10.06.2016
Piłkarskie Mistrzostwa Europy rozpoczęte. Węgierski sędzia Victor Kassai pierwszym gwizdkiem dał sygnał do rozpoczęcia meczu otwarcia Francja – Rumunia. Spotkanie obyło się bez sędziowskich kontrowersji. Jeżeli chodzi o sporne sytuacje, ostre faule, nieczyste zagrania, to portal PrawoSportowe.pl podobnie jak dwa lata temu, podczas Mundialu w Brazylii będzie przychodził Państwu z pomocą, a jego eksperci będą starać się wyjaśniać Państwu sporne sytuacje na styku prawa i sportu.
Będziemy sięgać do regulaminu rozgrywek, jeżeli będzie to konieczne, starać się interpretować przepisy o organizacji rozgrywek czy też przepisy gry w piłkę nożną. Podstawowym aktem prawnym regulującym rozgrywki eliminacji i finałów Mistrzostw Europy jest „Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16”. Zawarte są w nim:
- przepisy ogólne,
- przepisy dotyczące systemu rozgrywek,
- przepisy dotyczące terminarza rozgrywek i organizacji meczów,
- przepisy dotyczące infrastruktury stadionowej,
- przepisy dotyczące organizacji meczu (np. również przedmeczowych oficjalnych treningów),
- przepisy dotyczące procedur meczowych (np. protokołu, innej dokumentacji oraz zasad rządzących strefami technicznymi),
- przepisy dotyczące sędziowania,
- przepisy dyscyplinarne,
- przepisy dotyczące strojów meczowych,
- przepisy dotyczące zasad finansowych cyklu eliminacji i samych finałów,
- przepisy dotyczące pracy mediów
- wreszcie, przepisy końcowe dotyczące m.in. aneksów do regulaminu, nieoczekiwanych sytuacji czy rozstrzygania sporów.
Te ostatnie w świetle art. 67 Regulaminu rozstrzyga Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). Ciekawy w swym brzmieniu jest też przepis art. 69: “If there is any discrepancy in the interpretation of the English, French or German versions of these regulations, the English version prevails”, nakazujący w razie wątpliwości w interpretacji poszczególnych wersji językowych, rozstrzygać wątpliwości na rzecz wersji angielskiej. Zresztą o wersji językowej przepisów prawa pisał już na łamach naszego bloga Łukasz Klimczyk w artykule p.t. „Wersja językowa przepisów ma znaczenie!”.
Skoro mowa o poprzednich artykułach to warto przypomnieć te w których już omawiałem przepisy rządzące turniejem EURO: „Regulamin piłkarskich Mistrzostw Europy FRANCJA 2016” i „Dobre losowanie”, w którym omówiłem m.in. kwestie pauz po napomnieniach i wykluczeniach.
W oczekiwaniu na kolejne emocje i pierwszy występ reprezentacji Polski zapraszam do odwiezania portalu PrawoSportowe.pl. Zresztą do końca całego turnieju nowości i wiadomości dotyczących EURO 2016 na pewno nie zabraknie.
W imieniu całego zespołu, Zapraszam!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.