07.11.2016
W poprzednim artykule dotyczącym zmian w Przepisach Gry w Piłkę Nożną omówiłem zmiany w procedurze wyłaniania zwycięzcy zawodów. Dziś pora na przepisy Art. 11 o „spalonym” i zmiany jakie w tej materii weszły w życie od sezonu 2016/17.
W wyniku wprowadzonych do Art. 11 zmian:
1. Linia środkowa jest “neutralna” przy ocenie spalonego; zawodnik musi znajdować się na połowie przeciwnika.
2. Dłonie i ręce zawodników (również u bramkarza) nie są brane pod uwagę przy ocenie pozycji spalonej,
3. Rzut wolny z tytułu spalonego wykonywany jest zawsze z miejsca przewinienia (nawet we własnej połowie).
4. Obrońca, który znalazł się poza polem gry, pozostaje „aktywny” tylko do momentu, gdy drużyna broniąca wybije piłkę lub nastąpi przerwa w grze.
5. Powyższe odnosi się również do napastnika powracającego na pole gry; przed zaistnieniem jednej z powyższych dwóch okoliczności, wejście takiego zawodnika jednoznaczne jest z przebywaniem na pozycji spalonej.
Z zasady, spalony jest jednym ze zdarzeń sygnalizowanych sędziemu przez asystenta sygnałem „Beep”. To jest dodatkowy sygnał, który stosowany jest wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne, w celu nawiązania kontaktu z sędzią.
Po w/w zmianach przepisy Artykułu 11 „Przepisów Gry w Piłkę Nożną” regulują kwestie spalonego w sposób następujący:
Zgodnie z Art. 11.1. „Pozycja spalona”, przebywanie przez zawodnika na pozycji spalonej nie jest przewinieniem samym w sobie. Natomiast, zawodnik jest na pozycji spalonej, jeżeli: jakakolwiek część głowy, ciała czy nóg znajduje się na połowie przeciwnika (wyłączając linię środkową) i jakakolwiek część głowy, ciała lub nóg jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż zarówno piłka, jak i przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej.
Dłonie i ręce wszystkich zawodników, włącznie z bramkarzami, nie są brane pod uwagę przy ocenie pozycji spalonej.
Ponadto, zawodnik nie znajduje się na pozycji spalonej, jeżeli znajduje się na równi z przedostatnim zawodnikiem drużyny przeciwnej, lub dwoma ostatnimi zawodnikami drużyny przeciwnej.
Wg przepisów Art. 11.2., „spalony” zawodnik, który przebywa na pozycji spalonej w momencie, gdy piłka zostaje zagrana lub dotknięta przez współpartnera, może być ukarany jedynie wtedy, gdy jest aktywny w grze poprzez:
- branie udziału w grze poprzez zagranie lub dotknięcie piłki podanej lub dotknietej przez współpartnera, lub
- przeszkadzanie przeciwnikowi poprzez:
lub
- osiąganie korzyści poprzez zagranie piłki lub przeszkadzanie przeciwnikowi, gdy piłka:
Zawodnik nie osiąga korzyści, jeśli przebywając na pozycji spalonej, otrzyma piłkę od przeciwnika, który w sposób rozmyślny zagrywa piłkę (poza rozmyślną paradą obronną).
Wspomniana powyżej, „Parada obronna” ma miejsce wtedy, gdy zawodnik próbuje wybić piłkę lecącą do bramki lub bardzo blisko bramki i używa do tego jakiejkolwiek części ciała z wyłączeniem rąk (poza bramkarzem we własnym polu karnym).
Zgodnie z przepisami Art. 11.3. nie ma spalonego, gdy zawodnik nie jest spalony, a zawodnik nie jest spalony, gdy otrzymuje piłkę bezpośrednio z: rzutu od bramki lub wrzutu lub rzutu rożnego.
Art. 11.4. przewiduje sankcje karne za naruszenie przepisów. I tak, za spalonego sędzia zarządza rzut wolny pośredni z miejsca popełnienia przewinienia przez zawodnika, również jeżeli ma to miejsce na jego własnej połowie pola gry.
Wg przepisów Art. 11.4, zawodnik drużyny broniącej opuszczający pole gry bez zgody sędziego będzie dla oceny spalonego uważany za znajdującego się na własnej linii bramkowej lub linii bocznej, aż do najbliższej przerwy w grze lub do momentu, gdy drużyna broniąca zagra piłkę w kierunku linii środkowej i opuści ona pole karne. Jeśli ten zawodnik rozmyślnie opuszcza pole gry, musi zostać napomniany (żółta kartka) podczas najbliższej przerwy w grze.
W świetle przepisów Art. 11.4, zawodnik drużyny atakującej w celu uniknięcia spalonego może opuścić pole gry lub pozostać poza nim, sygnalizując, że nie bierze aktywnego udziału w grze. Jeżeli zawodnik taki powraca na pole gry zza linii bramkowej i bierze aktywny udział w grze, lub jeżeli drużyna broniąca zagrała piłkę w kierunku linii środkowej i ma to miejsce na zewnątrz pola karnego, to zawodnika takiego dla oceny spalonego uznaje się za przebywającego na linii bramkowej. Zawodnik, który celowo opuszcza pole gry, powraca na nie bez zgody sędziego, nie zostaje ukarany z tytułu spalonego i osiąga z tego korzyść, musi zostać ukarany napomnieniem (żółta kartka).
I jeszcze jedna sytuacja, wynikająca expressis verbis z Art. 11.4., jeżeli zawodnik drużyny atakującej pozostaje nieruchomo między słupkami i wewnątrz bramki, gdy piłka do niej wpada, to bramka tak zdobyta musi zostać uznana, chyba że zawodnik dopuszcza się spalonego lub naruszył Artykuł 12 – w takich sytuacjach gra wznawiana jest odpowiednio rzutem wolnym pośrednim lub bezpośrednim.
Zmiany i stan obowiązujący w przepisach Artykułu 12 „Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie” opiszę w kolejnym odcinku naszego cyklu.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.