29.11.2016
W poprzednim odcinku pisaliśmy o zmianach Przepisów Gry w Piłkę Nożną w zakresie rzutów wolnych i rzutu karnego. Dziś przedstawię zmiany przepisów Art. 15-17, czyli dotyczących: wrzutu (wrzut z autu – przyp. red.), rzutu od bramki oraz rzutu rożnego.
Gdy chodzi o przepisy Art. 15, dotyczące „Wrzutu”, to wprowadzono nową definicję wrzutu, która wskazuje, że wrzut musi zostać wykonany obiema rękami.
Po zmianach, przepisy wyglądają następująco: wrzut przyznaje się drużynie przeciwnej do zawodnika, który po raz ostatni dotknął piłki, zanim przekroczyła całym obwodem linię boczną, zarówno po podłożu, jak i w powietrzu.
Bezpośrednio z wrzutu bramka nie może być zdobyta:
- Jeżeli piłka wpadnie do bramki przeciwnika – przyznaje się rzut od bramki,
- Jeżeli piłka wpadnie do bramki wykonawcy wrzutu – przyznaje się rzut rożny.
Jak wygląda procedura wrzutu?
To reguluje Art. 15.1. Przepisów. I tak, w momencie wykonania wrzutu piłki wrzucający:
- zwrócony jest twarzą do pola gry,
- ma część każdej stopy na linii bocznej albo na podłożu poza linią boczną,
- wrzuca piłkę obiema rękoma zza i nad głową, z miejsca, w którym piłka opuściła pole gry.
Wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej muszą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 2 m (2 jardy) od miejsca, z którego wykonywany jest wrzut.
Piłka jest w grze, gdy znajdzie się w polu gry. Jeżeli piłka dotknie podłoża przed znalezieniem się na polu gry, wrzut powtarza ta sama drużyna z tego samego miejsca. Jeżeli wrzut jest wykonany nieprawidłowo, zostanie wykonany ponownie z tego samego miejsca przez drużynę przeciwną.
Jeżeli wykonawca wrzutu wykona go w taki sposób, że celowo rzuci piłkę w przeciwnika, aby uzyskać prawo do ponownego jej zagrania, sędzia grę będzie kontynuował – o ile wrzut ten nie był wykonany w sposób nieostrożny, nierozważny lub z użyciem nadmiernej siły.
Po wykonaniu wrzutu wrzucający nie może dotknąć piłki po raz drugi, zanim nie dotknęła ona innego zawodnika.
W Art. 15.2. uregulowane są natomiast sankcje za naruszenie przepisów przy wykonywaniu wrzutu.
Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry wrzucający dotknie piłki powtórnie, zanim dotknęła ona innego zawodnika, zarządza się rzut wolny pośredni. Jeżeli wrzucający rozmyślnie dotknie piłkę ręką:
- zarządza się rzut wolny bezpośredni,
- zarządza się rzut karny, jeżeli wrzucający popełnił przewinienie we własnym polu karnym (chyba że piłka została dotknięta przez bramkarza drużyny broniącej – wtedy sędzia zarządzi rzut wolny pośredni).
Przeciwnik, który nieprzepisowo przeszkadza lub rozprasza wykonawcę wrzutu (włącznie ze skracaniem odległości na mniej niż 2 m /2 jardy/ od miejsca wykonania wrzutu) zostaje napomniany za niesportowe zachowanie i, jeżeli wrzut został wykonany, sędzia zarządzi rzut wolny. Za każde inne naruszenie przepisów tego Artykułu wrzut zostanie wykonany przez zawodnika przeciwnej drużyny.
Pora na omówienie zmian w Artykule 16 „Rzut od Bramki”. Najważniejsze to:
- Piłka z rzutu od bramki kopnięta do własnej bramki = rzut rożny dla przeciwników.
- Zawodnik drużyny przeciwnej znajdujący się w polu karnym podczas wykonywania rzutu od bramki nie może zagrać piłki jako pierwszy.
Rzut od bramki przyznaje się, gdy piłka całym obwodem, ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny atakującej, przekroczyła linię bramkową zarówno po podłożu, jak i w powietrzu.
Bramka może być zdobyta bezpośrednio z rzutu od bramki jedynie na drużynie przeciwnej. Jeżeli piłka wpadnie bezpośrednio do bramki wykonawcy rzutu, zarządza się rzut rożny dla drużyny przeciwnej, zakładając że piłka opuściła pole karne.
Procedura rzutu od bramki przedstawia się następująco:
Piłka musi być ustawiona nieruchomo. Może być zagrana z jakiegokolwiek miejsca pola bramkowego przez zawodnika drużyny broniącej. Piłka jest w grze, gdy opuszcza pole karne. Przeciwnicy muszą pozostać poza polem karnym aż do momentu wprowadzenia piłki do gry. To postanowienia Art. 16.1. Przepisów. Natomiast w Art. 16.2. uregulowane są kwestie sankcji za naruszenie przepisów przy wykonywaniu rzutu od bramki. O tym poniżej:
1. Jeżeli piłka nie opuściła pola karnego lub jeżeli została ponownie dotknięta przez jakiegokolwiek zawodnika, zanim opuściła pole karne, rzut od bramki powtarza się.
2. Jeżeli wprowadzona do gry piłka zostanie dotknięta przez wykonawcę po raz drugi, zanim dotknęła ona innego zawodnika, zarządza się rzut wolny pośredni. Jeżeli wykonawca rozmyślnie dotknie ręką piłki:
- zarządza się rzut wolny bezpośredni,
- zarządza się rzut karny, gdy przewinienie popełnione zostało w polu karnym wykonawcy rzutu (chyba że wykonawcą rzutu był bramkarz – wtedy sędzia zarządzi rzut wolny pośredni).
3. Jeżeli przeciwnik znajdujący się w polu karnym w czasie gdy wykonywany jest rzut od bramki, dotyka piłkę lub o nią walczy przed tym, nim dotknęła ona innego zawodnika, rzut od bramki należy powtórzyć.
4. Jeżeli zawodnik wbiegnie w pole karne, zanim opuści je piłka po wykonanym rzucie od bramki, i tam zostanie nieprawidłowo zaatakowany przez przeciwnika lub sam dokona przewinienia, rzut od bramki musi być powtórzony. Zawodnik przewiniający może zostać napomnieny lub wykluczony z gry, w zależności od ciężaru przewinienia.
5. Za każde inne naruszenie przepisów tego Artykułu, rzut powtarza się.
I na koniec o zmianach przepisów Artykułu 17 „Rzut Rożny”. Jest to w zasadzie tylko jedna zmiana, w myśl której, jeżeli piłka z rzutu rożnego zagrana jest bezpośrednio do własnej bramki, zarządza się rzut rożny dla drużyny przeciwnej.
Rzut rożny przyznaje się, gdy piłka całym obwodem, ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej, przeszła linię bramkową zarówno po podłożu, jak i w powietrzu, i nie została zdobyta bramka.
Bramka może być zdobyta bezpośrednio z rzutu rożnego jedynie na drużynie przeciwnej. Jeżeli piłka wpadnie bezpośrednio do bramki wykonawcy rzutu, zarządza się rzut rożny dla drużyny przeciwnej.
Procedura wykonania rzutu rożnego wygląda następująco:
- Piłka musi być umieszczona w polu rożnym.
- Piłka musi być ustawiona nieruchomo i musi być kopnięta przez zawodnika drużyny atakującej. • Piłka została wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i wyraźnie poruszyła się; piłka nie musi opuścić pola rożnego.
- Chorągiewki rożnej nie można usuwać.
- Zawodnicy drużyny przeciwnej muszą pozostawać w odległości co najmniej 9,15 m (10 jardów) od łuku pola rożnego, aż do momentu wprowadzenia piłki do gry (art. 17.1. Przepisów Gry w Piłkę Nożną).
W świetle art. 17.2. Przepisów za naruszenia przepisów dotyczących wykonania rzutu rożnego przewidziane są sankcje. I tak, jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry wykonawca dotyka piłkę po raz drugi, zanim dotknęła ona innego zawodnika, zarządza się rzut wolny pośredni. Jeżeli wykonawca rozmyślnie dotyka ręką piłkę:
- zarządza się rzut wolny bezpośredni,
- zarządza się rzut karny, jeżeli przewinienie zostało dokonane w polu karnym wykonawcy rzutu (chyba że piłka została dotknięta przez bramkarza drużyny broniącej – sędzia zarządzi rzut wolny pośredni).
Jeżeli wykonawca rzutu rożnego wykona rzut prawidłowo w taki sposób, że celowo kopnie piłkę w przeciwnika, aby uzyskać prawo do ponownego jej zagrania, sędzia grę będzie kontynuował – o ile zagranie to nie było wykonane nieostrożnie, nierozważnie lub z użyciem nadmiernej siły. Za każde inne naruszenie Przepisów Gry rzut rożny powtarza się.
Dziękuję Państwu za śledzenie wraz z portalem prawosportowe.pl zmian w Przepisach Gry w Piłkę Nożną. Miłej Lektury!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.