23.04.2017
W jednym ze swoich wcześniejszych wpisów przedstawiłam temat związany z aspektami prawnymi aplikacji mobilnych wykorzystywanych do monitorowania sportowca. Problematyka ta może jednak dotyczyć także i współzawodnictwa zwierząt.
Niedawno jedna z europejskich firm wprowadziła na rynek produkt, którego celem jest poprawa zdrowia oraz szkolenia koni biorących udział we współzawodnictwie sportowym – sportach jeździeckich. Celem wspomnianego urządzenia (i aplikacji mobilnej) jest całodobowy monitoring konia przy jednoczesnym informowaniu jego właściciela, trenera, jeźdźca o kondycji psychofizycznej konia, w tym skuteczności szkolenia, ogólnej aktywności, jakości snu czy też wczesne wykrywanie mikrourazów mogących mieć wpływ na sprawność zwierzęcia. Specjalne algorytmy rozpoznają i analizują chód konia, ilość ruchu i jego intensywność, a tworzone wykresy powstają w oparciu o rasę i wiek konia. Algorytmy, które analizują dane są opracowywane wspólnie przez ekspertów jeździectwa, biomechaniki i technologii oraz lekarzy weterynarii.
Pojawianie się tego rodzaju produktów i usług jest nieodzownym elementem współczesnej rzeczywistości. Z pewnością będzie ono implikowało konsekwencje na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim oprócz głównego celu jakim jest poprawa zdrowia i szkolenia koni automatycznie wpłynie to na obrót i handel końmi. Interesująca w tym aspekcie wydaje się kwestia obligatoryjnej dokumentacji, w którą zgodnie z prawem wspólnotowym muszą być zaopatrzone zwierzęta będące przedmiotem handlu: identyfikacyjną, hodowlaną (z niektórymi wyjątkami) oraz weterynaryjną. Czy dołączą do tego katalogu dane, raporty uzyskane za pomocą omawianego urządzenia? Przypuszczalnie póki co, mogą one stanowić element wpływający na wysokość ceny konia. Bardziej wymagający nabywcy mogą być mniej zainteresowani nabyciem zwierzęcia, które nie było poddane takiemu monitorowaniu.
Ponadto, biorąc pod uwagę wartość przemysłu jeździeckiego należy rozważyć kwestie związane z ochroną takich danych (duża liczba informacji na temat konia będzie dostępna ,,w jednym miejscu”) i to zarówno przez podmiot administrujący danymi, producentów urządzeń jak i osoby mogące mieć dostęp do uzyskiwanych danych, prowadzonych analiz. Z tym natomiast związany jest także temat zakładów wzajemnych w sportowym współzawodnictwie zwierząt.
Warto śledzić ten temat i pojawiające się w tym zakresie informacje. Być może niedługo będzie można zapoznać się z pierwszymi raportami i opiniami we wskazanych powyżej aspektach.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.