14.07.2014
Powoli wybrzmiewają echa brazylijskiego Mundialu. Po 24 latach Mistrzami Świata zostali Niemcy. To ich czwarty triumf. Wcześniej wygrywali w 1954, 74 i 90 roku. Zarówno w 1990 roku, jak i wczoraj pokonali w finale Argentynę 1:0, z tym, że 24 lata temu był to brzydki mecz, a wczorajszy mógł się podobać, jak i całe Mistrzostwa Świata. Przypomnę, brązowy medal, zakończonego wczoraj turnieju przypadł Holandii, po zwycięstwie nad Brazylią 3:0.
W brazylijskim Mundialu padło 171 bramek, a więc wyrównany został rekord z Francji, z 1998 roku. Na pewno było więcej emocji, niż 4 lata temu w RPA. Nie było tych koszmarnych wuwuzeli, a atmosfera na trybunach widziana okiem telewidza była naprawdę gorąca.
Niestety, poziom sędziowania nadal pozostawia wiele do życzenia. Pamiętamy choćby dwie prawidłowo zdobyte, a nieuznane bramki dla Meksyku w meczu z Kamerunem. Pamiętamy artystyczny upadek Freda w polu karnym. Pamiętamy także „nurkowanie” Arjena Robbena, za które też został podyktowany rzut karny. I nie mówię tu o karnym z soboty, co do którego nadal jest wiele wątpliwości, tylko o wcześniejszym, którego nie było, a… był.
Co do sobotniego przewinienia Thiago Silvy na Robbenie, to widzieli je Państwo pewnie wielokrotnie czy to w telewizji, czy to w internecie. Brazylijczyk został ukarany żółtą kartką i sędzia podyktował karnego dla Holandii.
Chciałem ułatwić Państwu interpretację, tego co Państwo już widzieli i przytaczam przepisy artykułu 12 INTREPRETACJI FIFA DO PRZEPISÓW GRY I WYTYCZNYCH DLA SĘDZIÓW:
…
Zatrzymywanie przeciwnika
…
Jeżeli zawodnik drużyny broniącej rozpoczyna trzymanie zawodnika drużyny atakującej przed polem karnym i kontynuuje trzymanie go również w polu karnym, to sędzia musi podyktować rzut karny.
Sankcje dyscyplinarne
● Jeżeli zawodnik trzyma przeciwnika w celu uniemożliwienia mu wejścia w posiadanie piłki lub zajęcia korzystniejszej pozycji, to zawodnik ten musi otrzymać napomnienie za niesportowe zachowanie.
● Jeżeli zawodnik poprzez zatrzymanie przeciwnika pozbawia jego drużynę realnej szansy na zdobycie bramki, musi zostać wykluczony z gry.
● W pozostałych przypadkach samo zatrzymanie przeciwnika nie pociąga za sobą konieczności udzielenia kar indywidualnych.
...
Myślę, że choć trochę pomoże to Państwu w podjęciu osądu, czy sędzia z Algierii postąpił słusznie czy się pomylił?
W przeciwieństwie do Mundialu w RPA, tym razem bohaterami byli bramkarze. Cztery lata temu bronili oni słabo, a winę zrzucano na Jabulani, czyli oficjalną piłkę turnieju. W tym roku taką piłką była Brazuca i nawet naukowcy z NASA powiedzieli o niej, że jest kosmiczna. Kosmiczna była też gra Manuela Neuera, który został uznany za Najlepszego Bramkarza Mistrzostw. Tytuł „Złotej Piłki” zdobył Leo Messi, choć wielu widziałoby z nim także Neuera. Niemcy mieli zespół, Argentyna – Messiego, Mascherano i powiedzmy Romero, którego zbudowało karne z Holandią.
Filarem obrony reprezentacji Argentyny był Ezequiel Garay, który jednak w finale pokazał się ze złej strony, faulując niesportowo Christopha Kramera, który „znokautowany” wrócił, co prawda na chwilę na boisko, ale kilka minut później je opuścił. Wszedł za niego Andre Schuerrle, który w dogrywce wypracował Mario Goetzemu bramkę. Zresztą Goetze też był w finale rezerwowym. Wypada napisać też o Thomasie Muellerze, Mirosławie Klose i innych członkach mistrzowskiego teamu, ale na to nie ma już miejsca. By nikt nie poczuł się urażony z ekipy Mistrzów Świata, poniżej prezentujemy całą dwudziestotrzyosobową kadrę Niemiec:
Bramkarze: Manuel Neuer, Ron-Robert Zieler i Roman Weidenfeller; Obrońcy: Kevin Grosskreutz, Matthias Ginter, Benedikt Hoewedes, Mats Hummels, Erik Durm, Philipp Lahm, Per Mertesacker, Jerome Boateng i Shkodran Mustafi; Pomocnicy: Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Mesut Oezil, Andre Schuerrle, Lukas Podolski, Thomas Mueller, Julian Draxler, Toni Kroos, Mario Goetze i Christoph Kramer oraz Napastnik: Miroslav Klose.
Trener: Joachim Loew
Ciąg Dalszy Podsumowań Mundialu nastąpi za kilkadziesiąt minut na PrawoSportowe.pl
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
21.08.2024
02.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.