Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Zmiany w Liście Substancji i Metod Zabronionych od 1 stycznia 2022 roku

08.12.2021

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała nową Listę Substancji i Metod Zabronionych[1]. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Warto zatem już teraz zapoznać się z najważniejszymi modyfikacjami, tak aby środowisko sportu mogło uniknąć niezamierzonego stosowania substancji i metod, które od przyszłego roku staną się zakazane.

Czym jest Lista Substancji i Metod Zabronionych?

Lista Substancji i Metod Zabronionych stanowi podstawowy element Światowego Programu Zwalczania Dopingu. Lista bezwzględnie obowiązuje wszystkich sygnatariuszy Światowego Kodeksu Antydopingowego.

Zgodnie z Światowym Kodeksem Antydopingowym Listę opracowuje i publikuje WADA. Lista zawiera wykaz zakazanych substancji i metod. Zakaz stosowania podlega natomiast zróżnicowaniu. Pewne substancje i metody są zakazane w każdym czasie (podczas zawodów jak i poza zawodami), inne zakazane są tylko podczas zawodów. Istnieją również takie grupy substancji i metod których zabrania się jedynie w określonych dyscyplinach sportu. Same zaś substancje i metody zaklasyfikowano do różnych kategorii, np. stymulanty, środki anaboliczne, modulatory hormonów i metabolizmu czy narkotyki.

Lista podlega corocznej aktualizacji w następstwie dokonywanych przez WADA konsultacji przy udziale ekspertów w dziedzinie nauki i medycyny. Nadrzędnym celem jest zapewnienie ochrony zdrowia sportowców oraz równych szans w rywalizacji.

Co zmieni się od 1 stycznia 2022 roku?

Najistotniejsze modyfikacje, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku dotyczą przede wszystkim stosowania glikokortykoidów oraz salbutamolu. Z pełną dokumentacją zawierającą szczegółowo opisane zmiany wchodzące w życie od 1 stycznia 2022 roku oraz pełną Listę Substancji i Metod Zabronionych można zapoznać się na stronie Polskiej Agencji Antydopingowej[2].

 1. Glikokortykoidy.

Kategoria ta obejmuje swoim zakresem naturalnie występujące hormony i ich syntetyczne analogi. Z przeprowadzonych badań wynika, że stosowanie leków z glikokortykoidami może potencjalnie znacząco wpływać na zdolności wysiłkowe. Stąd decyzja WADA o umieszczeniu tej substancji na Liście.

Zgodnie z nową Listą od 1 stycznia 2022 roku podczas zawodów będzie obowiązywał zakaz stosowania glikokortykoidów w postaci jakichkolwiek iniekcji. Oznacza to, że wszystkie drogi podawania wstrzyknięć glikokortykoidów będą zabronione w okresie trwania zawodów. Sposoby podawania glikokortykoidów obejmują wstrzyknięcia: dożylne, domięśniowe, okołostawowe, dostawowe, okołościęgnowe, dościęgnowe, nadtwardówkowe, dooponowe, dokaletkowe, w miejsce zmian chorobowych (np. keloidy, inaczej bliznowce), śródskórne i podskórne. Ponadto, stosowanie doustne glikokortykoidów obejmuje również podawanie leków na śluzówkę jamy ustnej, dopoliczkowo, dodziąsłowo i podjęzykowo. Nie jest natomiast zabronione stosowanie dokanałowe w stomatologii.

 1. Beta-2 agoniści – dawkowanie salbutamolu.

Salbutamol jest substancją stosowaną do poprawy wentylacji płuc. Co do zasady, jego stosowanie jest zabronione w każdym czasie (podczas zawodów jak i poza zawodami). Jedynym wyjątkiem jest stosowanie wziewnego salbutamolu, którego dopuszczalne dawkowanie szczegółowo określa WADA.

Od 1 stycznia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe zasady dawkowania salbutamolu. Dopuszczalna dawka będzie wynosić maksymalnie 600 mikrogramów na 8 godzin, licząc od przyjęcia każdej dawki (dotychczas można było przyjąć 800 mikrogramów na 12 godzin). Nie uległa natomiast zmianie całkowita dobowa dopuszczalna ilość salbutamolu – nadal jest to 1600 mikrogramów na dobę. Przyjmowanie dawek wyższych niż wskazane limity jest możliwe jedynie po uzyskaniu wyłączenia dla celów terapeutycznych (TUE).

Zmiana w zakresie dopuszczalnych dawek ma na celu zminimalizowanie ryzyka pozytywnego wyniku badań antydopingowych w przypadku jednorazowego przyjęcia zbyt dużej dawki salbutamolu.

 1. Substancje niezatwierdzone – BPC-157.

Przypomnijmy, że substancje niezatwierdzone należą do substancji, które są zabronione w każdym czasie (podczas zawodów jak i poza zawodami).

Od 1 stycznia 2022 roku po ponownej ocenie statusu substancji na Liście w kategorii substancji niezatwierdzonych znajdzie się BPC-157 – eksperymentalny peptyd o właściwościach regeneracyjnych i leczniczych sprzedawany jako suplement.

Jakie substancje zostaną objęte Programem Monitorującym na rok 2022?

Program Monitorujący WADA obejmuje substancje, które co prawda nie są zakazane, ale które zostaną zbadane pod kątem ewentualnego nadużycia w sporcie. Zgodnie z art. 4.5 Światowego Kodeksu Antydopingowego: „WADA, w porozumieniu z sygnatariuszami i rządami, opracuje program monitorujący dla substancji, które nie znajdują się na liście zabronionej, ale które WADA będzie monitorować celem wykrycia potencjalnego ich nadużywania w sporcie.”

Program Monitorujący na rok 2022 obejmuje następujące substancje:

 1. W każdym czasie: ekdysteron (środek anaboliczny).
 2. W każdym czasie: Salmeterol i wilanterol w stężeniu poniżej minimalnej wartości raportowania (Beta-2 agoniści).
 3. Tylko podczas zawodów: Bupropion, fenylefryna, fenylopropanoloamina, kofeina, nikotyna, pipradrol i synefryna (stymulanty).
 4. Tylko podczas zawodów: Hydrokodon, kodeina i tramadol (narkotyki).

Zmiany w Liście Substancji i Metod Zabronionych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku przede wszystkim niosą ze sobą poważne zmiany w zakresie stosowania glikokortykoidów oraz salbutamolu. W interesie samych sportowców, środowiska sportu oraz wszystkich zainteresowanych leży bieżące monitorowanie zmian w zakresie niedozwolonych substancji czy metod. W końcowym rozrachunku to właśnie na samych sportowcach spoczywa odpowiedzialność za zabronione substancje znajdujące się w ich organizmach lub stwierdzenie stosowania nielegalnych metod.

 

 

[1] https://www.wada-ama.org/en/media/news/2021-09/wada-publishes-2022-prohibited-list (dostęp z dnia 07.12.2021 r.)

[2] https://www.antydoping.pl/nowa-lista-substancji-i-metod-zabronionych-na-2022-rok/ (dostęp z dnia 07.12.2021 r.)

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.