17.05.2017
Unia Europejska, strefa Schengen spowodowały, że pojęcia wizy, paszportu stały się dla nas mniej popularnymi, a przypominamy sobie o nich zazwyczaj planując bardziej egzotyczne wakacje czy udając się w podróż do USA. Obowiązek posiadania wizy, czyli pisemnego zezwolenia na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa istnieje w wielu krajach. Być może dla części jest to rzecz oczywista, ale zdarzają się przypadki, kiedy sportowcy zapominają o tym obowiązku, czy też wiza, którą posiadają jest nieadekwatna do celu podróży. Na co zatem należy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim sportowiec czy osoby zajmującej się organizacją wyjazdu powinny właśnie zwrócić uwagę, czy udając się do danego kraju konieczne jest posiadanie wizy. Ponadto należy wziąć pod uwagę rodzaje obowiązujących wiz, aby móc je odpowiednio zakwalifikować do celu podróży. W wielu przypadkach rozważenia wymaga fakt, czy np. sportowiec udający się do danego kraju (z obowiązkiem wizowym) będzie tam brał udział we współzawodnictwie sportowym czy udaje się do niego wprawdzie w charakterze sportowca, ale nie będzie brał udziału we współzawodnictwie sportowym tylko np. będzie brał udział w kampanii reklamowej swojego sponsora, czy też udział we współzawodnictwie ograniczony jest do określonej imprezy sportowej czy może związany jest z reprezentowaniem danej drużyny i pobytem ,,na kontrakcie”, a może ogranicza się tylko do rozmów z partnerami biznesowymi i negocjacji umowy. Charakter wyjazdu warunkuje więc rodzaj wizy.
Dodatkowo, powinno się brać pod uwagę czas trwania całej ,,procedury wizowej” i związane z nią czynności, wymagane dokumenty. W tym przypadku warto każdorazowo zajrzeć na stronę właściwego urzędu konsularnego, aby zapoznać się ze wszystkimi obowiązkami spoczywającymi na osobie ubiegającej się o wydanie wizy. Nie wygląda to dobrze chociażby wizerunkowo, jeżeli profesjonalne podmioty reprezentujące sportowca, czy on sam powołują się na nieznajomość prawa chcąc usprawiedliwić tym samym medialne doniesienia, o tym, że odmówiono mu wjazdu na terytorium danego kraju, czy kazano je opuścić. Ponadto trzeba pamiętać, że jest różnica między ważnością wizy a długością pobytu.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj gracze e-sportu. Przy ubieganiu się o wizę należy zachować dużą ostrożność, bo może się okazać, że w danym kraju osoby biorące udział w rozgrywkach e-sportowych nie są traktowane na równi ze sportowcami i nie będą miały do nich zastosowania regulacje odnoszące się do sportowców ,,tradycyjnych”. Podobna sytuacja może mieć miejsce także w przypadku ubiegania się o pozwolenie na pracę.
Jak się okazuje, w praktyce sprawa nie jest zawsze tak jasna, jak mogłoby się wydawać, o czym przekonał się np. jeden z polskich bokserów czy gracze Echo Fox. Warto więc w planach podróży mieć na uwadze wskazane kwestie, żeby potem uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, czy to w postaci odmowy wjazdu na terytorium danego kraju, czy też kary pieniężnej.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.