02.08.2018
Materię tę reguluje Uchwała nr II/85 z dnia 20 lutego 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A..
Skoro uchwała dotyczy rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A. to obejmuje ona przedmiotowo swoją regulacją rozgrywki o mistrzostwo Ekstraklasy, I i II ligi oraz rozgrywki sczebla centralnego Pucharu Polski.
Zgodnie z przepisem par. 1 Uchwały nr II/85, Klub drużyny gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa tylko i wyłącznie na podstawie odpowiednich, zgodnych z przepisami prawa powszechnego, decyzji właściwych podmiotów państwowych lub samorządowych, a także na podstawie decyzji odpowiednich organów PZPN.
Jeżeli nie zachodzą przesłanki z par. 1 Uchwały, to zgodnie z par. 2, Klub drużyny gospodarza ma obowiązek przyjąć zorganizowaną grupę kibiców drużyny klubu gościa, autoryzowaną przez klub drużyny gościa, w liczbie co najmniej 5% ogólnej liczby udostępnionych miejsc na stadionie oraz zapewnić dla niepełnosprawnych kibiców drużyny klubu gościa co najmniej 5% ogólnej liczby miejsc na stadionie udostępnionych dla kibiców niepełnosprawnych.
Przepis par. 3 reguluje kwestie autoryzacji grupy kibiców na mecz wyjazdowy. Zgodnie z tym przepisem, Klub drużyny gościa podejmuje decyzję czy wysyła, a tym samym autoryzuje zorganizowaną grupę kibiców swojej drużyny na mecz wyjazdowy. W takim przypadku klub drużyny gościa ponosi odpowiedzialność za zachowanie grupy swoich kibiców i ewentualne szkody przez nią wyrządzone na obiekcie stadionowym klubu drużyny gospodarza.
W Uchwale nr II/85 zawarte są również ogólne wytyczne odnośnie do współpracy pomiędzy klubem drużyny gospodarza, a klubem drużyny gościa. Te kwestie reguluje par. 4. I tak:
Par. 5 Uchwały reguluje obowiązki Klubu gościa, który jest zobowiązany do współpracy w zakresie planowania i organizacji wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców z klubem gospodarza, Policją oraz innymi uczestniczącymi podmiotami, w celu wsparcia logistycznego i maksymalnego usprawnienia przemieszczania się zorganizowanej grupy kibiców, tak aby dotarli oni bezpośrednio pod stadion w czasie umożliwiającym wejście na teren imprezy przed rozpoczęciem meczu.
Obowiązki Klubu gospodarza uregulowane zostały w par. 6. Jest on zobowiązany zaplanować i przygotować logistycznie wejście (system kanałów wejściowych / kołowrotków oraz ich obsługa przez stewardów – członków służb informacyjnych i porządkowych) na sektory przeznaczone dla zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa tak, aby proces kontroli dostępu, w tym przeglądania zawartości odzieży i bagażu mógł być maksymalnie usprawniony i zorganizowany w możliwie najkrótszym okresie czasu, jednakże nie dłuższym niż 1 godzina.
Inne obowiązki Klubu gospodarza zostały sformułowane w par. par. 7 i 8 Uchwały. Na tej podstawie, Klub – gospodarz zawodów ma obowiązek zapewnić kibicom drużyny klubu gościa możliwość korzystania z:
w proporcjonalnej liczbie i o porównywalnym standardzie, jak na sektorach przeznaczonych dla kibiców miejscowych, przez cały okres pobytu kibiców drużyny klubu gościa na stadionie.
Oprócz tego, Klub gospodarza, w przypadku podjęcia decyzji o opóźnieniu wyjścia / odjazdu kibiców drużyny gości ze stadionu po zakończeniu meczu, ma obowiązek przekazywać odpowiednie informacje (spiker stadionowy) dotyczące przyczyn oraz przewidywanego czasu opóźnienia, zarówno przed, jak i po zakończeniu zawodów.
Za nierealizowanie postanowień Uchwały, zgodnie z par. 9, Kluby i to zarówno gospodarzy jak i gości podlegają regulaminowym karom dyscyplinarnym.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.