03.10.2014
Mistrzostwa świata w męskiej siatkówce za nami, duma rozpiera za wynik sportowy, niesmak pozostał po zakodowaniu meczów. Nie oceniając w kategoriach biznesowych lecz prawnych zaistniałe zdarzenia zastanawiałem się, kto za taki stan rzeczy powinien odpowiadać?
No bo niby płacimy abonament RTV, a „siata” to nasz sport narodowy, to dlaczego TVP, która jest telewizją misyjną, a nie komercyjną, nie potrafiła odkupić takich praw (mówi się też i o kwocie 4 milionów złotych, a nie 15 milionów euro)? Niestety trudno jest tu jednak wskazać podmiot prawnie odpowiedzialny i podstawę prawną ewentualnego dochodzenia roszczenia. Płacimy abonament RTV (przynajmniej niektórzy), ale to nie jest abonament za dostarczanie sygnału jak w kablu czy satelicie, tylko za posiadanie odbiornika. Przedziwna forma daniny!!!
Zagadnienie inne – jak wyliczyć szkodę. Bo, że z czymś takim jak krzywda moralna niemożliwości oglądania meczów, a więc żądania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę można by się pokusić. Nie potrafię jednak precyzyjnie wskazać, jaka miałaby to być kwota (bo krzywda moralna jest zawsze sprawą indywidualną), i kto by miał za to zapłacić. No i nie nadaje się to świetle obowiązujących przepisów do tzw. pozwu zbiorowego.
Paradoksalnie jeśli miałbym wskazać jakiś „pomysł” na roszczenie, to wobec Polsatu za to, że odkodował pierwszy i ostatni mecz mistrzostw, co nie było w porządku wobec tych, którzy nie wiedząc, że tak będzie, za możliwość oglądania zapłacili. Ale za odkodowanie przynajmniej dwóch meczów to akurat Polsat trzeba pochwalić, a nie napiętnować.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.