16.02.2015
W poprzednim odcinku pisaliśmy o Rzeczniku Dyscyplinarnym PZPN oraz o środkach zapobiegawczych, stosowanych przez organy prowadzące postępowanie na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Dziś o wszczęciu o postępowania.
Wszczęcie postępowania następuję z urzędu lub na wniosek uprawnionego podmiotu (art. 133 §3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN). Uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania jest sam zainteresowany, Rzecznik Dyscyplinarny lub Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego lub Rzecznik Etyki lub Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej lub organy wykonawcze wojewódzkich i okręgowych związków piłki nożnej, a podstawy do tego daje art. 133 §4 Regulaminu.
Kiedy wszczyna się postępowanie dyscyplinarne? Na podstawie art. 133 §1 Regulaminu, wówczas gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez oznaczoną osobę fizyczną lub prawną. Postępowanie dyscyplinarne może być na podstawie art. 133 §2 poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym, w celu ustalenia, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przewinienia dyscyplinarnego oraz w celu ustalenia osób obwinionych.
Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego lub dyscyplinarnego zostanie złożony przez nieuprawnioną osobę, organ dyscyplinarny winien rozważyć zasadność wszczęcia postępowania z urzędu. W przypadku, gdy organ dyscyplinarny uznaje, że wszczęcie postępowania jest bezzasadne, okoliczność ta winna zostać stwierdzona notatką, załączaną do zawiadomienia i składaną do akt sprawy (art. 133 §5)
Organ dyscyplinarny może też odmówić wszczęcia postępowania, a przesłanki, które nie muszą być spełnione łącznie, zostały wymienione w art. 133 §6. I tak organ odmawia wszczęcia, jeżeli wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego jest oczywiście bezzasadny lub po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ustalono, że nie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przewinienia dyscyplinarnego.
Jeżeli postępowanie zostało już wszczęte, osoba przewodnicząca posiedzeniu organu dyscyplinarnego wyznacza termin rozpoznania sprawy, zarządza wezwanie strony i świadków. Dzieje się tak na podstawie przepisów art. 134 Regulaminu Dyscyplinarnego.
Jak wzywa się strony i świadków? Zawodników, trenerów, członków sztabu medycznego i działaczy, organ dyscyplinarny wzywa za pośrednictwem macierzystego klubu, natomiast Sędziów, obserwatorów, delegatów i działaczy wzywa się za pośrednictwem macierzystego związku piłki nożnej. Niestawiennictwo prawidłowo zawiadomionej strony nie stoi na przeszkodzie rozpoznaniu sprawy i wydaniu orzeczenia. Ma to służyć ekonomii postępowania, temu by decyzje organów zapadały w miarę jak najszybciej i by postępowanie nie było świadomie wydłużane przez strony czy świadków.
Osoba przewodnicząca posiedzeniu organu dyscyplinarnego może zezwolić na udział w posiedzeniu innych osób. Uczestnicy postępowania: zawodnicy, trenerzy, członkowie sztabu medycznego, działacze klubowi, sędziowie, obserwatorzy, delegaci i działacze związkowi mogą ustanowić pełnomocnika. Organ dyscyplinarny wzywa go zgodnie z zasadami, określonymi w art. 134 § 2 i 3 czyli za pośrednictwem macierzystego klubu lub macierzystego związku piłki nożnej lub też na adres pełnomocnika.
Zawiadomienia oraz korespondencja do klubów, biorących udział w rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi i II ligi mężczyzn mogą być wysyłane na znany organowi dyscyplinarnemu adres mailowy tego klubu. Do pozostałych uczestników postępowania zawiadomienie oraz korespondencja może być wysyłana na adres mailowy jeżeli strona wyrazi na to zgodę i wskaże taki adres. W innym przypadku korespondencja wysyłana jest tradycyjną pocztą. Od tych zasad istnieje wszakże wyjątek sformułowany w art. 134 § 8 Regulaminu, a mianowicie, w sprawach niecierpiących zwłoki, zawiadomienie o terminie rozpoznania sprawy może być dokonane telefonicznie.
W kolejnym odcinku, opisywać będziemy dalszy tok postępowania m.in. sposoby przeprowadzania dowodów przez organ dyscyplinarny.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.