Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Wytyczne WADA wobec pandemii SARS-CoV-2

26.03.2020

Obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się i walką z wirusem SARS-CoV-2, stanowi poważny problem dla działań prowadzonych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Z tego też powodu wyposażyła ona krajowe agencje antydopingowe (ADO) oraz sportowców w dokumenty, będące niejako przewodnikami po ich obowiązkach i uprawnieniach w tym newralgicznym okresie.

Motywy wprowadzenia owych rozwiązań są zrozumiałe. Niemalże wszystkie rozgrywki i poważne imprezy zaplanowane na rok 2020 zostały odwołane. W interesie zawodników leży utrzymanie formy i odpowiedniego przygotowania fizycznego. Jest to wyjątkowo trudne zważywszy na liczne ograniczenia dotyczące przemieszczania się, opuszczania swoich domów, kontaktów z partnerami z zespołów i trenerami. Wymienione okoliczności w połączeniu z przeświadczeniem o niższej liczbie potencjalnych badań na obecność niedozwolonych substancji mogą sprzyjać decyzjom o wzmożonym korzystaniu ze środków wspomagających.

M.in. w celu przeciwdziałania takim sytuacjom WADA opublikowała w dniu 20 marca 2020 r. „COVID-19: ADO GUIDANCE” - przewodnik dla krajowych organizacji antydopingowych[1], oraz w dniu 23 marca 2020 r. „COVID-19: Athlete Q&A” – zestaw istotnych pytań i odpowiedzi dla sportowców, dotykający problemu epidemii[2]. Oba dokumenty, których wybrane postanowienia zostaną przedstawione poniżej, można odnaleźć odwiedzając linki przytoczone na końcu dzisiejszego wpisu.

COVID-19: ADO GUIDANCE

Przewodnik został podzielony na kilka sekcji. Każda z nich dotyka innej sfery działalności krajowych organizacji antydopingowych, powierzonych na podstawie przepisów wewnętrznych WADA.

a) BADANIA

Jeżeli programy prowadzenia badań przez ADO mogą być kontynuowane, należy przede wszystkim stosować się do wytycznych właściwych organów państwowych, w celu bezwzględnej ochrony zdrowia osób zaangażowanych w dany proces. W przypadku niestabilnej sytuacji i trudności w prowadzeniu testów, ADO powinny skupić się na sportowcach i dyscyplinach „wysokiego ryzyka”, a także innych ustalonych wcześniej priorytetowych badaniach. Przy braku możliwości działania, należy stale monitorować sytuacje oraz opracować plan działania, który będzie wdrożony po ustaniu zagrożenia.

b) MIEJSCE POBYTU

ADO w dalszym ciągu mają obowiązek rejestrowania miejsca pobytu sportowców. Powinny również zweryfikować czy systemy, z których korzystają są zgodne i wystarczające wg przepisów WADA. Ponadto sportowcy powinni być zachęcani do informowania o ewentualnym zarażeniu koronawirusem tudzież zastosowaną wobec nich kwarantanną.

c) EDUKACJA

ADO powinny w okresie ograniczonego przemieszczania kłaść nacisk na prowadzenie akcji edukacyjnych w ramach e-learningu.

d) KOMUNIKACJA ZEWNĘTRZNA

ADO powinny informować swoich członków o wpływie COVID-19 na ich działania, zapewniając poziom szczegółowości, który będzie równoważył przejrzystość funkcjonowania z potrzebą zachowania nieprzewidywalności testów antydopingowych. Równie istotna ma być wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi ADO.

e) DZIAŁANIA INFORMACYJNE WZGLĘDEM SPORTOWCÓW

ADO powinny zapewnić by sportowcy byli należycie poinformowani o:

 • możliwości przeprowadzania testów antydopingowych w dowolnym miejscu i czasie
 • konieczności aktualizacji ich miejsca pobytu
 • środkach ochrony stosowanych przez ADO w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa
 • konieczności przekazania informacji o ewentualnym zarażeniu koronawirusem
 • potencjalnych konsekwencjach nieprzestrzegania ciążących na nich obowiązków.

COVID-19: Athlete Q&A

Dokument dla sportowców został przygotowany w formie dziewięciu pytań i odpowiedzi. Służą możliwie najprostszemu wyjaśnieniu zawodnikom wymogów jakie są im stawiane podczas stanu epidemii, jak również przysługującym im uprawnieniom. Pytania zostały sformułowane następująco:

 • Czy mogę nadal być poddany się testom podczas pandemii COVID-19, biorąc pod uwagę wiele obowiązujących ograniczeń, zwłaszcza, że dotyczą one dystansu społecznego i samoizolacji?
 • Jeśli zostanę poddany testom, jakie działania zostaną podjęte, aby zminimalizować ryzyko infekcji?
 • Jakie konkretne środki podejmowane są przez ADO, aby zminimalizować szanse rozprzestrzeniania się koronawirusa?
 • Co powinienem zrobić, jeśli mam objawy wskazujące na COVID-19?
 • Czy nadal potrzebuję „wyłączenia dla celów terapeutycznych” (TUE), jeśli moja sytuacja wymaga użycia zabronionej substancji lub metody?
 • Jeśli sportowcy nie są regularnie testowani lub rzadziej niż zwykle, co robi WADA, aby zapewnić uczciwą konkurencję, gdy sytuacja powróci do normy?
 • Czy nadal muszę podawać informacje o moim miejscu pobytu?
 • Czy mogę odmówić testów antydopingowych, jeśli poddałem się samoizolacji, jestem objęty kwarantanną lub uważam, że personel ADO nie podejmuje odpowiednich środków ostrożności?
 • W jaki sposób mogę mieć pewność, że przy zmniejszeniu liczby testów będę konkurować w środowisku wolnym od dopingu?

Jak można łatwo zauważyć, postawione pytania korespondują z wytycznymi przygotowanymi dla krajowych organów antydopingowych. Odpowiedzi sformułowano telegraficznie przy jednoczesnym zachowaniu spójności z działaniami oczekiwanymi ze strony osób i organów przeprowadzających badania.

Tytułem końca zachęcam zainteresowane osoby do zapoznania się we własnym zakresie z przytoczonymi dokumentami. Jednocześnie sygnalizuję, że w obliczu podejmowanych kroków przez organy antydopingowe, nawet w tym newralgicznym okresie zmniejszonych kontroli, warto z dużą rezerwą podchodzić do środków wspomagających utrzymanie sprawności fizycznej. W przeciwnym razie przymusowa przerwa od rywalizacji sportowej może potrwać jeszcze dłużej.

 

[1] https://www.wada-ama.org/en/media/news/2020-03/wada-updates-its-covid-19-guidance-for-anti-doping-organizations

[2] https://www.wada-ama.org/en/media/news/2020-03/wada-responds-to-athlete-queries-concerning-anti-doping-in-light-of-covid-19

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny, fot: pixabay)

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.