać jedynie osoby fizyczne. Teraz to się zmieniło i regulacja bez tego ograniczenia jest taka sama jak regulacja dotycząca ogółu zawodników.
Zatem umowę z piłkarzem poniżej 18. roku życia może zawrzeć także pośrednik będący osobą prawną lub inną jednostką organizacyjną. Może to być np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a osobami umocowanymi do zawarcia takiej umowy w imieniu spółki są osoby działające zgodnie z zasadami reprezentacji określonymi we wpisie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zmienił się również przepis art. 9 ust. 1 Uchwały, który otrzymał nowe następujące brzmienie:
„Do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, PZPN opublikuje na swojej stronie internetowej listę Pośredników, którzy zostali zarejestrowani w związku z czynnościami objętymi treścią nin. Uchwały oraz wszystkich transakcji, w których brali oni udział w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Równocześnie PZPN opublikuje łączną wysokość wynagrodzeń lub innych należności, jakie Zawodnicy i Kluby wypłacili Pośrednikom, w postaci kwoty łącznej wypłaconej przez wszystkich Zawodników wszystkim Pośrednikom oraz w postaci kwoty łącznej wypłaconej wszystkim Pośrednikom przez dany Klub”.
Przepisem tym wprowadzono pełną transparentność transakcji dokonywanych z udziałem pośredników. Opublikowana będzie zatem łączna wysokość wynagrodzeń lub innych należności, jakie zawodnicy i kluby wypłacili pośrednikom, w postaci kwoty łącznej wypłaconej przez wszystkich zawodników wszystkim pośrednikom oraz w postaci kwoty łącznej wypłaconej wszystkim pośrednikom przez dany klub. Wcześniej na stronie PZPN publikowane były wyłącznie listy pośredników transakcyjnych.
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.