24.10.2016
W poprzednim wpisie, dotyczącym zmian w przepisach gry w piłkę nożną pisałem o zmianach dotyczących „pozostałych sędziów”. Dziś będzie o zmianach w Artykule 07 „Czas trwania zawodów”, Artykule 08 „Rozpoczęcie i wznowienie gry” oraz Artykule 09 „Piłka w grze i poza grą.
Istotą zmian w przepisach o czasie trwania zawodów jest więcej powodów kompensowania straconego czasu gry. Doszły dwa kolejne: ocena powagi kontuzji i/lub zniesienia kontuzjowanego zawodnika z pola gry oraz przerw na uzupełnienie płynów lub zarządzanych z innych powodów medycznych, dozwolonych przez regulamin rozgrywek.
Z kolei w przepisach o rozpoczęciu i wznowieniu gry ujęto wszystkie wznowienia gry (wcześniej było tylko rozpoczęcie gry i rzut sędziowski). Ponadto, w świetle nowelizacji, piłka musi ewidentnie poruszyć się, aby została wprowadzona do gry, w przypadku wszystkich wznowień gry. Piłka może zostać też zagrana we wszystkich kierunkach podczas rozpoczęcia gry (wcześniej musiała być zagrana do przodu). Wg nowych przepisów, sędzia nie może także „kreować” rozstrzygnięcia rzutu sędziowskiego
Natomiast istota zmian w Artykule 9 dotyczy piłki odbitej od j jednego z sędziów. I tak, jeżeli piłka odbije się od jednego z sędziów, pozostaje w grze zakładając, że cała nie przekroczyła linii ograniczającej pole gry.
Najważniejsze postanowienia co czasu trwania zawodów to:
1. Części gry. Zawody trwają dwa równe okresy 45-minutowe. Mogą one zostać skrócone tylko jeśli uzgodniono to pomiędzy sędzią i dwiema uczestniczącymi w zawodach drużynami. Takie porozumienie musi mieć miejsce przed rozpoczęciem zawodów, i musi być zgodne z regulaminem danych rozgrywek.
2. Przerwa między częściami zawodów. Zawodnikom przysługuje prawo do przerwy między obiema częściami zawodów, nie dłuższej niż 15 minut. Regulaminy rozgrywek muszą określać czas trwania przerwy, który może być zmieniony jedynie za zgodą sędziego.
3. Kompensowanie straconego czasu gry. Sędzia dolicza w każdej części zawodów cały stracony czas gry z powodu:
• wymian zawodników,
• oceny powagi kontuzji i/lub zniesienia kontuzjowanego zawodnika z pola gry (nowy przepis),
• marnowania czasu gry,
• sankcji dyscyplinarnych,
• przerw na uzupełnienie płynów lub zarządzanych z innych powodów medycznych, dozwolonych przez regulamin rozgrywek (nowy przepis),
• każdego innego powodu, łącznie ze znaczącymi opóźnieniami wznowienia gry (np. po fetowaniu bramki).
Pod koniec ostatniej minuty danej części zawodów sędzia techniczny sygnalizuje minimalną ilość doliczonego czasu. Ilość ta może się zwiększyć, ale nie ma prawa ulec skróceniu. Sędzia nie może kompensować błędu pomiaru czasu gry pierwszej połowy przez zmianę długości czasu trwania drugiej połowy.
4. Rzut karny. Jeżeli sędzia zarządził wykonanie lub powtórzenie wykonania rzutu karnego, czas trwania danej części zawodów przedłuża się do rozstrzygnięcia tego rzutu.
5. Zawody zakończone przed upływem ustalonego czasu gry. Przedwcześnie zakończone zawody powtarza się, chyba że regulamin rozgrywek lub organizator przewiduje inaczej.
O wiele więcej zmian wprowadzono do przepisów o rozpoczęciu i wznowieniu gry. Po zmianach, rozpoczęcie gry wykonuje się na początku:
- każdej połowy zawodów,
- każdej połowy dogrywki oraz,
- po tym, jak bramka została zdobyta.
Z kolei innymi sposobami wznowienia gry są: rzuty wolne (bezpośrednie i pośrednie), rzuty karne, wrzuty, rzuty od bramki i rzuty rożne, uregulowane w artykułach 13-17, o czym też będziemy pisać.
Metodą wznowienia gry jest też rzut sędziowski. Jest on metodą wznowienia gry po tym, jak sędzia przerwał ją z powodu, który zgodnie z Przepisami Gry, nie wiąże się ze wznowieniem na żaden z powyższych sposobów.
Jeżeli do naruszenia Przepisów doszło, gdy piłka była poza grą, nie zmienia to sposobu wznowienia gry.
Procedura rozpoczęcia gry wygląda – w świetle nowelizacji - w sposób następujący:
1. drużyna, która wygrała losowanie, decyduje, na którą bramkę będzie atakowała w pierwszej połowie,
2. drużyna, która przegrała losowanie, rozpoczyna grę,
3. drużyna, która wygrała losowanie, rozpoczyna grę w drugiej połowie zawodów,
4. w drugiej połowie zawodów drużyny zmieniają połowy pola gry i atakują przeciwne bramki,
5. po zdobyciu bramki rozpoczęcie gry wykonuje drużyna, która bramkę straciła.
Przy każdym rozpoczęciu gry:
1. wszyscy zawodnicy muszą zająć miejsca na własnej połowie pola gry,
2. zawodnicy drużyny nie wykonującej rozpoczęcia gry znajdują się w odległości co najmniej 9,15 m (10 jardów) od piłki aż do momentu, gdy znajdzie się ona w grze,
3. piłka leży nieruchomo w punkcie środkowym,
4. sędzia daje sygnał gwizdkiem,
5. piłka jest wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i wyraźnie poruszyła się,
6. bramka może być zdobyta bezpośrednio z rozpoczęcia gry na drużynie przeciwnej.
Powyższe przepisy mogą zostać naruszone i za ich naruszenie przewidziane są sankcje karne. Jeżeli wykonawca rozpoczęcia gry dotyka piłkę po raz drugi, zanim dotknęła ona innego zawodnika, zarządza się rzut wolny pośredni. Jeżeli owo drugie dotknięcie jest jednocześnie rozmyślnym zagraniem piłki ręką, zarządza się rzut wolny bezpośredni. Za każde inne naruszenie procedury wykonania rozpoczęcia gry, rozpoczęcie gry powtarza się.
Procedura wykonania rzutu sędziowskiego
Sędzia główny opuszcza trzymaną w ręce piłkę w miejscu, gdzie znajdowała się ona w chwili przerwania gry. Jeżeli gra została przerwana, gdy piłka znajdowała się w polu bramkowym, rzut sędziowski sędzia wykonuje z linii pola bramkowego, równoległej do linii bramkowej – z miejsca najbliższego temu, gdzie była piłka w chwili przerwania gry. Piłka jest w grze w momencie, gdy dotknie podłoża.
Przy rzucie sędziowskim w walce o piłkę może brać udział dowolna liczba zawodników, z bramkarzami włącznie. Sędzia główny nie ma prawa decydować o tym, kto może walczyć o piłkę podczas rzutu sędziowskiego i nie może decydować o jego rozstrzygnięciu.
Podobnie jak w przypadku wznowienia gry, przepisy przewidują przypadki naruszenia i sankcje karne.
Rzut sędziowski należy powtórzyć, jeżeli piłka:
- została dotknięta przez zawodnika, zanim dotknęła podłoża,
- opuszcza pole gry, po dotknięciu podłoża, nie dotknięta przez jakiegokolwiek zawodnika.
Jeżeli piłka wpadnie do bramki nie dotykając przynajmniej dwóch zawodników, to grę wznawia się:
- rzutem od bramki, jeżeli piłka wpadnie do bramki przeciwnika,
- rzutem rożnym, jeżeli piłka wpadnie do bramki własnej drużyny.
W takich przypadkach zatem nie uznaje się gola.
Na koniec o zmianach w Artykule 9. Uwzględniając nowelę Przepisów Gry w Piłkę Nożną piłka jest poza grą, gdy:
- całym obwodem przekroczyła linię bramkową lub linię boczną, zarówno po ziemi, jak i w powietrzu,
- gra została przerwana przez sędziego.
Piłka jest zaś w grze w każdym pozostałym czasie, włączając sytuacje, gdy odbija się od jednego z sędziów, słupka, poprzeczki lub chorągiewki rożnej i pozostaje na polu gry.
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.