Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Zasady przyjmowania kibiców gości na meczach piłki nożnej

02.08.2018

Materię tę reguluje Uchwała nr II/85 z dnia 20 lutego 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A..

Skoro uchwała dotyczy rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A. to obejmuje ona przedmiotowo swoją regulacją rozgrywki o mistrzostwo Ekstraklasy, I i II ligi oraz rozgrywki sczebla centralnego Pucharu Polski.

Zgodnie z przepisem par. 1 Uchwały nr II/85, Klub drużyny gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa tylko i wyłącznie na podstawie odpowiednich, zgodnych z przepisami prawa powszechnego, decyzji właściwych podmiotów państwowych lub samorządowych, a także na podstawie decyzji odpowiednich organów PZPN.

Jeżeli nie zachodzą przesłanki z par. 1 Uchwały, to zgodnie z par. 2, Klub drużyny gospodarza ma obowiązek przyjąć zorganizowaną grupę kibiców drużyny klubu gościa, autoryzowaną przez klub drużyny gościa, w liczbie co najmniej 5% ogólnej liczby udostępnionych miejsc na stadionie oraz zapewnić dla niepełnosprawnych kibiców drużyny klubu gościa co najmniej 5% ogólnej liczby miejsc na stadionie udostępnionych dla kibiców niepełnosprawnych.

Przepis par. 3 reguluje kwestie autoryzacji grupy kibiców na mecz wyjazdowy. Zgodnie z tym przepisem, Klub drużyny gościa podejmuje decyzję czy wysyła, a tym samym autoryzuje zorganizowaną grupę kibiców swojej drużyny na mecz wyjazdowy. W takim przypadku klub drużyny gościa ponosi odpowiedzialność za zachowanie grupy swoich kibiców i ewentualne szkody przez nią wyrządzone na obiekcie stadionowym klubu drużyny gospodarza.

W Uchwale nr II/85 zawarte są również ogólne wytyczne odnośnie do współpracy pomiędzy klubem drużyny gospodarza, a klubem drużyny gościa. Te kwestie reguluje par. 4. I tak:

 1. klub drużyny gościa zamawia bilety dla zorganizowanej grupy swoich kibiców nie później niż na 14 dni przed planowanym terminem rozegrania meczu,
 2. ceny biletów dla zorganizowanej grupy kibiców klubu drużyny gościa nie mogą być wyższe niż ceny biletów na sektory podobnej kategorii dla kibiców miejscowych,
 3. klub drużyny gospodarza przekazuje bilety do klubu drużyny gościa nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem rozegrania meczu,
 4. klub drużyny gościa jest zobowiązany do dystrybucji biletów oraz współpracy w tym zakresie z klubem drużyny gospodarza zgodnie z obowiązującymi wymogami prawa powszechnego,
 5. klub drużyny gościa przekazuje informacje na temat przejazdu zorganizowanej grupy swoich kibiców do klubu drużyny gospodarza oraz Policji najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem rozegrania meczu,
 6. klub drużyny gościa informuje klub gospodarza o dokładnej liczbie sprzedanych biletów nie później niż na 1 dzień (24 godziny) przed planowanym terminem rozegrania meczu,
 7. klub drużyny gościa zwraca niesprzedane bilety oraz dokonuje rozliczenia finansowego za sprzedane bilety z klubem drużyny gospodarza nie później niż 7 dni od dnia rozegrania danego meczu,
 8. obydwa zainteresowane kluby mają prawo, za zgodną wolą obu stron, do modyfikowania zasad współpracy opisanych w podpunktach a, c, f, g.

Par. 5 Uchwały reguluje obowiązki Klubu gościa, który jest zobowiązany do współpracy w zakresie planowania i organizacji wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców z klubem gospodarza, Policją oraz innymi uczestniczącymi podmiotami, w celu wsparcia logistycznego i maksymalnego usprawnienia przemieszczania się zorganizowanej grupy kibiców, tak aby dotarli oni bezpośrednio pod stadion w czasie umożliwiającym wejście na teren imprezy przed rozpoczęciem meczu.

Obowiązki Klubu gospodarza uregulowane zostały w par. 6. Jest on zobowiązany zaplanować i przygotować logistycznie wejście (system kanałów wejściowych / kołowrotków oraz ich obsługa przez stewardów – członków służb informacyjnych i porządkowych) na sektory przeznaczone dla zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa tak, aby proces kontroli dostępu, w tym przeglądania zawartości odzieży i bagażu mógł być maksymalnie usprawniony i zorganizowany w możliwie najkrótszym okresie czasu, jednakże nie dłuższym niż 1 godzina.

Inne obowiązki Klubu gospodarza zostały sformułowane w par. par. 7 i 8 Uchwały. Na tej podstawie, Klub – gospodarz zawodów ma obowiązek zapewnić kibicom drużyny klubu gościa możliwość korzystania z:

 1. punktów gastronomicznych,
 2. toalet,
 3. punktów depozytowych,
 4. i innych udogodnień,

w proporcjonalnej liczbie i o porównywalnym standardzie, jak na sektorach przeznaczonych dla kibiców miejscowych, przez cały okres pobytu kibiców drużyny klubu gościa na stadionie.

Oprócz tego, Klub gospodarza, w przypadku podjęcia decyzji o opóźnieniu wyjścia / odjazdu kibiców drużyny gości ze stadionu po zakończeniu meczu, ma obowiązek przekazywać odpowiednie informacje (spiker stadionowy) dotyczące przyczyn oraz przewidywanego czasu opóźnienia, zarówno przed, jak i po zakończeniu zawodów.

Za nierealizowanie postanowień Uchwały, zgodnie z par. 9, Kluby i to zarówno gospodarzy jak i gości podlegają regulaminowym karom dyscyplinarnym.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności