16.09.2016
Kontynuujemy temat zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Ostatnio omawialiśmy zmiany przepisów dotyczących między innymi ubioru zawodników i fauli w polu karnym. Dziś o sędziach i zmianach w Artykule 05 (Sędzia). Najważniejsze zmiany w Artykule 05 dotyczą decyzji sędziów, wykluczeń oraz zbiegu przewinień.
I tak, decyzje podjęte przez sędziego nie mogą zostać zmienione, jeżeli gra została wznowiona lub sędzia opuścił pole gry. Nie uległa natomiast zmianie definicja „Władzy Sędziego”. Zatem, „Każde zawody są prowadzone przez sędziego, który ma pełną władzę egzekwowania uprawnień nadanych mu przez Przepisy Gry w związku z meczem, na który został wyznaczony”.
Nowelizacja obejmuje też zbieg przewinień. Jeżeli dojdzie do kilku przewinień w tym samym czasie, karze podlega najcięższe z nich. Teraz, sędzia „karze za cięższe przewinienie w odniesieniu do sankcji, wznowienia gry, dotkliwości ataku fizycznego oraz taktycznych konsekwencji, gdy dochodzi do więcej niż jednego przewinienia w tym samym czasie”. Zmiany objęły też niektóre postanowienia Arykułu 05.3. Na ich mocy, Sędzia „ma władzę do podejmowania sankcji dyscyplinarnych od momentu wejścia na pole gry na przedmeczowe sprawdzanie boiska, aż do czasu opuszczenia pola gry po zakończeniu zawodów (włącznie z rzutami z punktu karnego). Jeżeli przed wejściem na pole gry, przed rozpoczęciem zawodów, zawodnik popełni przewinienie karane wykluczeniem, sędzia ma władzę, żeby nie dopuścić winnego zawodnika do gry (patrz Artykuł 3.6); sędzia zgłosi niewłaściwe postępowanie”. Sędzia ma też „władzę pokazywania żółtych i czerwonych kartek od momentu wejścia na pole gry przed rozpoczęciem zawodów, a także do końca zawodów, włączając to okres przerwy między połowami, dogrywkę i serię rzutów z punktu karnego”. Zatem, sędzia może wykluczyć zawodnika od momentu przedmeczowej inspekcji pola gry oraz może pokazywać czerwoną + żółtą kartkę od momentu wejścia na pole gry przed rozpoczęciem zawodów.
W sekcji Kontuzje wspomnianego już wyżej Artykułu 05.3 zmiana dotyczy przypadku, gdy zawodnik doznał kontuzji na skutek fizycznego ataku, za który przeciwnik został napomniany lub wykluczony (np. faul wykonany w sposób nierozważny lub z użyciem nieproporcjonalnej siły), zakładając, że ocena kontuzji/udzielanie pomocy, zostaną zakończone szybko. Zatem, zawodnik kontuzjowany po ataku, za który przeciwnik otrzymał czerwoną lub żółtą kartkę, może uzyskać szybką pomoc medyczną i pozostać na polu gry.
Zmiany dotyczą też przypadku pojawienia się na boisku drugiej piłki, innego przedmiotu lub zwierzęcia na polu gry. Sędzia musi przerwać grę (i wznowić rzutem sędziowskim) jedynie wtedy, gdy przedmiot ten wpływa na grę, chyba że piłka zmierza w kierunku bramki, a ingerencja ta nie uniemożliwia zawodnikowi drużyny broniącej zagrania piłki – bramka taka zostaje uznana, jeśli piłka wpadnie do bramki (nawet jeżeli w związku z tą ingerencją przedmiot ten miał kontakt z piłką), chyba że piłka wpadła do bramki przeciwnika. To istotna zmiana.
Zmianom w całości uległy sekcje: „Wyposażenie sędziego”.
Obowiązkowe wyposażenie teraz to:
- gwizdek (gwizdki),
- zegarek (zegarki),
- czerwone i żółte kartki,
- notatnik (lub inne przybory do zapisywania wydarzeń związanych z przebiegiem zawodów).
Zdefiniowano też pojęcie „innego wyposażenia”. Sędziom wolno też używać:
-sprzętu służącego do komunikacji między sobą – chorągiewki z systemem beep, zestawy komunikacji itp.,
- systemu EPTS lub innego sprzętu do monitorowania pracy sędziów pod względem kondycyjnym.
Sędziom zabrania się natomiast noszenia biżuterii lub jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego (np. odtwarzaczy multimedialnych – przyp. M.Ż).
Do Artykułu 05 zostały przeniesione też ryciny ze wskazaniami sędziego (z sekcji Wskazówek) Przeniesiona została także sekcja „Ubiór sędziego”. W sekcji „Wskazania sędziego”, poza obecnie obowiązującym gestem „dwóch rąk” świadczącym o zastosowanej korzyści, zezwala się również na użycie podobnego gestu „jednej ręki”, jako że bieg z dwiema wyciągniętymi przed siebie rękami nie jest łatwy dla sędziego. Dołączono do tego odpowiednie rysunki wskazań, które można oczywiście znaleźć w źródłowych przepisach na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Nożnej.
W kolejnym odcinku będzie o pozostałych sędziach”, czyli zmianach w Artykule 06, posiadającym od tej nowelizacji właśnie nowy tytuł „pozostali sędziowie”.
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.