02.11.2017
Sędziowanie z udziałem VAR (Video Assistant Referee) na boiskach piłkarskiej Ekstraklasy obejmuje coraz więcej meczów. Na początku sezonu, pełnym sędziowaniem on-line objęte były dwa mecze w każdej kolejce, następnie cztery, a teraz w systemie VAR prowadzonych jest już siedem spotkań w jednej serii. Pozostały – ósmy mecz w kolejce to spotkanie „offline”, którego sędziowanie polega jedynie na oglądaniu na ekranie monitora przez sędziego uczącego się obsługi systemu całego meczu i ocenie spornych sytuacji, jakich ? O tym mowa będzie poniżej.
Sędziowanie z tym systemem budzi sporo wątpliwości. Jedni trenerzy i działacze artykułują je głośniej, inni ciszej. Jedni są zadowoleni, inni – nie. Ech, życie, ale to tak na marginesie.
Łukasz Wachowski, dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN w jednym z wywiadów prasowych powiedział, że w rzeczywistości i przede wszystkim sędziowie uczą się funkcjonowania systemu VAR podczas meczów o stawkę, a nie na szkoleniach.
Warto teraz, na portalu prawosportowe.pl przypomnieć w jakich sytuacjach w meczu prowadzonym z udziałem VAR, sędziowie mają prawo skorzystać z systemu VAR? Takie uprawnienie przysługuje w czterech spornych sytuacjach:
Decyzję o wykorzystaniu systemu VAR może podjąć tylko sędzia główny, który zwraca się do specjalnego wozu transmisyjnego z prośbą o rozstrzygnięcie sytuacji spornej. Z taką inicjatywą nie może natomiast wystąpić sędzia w wozie transmisyjnym.
Polski Związek Piłki Nożnej korzysta na razie z dwóch wozów transmisyjnych, ale jak zapowiedział Prezes Zbigniew Boniek w „Cafe Futbol”, PZPN zamierza wyleasingować kolejny wóz i objąć systemem VAR wszystkie mecze Ekstraklasy. Docelowo system VAR ma pomagać sędziom także na boiskach I Ligi.
W tym celu, Zarząd PZPN podjął już uchwałę, zgodnie z którą na realizację projektu zostały przeznaczone 2 miliony złotych netto z rezerwy budżetowej związku.
A jak Państwo – Czytelnicy portalu prawosportowe.pl oceniają system VAR?
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
09.10.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.