04.07.2018
Jak wszyscy wiemy, Adam Nawałka zrezygnował ze swojego stanowiska. Teraz czas poszukiwań nowego selekcjonera i podobnie jak w przypadku wyboru Nawałki, będzie to z pewnością autorski pomysł Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka.
Takie są fakty i logiczne jest, że Prezes ma decydujący w tej sprawie głos. Teraz trwa dyskusja o potencjalnych kandydatach. Chciałem ją ubogacić i pokazać taki wybór, czy też powołanie trenera reprezentacji, od strony prawnej. Kto tak naprawdę powołuje selekcjonera? Zgodnie z art. 36 par. 1 pkt 19 Statutu PZPN, do kompetencji Zarządu należy m.in. „podejmowanie decyzji w sprawie zatrudniania trenerów zespołów reprezentacyjnych oraz innych osób kadry szkoleniowo-medycznej” . Zatem powołanie selekcjonera ma charakter Uchwały Zarządu PZPN. To samo dotyczy zresztą odwołania. Odwołanie obejmuje zarówno odwołanie sensu stricto, jak i może stanowić dopełnienie i potwierdzenie rezygnacji złożonej przez danego selekcjonera czy trenera.
Jak podejmowana jest taka Uchwała Zarządu PZPN? Art. 41 Statutu PZPN określa tryb pracy Zarządu i zgodnie z § 2. „o ile Statut lub regulamin zarządu, nie stanowi inaczej, decyzje (uchwały) Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków Zarządu. Głosy nieważne lub wstrzymujące się od głosowania nie są brane pod uwagę podczas obliczania większości głosów”, a by rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, „w przypadku równej liczby głosów rozstrzygający jest głos Prezesa PZPN”.
Tak wygląda procedura wyboru nowego selekcjonera, ale wedle takiej samej procedury wybierani się również trenerzy młodzieżowych i juniorskich reprezentacji oraz reprezentacji kobiet. Dla przykładu w ubiegłym roku, gdy doszło do zmiany na stanowisku trenera Reprezentacji Polski do lat 21, Zarząd podjął dnia 7 lipca 2017 roku Uchwałę nr VII/124 w sprawie odwołania Pana Marcina Dorny z funkcji trenera reprezentacji narodowej U-21, a następnie podjął Uchwałę nr VII/125 z dnia 7 lipca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki w sprawie powołania Pana Czesława Michniewicza na funkcję trenera reprezentacji narodowej U-21.
Na zdjęciu: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, na którym Reprezentacja Polski rozgrywa najważniejsze mecze.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.