29.08.2016
Kto oglądał transmisje z meczów Mistrzostw Europy EURO 2016, kto ogląda rozgrywki piłkarskiej Lotto Ekstraklasy, kto śledzi z uwagą mecze piłki nożnej słyszał już na pewno o zmianach w przepisach gry w piłkę nożną. Nowelizacje zawarte zostały w ich najnowszej edycji na sezon 2016/17. O zmianach w przepisach gry za każdym razem decyduje specjalne ciało „The International Football Asociation Board”, w skrócie „IFAB”.
Na łamach portalu PrawoSportowe.pl będziemy Państwu prezentować najważniejsze zmiany. Dotyczą one „Pola Gry” (Artykuł 01); zawodników (Art. 03 pod nowym tytułem); ubioru zawodników (Art. 04); sędziów (Art. 05 i 06); czasu trwania zawodów (większego kompensowania przerw, Art. 07) ; rozpoczęcia i wznowienia gry (Art. 08); piłki w grze i poza grą (Art. 09); Wyłaniania zwycięzcy (Art. 10, pod nowym tytułem); spalonego (Art. 11); gry niedozwolnej i niewłaściwego postępowania (Art. 12); rzutów wolnych (Art. 13); rzutu karnego (Art. 14); wrzutu (Art. 15, tu wprowadzono zupełnie nową definicję wrzutu dwiema rękami); rzutu od bramki (Art. 16) i rzutu rożnego (Art. 17). Jak zatem widać już na pierwszy „rzut oka” zmian jest wiele.
Motywowane były one „duchem gry” i chęcią zdynamizowania gry. Relacje telewizyjne wymuszają skracanie przerw w grze. Podczas meczu „musi się dziać”. Czasy statycznego futbolu, przesadnej gry na czas już minęły. Twórcom zmian przyświecała też idea wyeliminowania niewłaściwych zachowań, których ostatnimi czasu pojawiło się coraz więcej i chęć uporządkowania rzeczy i zjawisk, na które do tej pory „przymykano oko”. Sporo zatem zmian dotyczy ubioru zawodników. Nie udało się wyeliminować kolorowych butów, bo za tym stoją wielkie pieniądze, kontrakty, biznes, ale spore zmiany dotyczą bielizny, której fragmenty wystają spod koszulek i spodenek. Wprowadzono też między innymi pojęcie „koszulki termoaktywnej”. Zatem wystające spod koszulki meczowej rękawy nie są już bliżej nieokreśloną bielizną, a właśnie koszulką termoaktywną i obowiązują w tym zakresie surowe przepisy dotyczące jej koloru.
Nie tylko w tym przypadku ograniczono dowolność w wielu przedmiotach przepisów. Wprowadzono m.in. nową definicję wrzutu piłki. Wiele zmian dotknęło Art. 01 (Pole Gry). O tym poniżej.
Z Art. 10 do Art. 01 przeniesiono regulacje dotyczące Systemu GLT (Goal Line Technology). Teraz znajdują się one w Art. 01.11.
System GLT może być użyty w celu weryfikacji, czy bramka została zdobyta, by wesprzeć decyzję sędziego. W razie użycia systemu GLT, dopuszcza się zastosowanie modyfikacji na słupkach i poprzeczce. Modyfikacje te muszą być zgodne z wymogami zawartymi w Programie Jakości FIFA dla Systemów GLT oraz z Przepisami Gry. Używanie systemu GLT musi znaleźć się w odpowiednim regulaminie rozgrywek.
GLT można zastosować wyłącznie na linii bramkowej w celu oceny, czy została zdobyta bramka. Informacja, czy bramka została zdobyta, musi być natychmiastowa i automatycznie potwierdzona w ciągu jednej sekundy przez system GLT tylko do wiadomości sędziów (na zegarek sędziego – przez wibrację oraz komunikat na ekranie).
W przypadku zastosowania systemu GLT w rozgrywkach mistrzowskich organizator rozgrywek musi dopilnować, aby system uzyskał jeden z następujących certyfikatów: FIFA Quality PRO; FIFA Quality; IMS - INTERNATIONAL MATCH STANDARD.
Niezależny instytut musi zweryfikować dokładność i funkcjonalność różnych technologii dostarczanych do systemów zgodnie z Wytycznymi Testowania. W sytuacji, gdy technologia nie spełnia wymagań zgodnych z Wytycznymi Testowania, sędziemu nie wolno korzystać z systemu GLT, a informację musi zgłosić do odpowiednich władz.
W przypadku zastosowania systemu GLT, sędzia zobowiązany jest do sprawdzenia funkcjonalności systemu przed zawodami. Takie testy muszą być ujęte w Programie Jakości FIFA dla Systemu GLT – Wytyczne Testowania.
Ponadto w świetle przepisu Art. 01.1, sztuczna i naturalna nawierzchnia nie mogą być łączone. Do tej pory mecze mogły być rozgrywane na nawierzchniach naturalnych lub sztucznych, zgodnie z regulaminem rozgrywek. Teraz, pole gry musi być w całości naturalne lub, jeżeli regulamin rozgrywek na to zezwala, w całości sztuczne, z wyjątkiem przypadków, w których regulamin rozgrywek zezwala na połączenie nawierzchni sztucznej i naturalnych materiałów (system hybrydowy). Dopuszczono zatem tzw. murawy hybrydowe budowane z naturalnej trawy, z dodatkiem elementów włókien sztucznych.
W wyjaśnieniu do tego przepisu, czytamy, że ze względów bezpieczeństwa łączenie nawierzchni naturalnej ze sztuczną nie jest dozwolone na polu gry. Zezwala się na użycie innej nawierzchni na obszarach okalających pole gry, np. sztuczna nawierzchnia w strefie poruszania się sędziego asystenta. Zintegrowane połączenie nawierzchni naturalnej i sztucznej jest dozwolone.
Ważne zmiany dotyczą też reklam i emblematów. Komercjalizacja dyscypliny, coraz większe przychody reklamowe, rozszerzanie praw marketingowych, rozwój telewizji, relacje internetowe, wymusiły zmiany w tej materii.
Art. 01.5 „Reklamy na podłożu”, w nowym brzmieniu zakazuje umieszczania jakiegokolwiek rodzaju reklam stałych lub świetlnych na polu gry, siatkach bramkowych i powierzchniach ograniczonych siatkami bramkowymi, w obrębie strefy technicznej lub w odległości od 1 metra (1 jarda) od linii ograniczającej pole gry. Z wyjaśnienia do tego przepisu wynika również, że ograniczenia dotyczące reklam dotyczą powierzchni za liniami bramkowymi jak również za liniami bocznymi.
Mamy też zmiany w art. 01.6 „Loga i emblematy na flagach chorągiewek rożnych”. Tutaj: „Reprodukcja, zarówno stała jak i świetlna, przedstawiająca logo lub emblematy FIFA, federacji kontynentalnych, związków narodowych, organizatorów rozgrywek, klubów lub innych organizacji jest zabroniona podczas trwania gry: na polu gry, siatkach bramkowych i powierzchniach przez nie ograniczonych, na bramkach, drzewcach chorągiewek. Są dozwolone natomiast na flagach umocowanych na drzewcach. Wprowadzono pojęcie „związku narodowego”, zamiast „związku krajowego”. Do tego wprowadzono pojęcie „organizatora” w miejsce „ligi”, bo dotychczasowe nie obejmowało rozgrywek pucharowych. Te loga są już powszechnie używane i zezwolenie na ich użycie na flagach pozostaje w zgodzie z Artykułem 2, który zezwala na ich użycie na piłkach.
Zatem na chorągiewce rożnej może znaleźć się logo organizatora rozgrywek, a już nie reklama producenta odzieży sportowej. O kolejnych zmianach będziemy pisać w kolejnych odcinkach.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.