02.08.2019
12 lipca 2019 roku Polski Związek Piłki Nożnej dokonał zmian w szeregu uchwał. Jedna z nich dotyczy modyfikacji Uchwały nr II/85 z dnia 20 lutego 2013 roku w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A, czyli tzw. "uchwały wyjazdowej".
Zmiany we wspomnianej uchwale są teoretycznie niewielkie, jednak są one bardzo istotne i nie bez powodu odbiły się głośnym echem oraz wywołały sporo kontrowersji. O tym jak wyglądała pierwotna wersja uchwały pisał mniej więcej rok temu Maciej Żyłka.
Nowelizacja
Decyzją zarządu PZPN zmieniono punkt pierwszy uchwały wyjazdowej, który mówi o możliwości niewpuszczeniu na stadion zorganizowanej grupy kibiców gości.
W pierwotnym brzmieniu ta część uchwały brzmiała: „Klub drużyny gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa tylko i wyłącznie na podstawie odpowiednich, zgodnych z przepisami prawa powszechnego, decyzji właściwych podmiotów państwowych lub samorządowych, a także na podstawie decyzji odpowiednich organów PZPN.”
Natomiast 12 lipca zadecydowano o zmianie brzmienia tego punktu. Teraz przepis par. 1 Uchwały nr II/85 sformułowany jest w następujący sposób: „Klub drużyny gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa na podstawie decyzji właściwych podmiotów państwowych lub samorządowych, organów dyscyplinarnych oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy istnieją realne, udokumentowane przesłanki wskazujące na możliwość zaistnienia zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników lub przebiegu meczu.”
Poprawa bezpieczeństwa
Zmiana taka umożliwia klubom łatwiejszą możliwość podjęcia decyzji o niewpuszczeniu kibiców gości na swój stadion. Ma to zmierzać to systematycznego podnoszenia bezpieczeństwa na stadionach i eliminacji ewentualnych chuligańskich zachowań z którymi od lat trzeba zmagać się na polskich stadionach.
Nowa przesłanka jest określona w sposób bardzo generalny i pozostawia duży luz interpretacyjny. Klub gospodarza ma uprawnienie do nieprzyjęcia na swoim stadionie kibiców gości w danym meczu. Zdarzały się już takie przypadki nie przyjmowania kibiców, np. choćby ze względu na przywiezienie przez kibiców gości wielkoformatowych flag, tzw. sektorówek, na które klub gospodarza we wcześniejszym piśmie nie wyraził zgody. Mimo to zostały przywiezione przez kibiców gości, a klub gospodarza mając obawy, że znajduje się w nich pirotechnika odmówił wniesienia ich na stadion, w związku z czym kibice gości będący w zorganizowanej grupie, solidarnie odmówili wejścia na mecz. Mogło to wówczas (przed nowelizacją) zostać sklasyfikowane jako przewinienie dyscyplinarne klubu gospodarza.
Obawa o nadinterpretację
Takie działanie niejako prewencyjne ze strony klubu od tej pory nie będzie już przewinieniem, ponieważ klub gospodarza będzie miał prawo nie przyjąć zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy istnieją realne, udokumentowane przesłanki wskazujące na możliwość zaistnienia zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników lub przebiegu meczu. Należy tu odwołać się także do zdrowego rozsądku. Klub gospodarza odmawiający przyjęcia zorganizowanej grupy kibiców gości w konkretnym przypadku, powinien mieć na względzie realizując swoje uprawnienie te szczególne okoliczności towarzyszące nie wpuszczeniu kibiców gości.
Musi to być „szczególnie uzasadniony przypadek” oraz muszą zaistnieć „realne, udokumentowane przesłanki wskazujące na możliwość zaistnienia zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników i przebiegu meczu”.
W związku z tym istnieje obawa, czy kluby nie będą nadużywały nowej regulacji i nie będzie dochodziło do nadinterpretacji przepisu. Uchwała weszła już w życie, z dniem uchwalenia, czyli 12 lipca 2019 roku. Należy więc obserwować, jak będzie wyglądało zastosowanie zmodyfikowanego przepisu w praktyce.
Oczywiście nadal klub drużyny gospodarza ma uprawnienie, by nie przyjąć zorganizowanej grupy kibiców gościa na podstawie decyzji właściwych podmiotów państwowych (wojewoda) lub samorządowych (wójt, burmistrz, prezydent miasta) oraz organów dyscyplinarnych Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ekstraklasy S.A..
(zdjęcie ma charakter Ilustracyjny)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.