17.08.2018
Polskie karate w 2018 roku przechodzi prawdziwą rewolucję organizacyjną. Za sprawą decyzji Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Karate (WKF) z 13 kwietnia bieżącego roku, Polski Związek Karate, który reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej od 38 lat, stracił status członka największej światowej organizacji tej dyscypliny i przestał być przez nią uznawany. Jednocześnie WKF przyjął w swoje struktury powstałą w grudniu 2017 roku Polską Unię Karate i to ta organizacja jest obecnie uprawniona do wystawiania polskich karateków w zawodach pod egidą Światowej Federacji Karate.
Decyzja ma charakter tymczasowy (zgodnie z przepisami WKF musi ona być ratyfikowana, co ma nastąpić 5 listopada bieżącego roku na kongresie Federacji w Madrycie), a jej postanowienia wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.
Należy przypomnieć, że karate jako sport charakteryzuje się bardzo swoistą specyfiką pod względem wewnętrznych podziałów – istnieje wiele styli, różniących się w kwestii techniki, zasad i nazewnictwa (spośród których najpopularniejsze to shōtōkan, kyokushin-kai, gōjū-ryū, shitō-ryū, wado-ryu), a także wiele niepowiązanych ze sobą organizacji na poziomie kontynentalnym i światowym, takich jak np. Europejski Związek Karate Shotokan (ESKA), Międzynarodowa Federacja Karate Tradycyjnego (ITKF), Japoński Związek Karate (JKA) i wiele innych, organizujących niezależne od innych podmiotów zawody, na które ich członkowie wystawiają spore jak na warunki tego sportu reprezentacje. Brak monopolu jednej, światowej organizacji jest tu widoczny dużo bardziej niż w wielu innych sportach – trudno wszak wyobrazić sobie na przykład mistrzostwa świata w piłce nożnej rozgrywane pod egidą organizacji innej niż FIFA i cieszące się jakimkolwiek powodzeniem. Od lat jednak karate (zwłaszcza karate sportowe) zmienia się i dąży do takiej właśnie unifikacji, jaka ma miejsce w innych sportach, co nie dziwi zwłaszcza w kontekście wprowadzenia tej dyscypliny sportu do grona sportów olimpijskich. WKF zrzesza obecnie 191 krajów, organizowane przezeń zawody cieszą się największą frekwencją, prestiżem i dochodami, a także – co najważniejsze – jako jedyna organizacja karate na świecie jest uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. to właśnie WKF będzie reprezentować tę nowo przyjętą dyscyplinę olimpijską.
W związku z powyższym ciekawy jest obecny stan faktyczny i prawny jeśli chodzi o struktury polskiego karate. Przepisy Światowej Federacji dopuszczają członkostwo tylko jednej organizacji na jedno państwo członkowskie – PZK został niejako „wyparty” przez Polską Unię Karate, która na chwilę obecną nie posiada na chwilę obecną statusu polskiego związku sportowego. W tej sprawie toczy się postępowanie administracyjne, gdyż 23 kwietnia 2018 r. do Ministerstwa Sportu i Turystyki wpłynął wniosek PUK o wydanie zezwolenia na utworzenie związku. Przymiot polskiego związku sportowego posiada zaś wykluczony z WKF Polski Związek Karate. Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 2 ustawy o sporcie, to właśnie polskie związki sportowe mają wyłączne prawo do reprezentowania danego sportu w międzynarodowych organizacjach sportowych oraz do umieszczania godła Rzeczypospolitej Polskiej na stroju reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej oraz reprezentacji paraolimpijskiej. Z tego właśnie względu podczas Mistrzostw Europy Seniorów EKF w Serbii w maju bieżącego roku polscy karatecy wystąpili jako Reprezentacja Polskiej Unii Karate, a nie jako Reprezentacja Polski. Będzie mogło się to zmienić w momencie, gdy Ministerstwo Sportu i Turystyki udzieli Unii zgody na utworzenie związku. Niewykluczona jest także zmiana formy prawnej Polskiego Związku Karate – zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy o sporcie polski związek sportowy jest obowiązany należeć do właściwej międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Kolejne przepisy (art. 12b ust. 1 i 2) informują o konsekwencjach braku takiej przynależności: polski związek sportowy, który nie należy do właściwej międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, staje się związkiem sportowym działającym w formie związku stowarzyszeń.
A zatem ta zawiła sytuacja może rozwiązać się w dość prosty sposób – Polska Unia Karate uzyskując status polskiego związku sportowego stałaby się pełnoprawnym związkiem przygotowującym i wystawiającym reprezentantów Polski w czasie Igrzysk Olimpijskich i innych turniejów mistrzowskich, zaś PZK czekać może utrata wszelkich uprawnień polskiego związku sportowego, na skutek braku przynależności do Światowej Federacji Karate (która z kolei jest uznawana przez MKOl). Do tego drugiego potrzebne jest jednak uprawomocnienie się decyzji WKF w sprawie pozbawienia Polskiego Związku Karate statusu członka, a zatem niezbędne jest wyczerpanie drogi odwoławczej, kończącej się – jak już oznajmił sam PZK – na Sportowym Trybunale Arbitrażowym w Lozannie.
Sytuacja w polskim karate jest dynamiczna i niejednoznaczna, a obecnie mamy do czynienia z okresem przejściowym. Z pewnością sprawy ulegną znacznemu rozjaśnieniu po listopadowym Kongresie WKF w Madrycie, gdzie planowana jest ratyfikacja podjętych w kwietniu postanowień, a także wskutek decyzji Ministerstwa Sportu i Turystyki dotyczących przyznania Polskiej Unii Karate statusu polskiego związku sportowego. Najistotniejsze wydaje się to, by polscy karatecy mogli za dwa lata wystąpić w Tokio jako reprezentacja Polski.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.