21.10.2020
Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął niedawno nowelizację Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie, dotyczącą zmian nazw klubów piłkarskich.
Nikomu nie trzeba przypominać, że zmiany nazw klubów trzeba oczywiście zgłaszać zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego w ewidencji klubów sportowych lub uczniowskich klubów sportowych prowadzonej przez starostę powiatu lub prezydenta miasta na prawach powiatu oraz w KRS, bowiem niektóre stowarzyszenia są zarejestrowane także w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie mówiąc o klubach działających w formie spółek czy to akcyjnej czy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością także zarejestrowanych w KRS, a konkretnie w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Poza tymi obowiązkami kluby mają też obowiązki wynikające z Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie, a dziś przyjrzymy się nowelizacji obejmującej dwa przepisy tej Uchwały, dotyczącej nazw klubów piłkarskich.
Zgodnie z Uchwałą nr VIII/124 z dnia 6 października 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie wprowadzono nowe brzmienia przepisów par. 14 i par. 16.
W nowym brzmieniu par. 14: W przypadku klubu uczestniczącego w rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym decyzja Zarządu ZPN, o której mowa w Par. 13 winna być przekazana niezwłocznie do Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN. Wróćmy zatem do par. 13, który podobnie jak par. 14 i par. 16 znajdują się w Rozdziale V Uchwały p.t. „Zmiana nazwy klubu”.
Zgodnie z par.13 Uchwały nr XII/194:
„Par. 13
Zarząd właściwego WZPN, przyjmuje zmianę nazwy klubu posiadającego sekcję piłki nożnej, po przedstawieniu następujących dokumentów:
1.uchwały walnego zebrania członków względnie zgromadzenia akcjonariuszy lub wspólników w sprawie zmiany nazwy klubu, zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa,
2.aktualnego odpisu z rejestru lub ewidencji uwidaczniających dokonaną zmianę.”
Uchwała zmieniająca weszła w życie z dniem ogłoszenia.
W ślad za tym mamy już pierwszą uchwałę dotyczącą zmiany nazwy: Uchwałę nr VIII/133 z dnia 6 października 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie akceptacji Uchwały Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Nr 46/9/20/Z z dnia 28 września 2020 roku przyjmującej zmianę nazwy Klubu Górnik Zabrze Sportowa Spółka Akcyjna na Górnik Zabrze Spółka Akcyjna.
Oto jej treść:
Na podstawie art. 36 § 1 pkt 25) z Statutu PZPN w zw. z § 14 Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej o członkostwie postanawia się, co następuje:
Teraz jeszcze o drugim znowelizowanym przepisie. Par. 16 otrzymał nowe, następujące brzmienie:
Zmiana nazwy klubu piłkarskiego lub sekcji piłki nożnej wyłącznie w celach marketingowych lub reklamowych nie jest zmianą nazwy klubu w rozumieniu przepisów niniejszej uchwały. Wymaga ona jednak akceptacji ze strony Zarządu właściwego ze względu na siedzibę klubu ZPN.W przypadku klubu uczestniczącego w rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym decyzja Zarządu ZPN winna być przekazana niezwłocznie do Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN.
Na posiedzeniu Zarządu PZPN 6 października dokonano także nowelizacji w Regulaminie Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej, a o niej napiszę w najbliższym czasie.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.