12.10.2016
Kontynuujemy temat zmian w przepisach gry w piłkę nożną. W jednym z poprzednich wpisów omawiałem zmiany przepisów dotyczące sędziów, konkretnie zmiany w Artykule 05 (Sędzia) Przepisów Gry w Piłkę Nożną. Dziś pora na Artykuł 6 (Pozostali sędziowie).
Generalnie, nowelizacja Przepisów Gry (najnowsza wersja: Przepisy Gry w Piłkę Nożną 2016-17 – przyp. M.Ż.) wprowadza więcej szczegółów odnośnie obowiązków asystentów, dodatkowych sędziów asystentów oraz sędziego technicznego, a także przeniesienie rycin ze wskazaniami sędziego asystenta z sekcji „Wskazówki” właśnie do Art. 06. Do tej pory, rzeczony artykuł nosił tytuł „Sędziowie asystenci”, a zmiana nazwy na „Pozostali sędziowie” niesie za sobą także włączenie do tego Artykułu: sędziego technicznego, dodatkowych sędziów asystentów itd.
Pozostałymi sędziami są: dwaj sędziowie asystenci, sędzia techniczny, dodatkowi sędziowie asystenci oraz rezerwowy sędzia asystent. Mogą oni zostać wyznaczeni do prowadzenia zawodów. Asystują oni sędziemu głównemu w prowadzeniu zawodów zgodnie z Przepisami Gry, ale ostateczna decyzja podejmowana jest zawsze przez Sędziego.
Najistotniejsze kwestie po zmianach:
- Pozostali sędziowie działają pod kierownictwem sędziego.
- Pozostali sędziowie asystują sędziemu podczas przedmeczowego sprawdzania pola gry, piłek i ubioru zawodników (włączając sytuacje, w których zostały problemy rozwiązane). Prowadzą również notatki związane z czasem, bramkami, niewłaściwymi zachowaniami itp.
- Regulaminy rozgrywek muszą jasno precyzować, kto zastępuje sędziego, który nie jest w stanie rozpocząć lub kontynuować zawodów – czy jego funkcję przejmuje sędzia techniczny, sędzia asystent nr 1 czy dodatkowy sędzia asystent nr 1.
Kompetencje SĘDZIÓW ASYSTENTÓW po nowelizacji przepisów Art. 06.1 to:
1. wskazania w przypadku kiedy:
• piłka całym obwodem opuściła pole gry i której drużynie przysługuje prawo do wznowienia gry rzutem rożnym, rzutem od bramki lub wrzutem,
• zawodnik może być ukarany za przebywanie na pozycji spalonej,
• ma być dokonana wymiana zawodnika,
• podczas wykonywania rzutu karnego bramkarz opuścił linię bramkową, zanim piłka została kopnięta, i czy piłka przekroczyła całym obwodem linię bramkową (jeżeli na zawody zostali wyznaczeni dodatkowi sędziowie asystenci, sędzia asystent zajmuję pozycję na wysokości punktu karnego).
2. Sędzia asystent powinien również kontrolować procedurę wymiany zawodników.
3. Sędzia asystent może wejść na pole gry w celu pomocy wyegzekwowania odległości 9,15 m (10 jardów) od piłki.
Kompetencje SĘDZIÓW TECHNICZNYCH – wg art. 06.2 – to:
Pomoc sędziego technicznego powinna dotyczyć również:
• nadzorowania procedury wymiany zawodników,
• sprawdzania ubioru zawodnika, zawodnika rezerwowego,
• nadzorowania powrotu na pole gry zawodnika, który otrzymał przyzwalający sygnał od sędziego głównego,
• nadzorowania wymiany piłek,
• wskazania minimalnej ilości doliczonego czasu gry, o który sędzia zamierza przedłużyć daną połowę (dotyczy to również dogrywki),
• informowania sędziego o nieodpowiedzialnym zachowaniu osoby przebywającej w stefie technicznej.
DODATKOWI SĘDZIOWIE ASYSTENCI mogą – wg art. 06.3 - sygnalizować:
• kiedy piłka całym obwodem opuści pole gry przez linię bramkową, oraz kiedy bramka została zdobyta,
• której drużynie przysługuje prawo do wznowienia gry rzutem rożnym lub rzutem od bramki,
• czy podczas wykonywania rzutu karnego bramkarz opuścil linię bramkową, zanim piłka została zagrana oraz czy piłka przekroczyła linię.
Jedynym obowiązkiem REZERWOWEGO SĘDZIEGO ASYSTENTA jest – na mocy art. 06.4 - zastąpienie sędziego asystenta lub sędziego technicznego, który nie jest w stanie kontynuować zawodów.
Artykuły 06.5 i 06.6 to przeniesione z sekcji wskazówki: WSKAZANIA SĘDZIEGO ASYSTENTA (06.5) i WSKAZANIA DODATKOWEGO SĘDZIEGO ASYSTENTA (06.6). Komplet wskazań można obejrzeć na rycinach, a zmiany w wersji PDF znajdą Państwo na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Reasumując, najważniejszym zagadnieniem, po zmianach jest kwestia zastępstwa sędziego. Kto zastępuje sędziego, który nie jest w stanie rozpocząć lub kontynuować zawodów? Czy jego funkcję przejmuje sędzia techniczny czy sędzia asystent nr 1 czy dodatkowy sędzia asystent nr ? I to muszą jasno określać regulaminy rozgrywek. A w kolejnym odcinku poświęconym zmianom przepisów piłkarskich będzie „czas trwania gry”.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.