03.09.2018
W poprzednim odcinku mowa była o właściwości i kompetencjach Piłkarskiego Sądu Polubownego, a dziś pora na przedstawienie właściwości i kompetencji Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN.
Izba jest organem jurysdykcyjnym Polskiego Związku Piłki Nożnej na podstawie art. 45 §1 pkt 5 Statutu PZPN. Działa na podstawie Uchwały nr II/40 z dnia 29 listopada 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu działania Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN. Przepisy art. 1 Uchwały nr II/40 regulują jej kompetencje:
„Art. 1 Kompetencja Izby
W art. 2 Uchwały określone zostało prawo właściwe dla rozstrzygania sporów przez Izbę. I tak, „dla realizacji swojej kompetencji jurysdykcyjnej Izba stosuje Statut i regulaminy Polskiego Związku Piłki Nożnej, w szczególności przyjęte na podstawie Statutu i właściwych regulaminów Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. W sytuacji, gdy nie nastąpiła jeszcze implementacja tych ostatnich przepisów, Statut i regulaminy FIFA stosuje się w drodze analogii. Przy orzekaniu Izba uwzględnia również przepisy prawa powszechnego, w szczególności w zakresie prawa i postępowania cywilnego, w tym zabezpieczającego oraz prawa pracy, istniejące w sferze piłki nożnej krajowe układy zbiorowe, a także odpowiednie regulacje sportowe, w tym wskazujące na specyfikę sportu”.
Postępowanie przed Izbą jest dwuinstancyjne. Zgodnie z art. 5 ust. 1 Uchwały nr II/40, w pierwszej instancji Izba orzeka w składzie trzyosobowym, z udziałem Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Izby. W skład zespołu orzekającego – z wyłączeniem przewodniczącego – musi w każdym przypadku wchodzić równa liczba przedstawicieli piłkarzy i klubów. Natomiast zgodnie z ust. 2, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji Izby z uzasadnieniem strona niezadowolona z jej rozstrzygnięcia może złożyć odwołanie do 5 – osobowego zespołu orzekającego Izby, w którego skład wchodzić powinna równa liczba przedstawicieli piłkarzy i klubów oraz Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący, którzy nie orzekali w I instancji. Orzeczenie 5-osobowego zespołu orzekającego w II instancji – z zasady - jest ostateczne w toku instancji i wykonalne.
Postępowanie przed Izbą odbywa się w języku polskim (art. 8 Uchwały). Izba bada z urzędu swoją kompetencję do rozpoznania sprawy, w szczególności poprzez sprawdzenie w systemie TMS (Transfer Matching System), czy w odniesieniu do strony postępowania będącej zawodnikiem lub zawodniczką uprawiającym/ą sport piłki nożnej wpłynęło żądanie wydania ITC (art. 6 ust 1). W przypadku, gdy Izba stwierdzi swoją niewłaściwość do rozpoznania danej sprawy przekazuje ją niezwłocznie właściwemu organowi, informując o tym strony lub wnioskodawcę. Przed wyznaczeniem zespołu orzekającego o niewłaściwości Izby do rozpoznania danej sprawy decyduje Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący Izby. Na wydane zarządzenie o przekazaniu sprawy lub pozostawieniu sprawy bez rozpoznania, stronie, w terminie 7 dni od daty otrzymania zarządzenia, przysługuje ponowny wniosek, który podlega badaniu przez Izbę.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.