07.09.2016
Ostatnio wiele piszemy o zmianach przepisów w najważniejszych grach zespołowych. Ostatnio, sporo miejsca na blogu PrawoSportowe.pl poświęcamy piłce nożnej i wielu istotnym zmianom w przepisach gry obowiązującym od tego sezonu. Było też o zmianach w Przepisach Polskiego Związku Koszykówki. Dziś pora na zmiany, które obowiązywać będą od tego sezonu w najwyższych klasach rozgrywkowych w siatkówce w Polsce.
Kilka dni temu, Zarząd Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. zdecydował o wprowadzeniu kilku istotnych zmian w regulaminie rozgrywek PlusLigi oraz Orlen Ligi. Obowiązywać one będą w tym sezonie czyli sezonie 2016/17. Wzorem turniejów siatkarskich (kobiet i mężczyzn) rozgrywanych na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janerio zdecydowano się między innymi na zlikwidowanie przerw technicznych w każdym secie, po zdobyciu 8-mego i 16-tego punktu.
Set będzie zatem rozgrywany bez wspomnianych przerw (ang. technical time-out – przyp. M.Ż.), za to została wprowadzona 10-minutowa przerwa po drugim secie. Przerwa taka obowiązywała już także w krajowych rozgrywkach, a ja pisałem o niej w artykule p.t. „Długa przerwa”. Wówczas jednak w setach były wspomniane przerwy techniczne. Zdaniem wprowadzających obecne zmiany, w tym długą przerwę po drugim secie meczu w miejsce przerw technicznych, rezygnacja z przerw technicznych pozwoli na płynniejszą grę, zresztą ten krok został już bardzo dobrze przyjęty przez kibiców w trakcie trwania turnieju siatkarskiego na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.
Wprowadzono też inne zmiany, które miały swoje źródło w turnieju olimpijskim. Zarząd PLPS, który zgodnie ze światowymi trendami dąży do skrócenia przerw w grze, wprowadził zasadę, że czas pomiędzy gwizdkiem sędziego kończącym wymianę, a kolejnym gwizdkiem na wykonanie zagrywki musi zostać skrócony. Do tej pory nie był on narzucony, a przeciętnie trwało to około 15-16 sekund, a teraz ma to być maksymalnie 12 sekund. Ponadto zawodnik lub zawodniczka będzie mieć 8 sekund na wykonanie zagrywki czyli tak jak było do tej pory.
W następnym odcinku napiszę o zmianach w piłce ręcznej. Będzie między innymi o… niebieskiej kartce. W najbliższym czasie będziemy też kontynuować tematykę piłkarską, wszak rozpoczęły się eliminacje Mistrzostw Świata, wkrótce rusza Liga Mistrzów, a krajowych rozgrywkach ligowych mamy już za sobą po kilka kolejek.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.