03.02.2020
W przerwie zimowej w rozgrywkach piłkarskich często na adres: bok@prawosportowe.pl zadają Państwo pytania czy można zmienić barwy klubowe w zimowym oknie transferowym, jeżeli grało się już w dwóch klubach?
„W lipcu zagrałem dwa mecze w jednym klubie, 1 sierpnia poszedłem do kolejnego klubu, ale mam propozycję z innego klubu, kluby się już praktycznie dogadały, ale słyszałem, że nie można grać w trzech klubach w jednym sezonie. Czy to prawda” – oto jedno z takich pytań.
Zanim wyjaśnię jak wygląda sytuacja na gruncie przepisów związkowych Polskiego Związku Piłki Nożnej, które zresztą bazują na przepisach Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) i Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) pora na przykład Cartlitosa.
Zawodnik ten jeszcze na początku obecnego sezonu – 2019/2020 występował w Legii Warszawa. Na początku września przeszedł z zespołu Wicemistrza Polski do Al-Wahda ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tam wystąpił w dziewięciu meczach, strzelając 5 bramek. Kilka tygodni temu, Hiszpan rozwiązał kontrakt z klubem z Arabii Saudyjskiej i stał się wolnym zawodnikiem. Już wówczas pojawiły się głosy, że w tym sezonie może zagrać już tylko w Legii Warszawa. Jako, że Legia nie była zainteresowana grą Carlitosa, pojawiały się kolejne pytania: co z Hiszpanem?
I wreszcie pojawiła się informacja, że Hiszpan podpisał kontrakt z Panathinaikosem Ateny. Jednak wiosną będzie tylko trenować z drużyną „Wszechateńskich”, bowiem nie może być do niej uprawniony już w tym sezonie. Przypomnijmy, że w Polsce Carlitos był niezwykle skuteczny. W 89 meczach w polskiej Ekstraklasie, strzelił dla Wisły i Legii razem 45 bramek, zaliczając 14 asyst.
Według informacji medialnych, Legia na sprzedaży Carlitosa do Al-Wahda zarobiła około 2 mln euro. Za jego transfer z Wisły zapłaciła natomiast około 400 tys. euro.
Wracamy wreszcie do pytania z początku bloga, które można również zadać w ten sposób „Czy Carlitos może zagrać w trzecim klubie? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w Uchwale nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej.
Zgodnie z § 21 ust. 2 tejże Uchwały, zawodnicy mogą być potwierdzeni maksymalnie do trzech klubów w ciągu okresu od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego. W takim okresie zawodnik może uczestniczyć w oficjalnych meczach jedynie w dwóch klubach. Zatem zawodnik może być potwierdzony do trzeciego i zostać jego piłkarzem. Nie może jednak już zagrać w barwach tego trzeciego klubu.
Warto też zajrzeć do normy z ust. 1, zgodnie z którą. zawodnik może być potwierdzony jednocześnie tylko w jednym klubie i do normy z ust. 3, wedle której, zawodnik może zmienić przynależność klubową wyłącznie w okresach transferowych, z zastrzeżeniem postanowień niniejszej uchwały.
Omawiana uchwała określa też długości okien transferowych. Jest tam kilka przypadków, ale skoncentrujmy się tylko na dwóch.
Zgodnie z § 23 ust. 1, zmiana przynależności klubowej zawodników do klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy, I lub II ligi oraz Ekstraligi i I ligi kobiet może nastąpić w okresie jednego z dwóch okresów transferowych (tzw. okien transferowych) przypadających każdego roku w terminach: od 1 lipca do 31 sierpnia oraz od 1 lutego do ostatniego dnia lutego.
Dłuższe okno transferowe przewiduje przepis ust. 2, zgodnie z którym zmiana przynależności klubowej zawodników do klubów uczestniczących w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, III ligi oraz niższych klas rozgrywkowych, a także II i III ligi kobiet może nastąpić w okresie jednego z dwóch okresów transferowych (tzw. okien transferowych) przypadających każdego roku w terminach: od 1 lipca do 31 sierpnia oraz od 1 lutego do dnia rozpoczęcia rozgrywek rundy wiosennej w klasie, do której zawodnik zostaje uprawniony.
Od przypadków wymienionych w § 23 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej są wyjątki. Zostały one sformułowane § 27
Zgodnie z § 27 ust 1, w czasie trwania całego sezonu rozgrywkowego – także poza oknami transferowymi – zmiana przynależności klubowej może nastąpić w następujących sytuacjach:
a) rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej lub gimnazjum, z uwzględnieniem postanowień ust. 3 – (Wedle przepisu ust. 3, macierzysty klub, na podstawie wystąpienia rodziców lub opiekunów ustawowych zawodnika, każdorazowo zobowiązany jest udzielić zawodnikowi nieodpłatnie czasowego zwolnienia na grę, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez zawodnika 16 roku życia – przyp. M.Ż),
b) gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika, którego nie łączy żadna umowa z klubem i który w okresie ostatnich 12 miesięcy nie brał udziału w żadnych rozgrywkach piłkarskich w Polsce lub za granicą,
c) w razie rozwiązania umowy (kontraktu) z zawodnikiem za porozumieniem stron wskutek wycofania się I zespołu z rozgrywek piłkarskich na przykład w związku z likwidacją klubu lub sekcji piłki nożnej, zmianą zakresu działalności klubu lub ogłoszeniem upadłości klubu, z uwzględnieniem postanowień Uchwały Uchwała nr IV/128 z dnia 17 kwietnia 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych zasad potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania drużyny klubu z rozgrywek piłkarskich,
d) prawomocnej decyzji lub decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu lub nieważności kontraktu,
e) gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika występującego na pozycji bramkarza w sytuacji przewlekłej kontuzji lub choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, przynajmniej dwóch bramkarzy, zgłoszonych do rozgrywek w danej klasie rozgrywkowej,
f) gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika, który dotychczas nigdy nie był potwierdzony do żadnego klubu,
g) gdy wystąpienie PZPN o wydanie ITC nastąpiło przed zakończeniem okresu transferowego.
Warto skoncentrować się na przypadku z punktu c). Zgodnie z tym zawodnik może być wówczas uprawniony do gry w trzecim już klubie w sezonie, ale musimy mieć spełnioną przesłankę: wycofania się I zespołu z rozgrywek piłkarskich na przykład w związku z likwidacją klubu lub sekcji piłki nożnej, zmianą zakresu działalności klubu lub ogłoszeniem upadłości klubu.
I idąc dalej, spotkałem się także z pytaniem, czy jeżeli grałem do 20 sierpnia w klubie, który w listopadzie wycofał się z rozgrywek, a po 21 sierpnia w klubie, który jest „w porządku” i gra dalej, ale chcę zagrać w jeszcze innym klubie, to czy mogę zmienić barwy i tam grać, bo pierwszy klub się wycofał z rozgrywek?” – odpowiedź brzmi „NIE”.
Nie, dlatego, że zadający to pytanie odchodząc z klubu nie skorzystał z przesłanki z § 27 ust 1 Uchwały VIII/124, dlatego, że drużyna wówczas normalnie grała w lidze, a jedynie zmienił na zasadach ogólnych barwy klubowe i teraz gdyby został potwierdzony do klubu na ogólnych zasadach, a tak by było, nie mógłby być uprawniony do gry w trzecim klubie. Czym innym są zasady szczególne i uprawnienie na tych zasadach, ale tak mogłoby się stać jeżeli rozwiązałby kontrakt za porozumieniem stron z drugim klubem, wówczas gdy ten drugi wycofałby się już rozgrywek.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.