25.06.2018
Dziś rozpoczyna się trzecia - ostatnia kolejka fazy grupowej, rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata i po niej wyłonione zostaną po dwie najlepsze drużyny z ośmiu cztero-zespołowych grup. Jednym słowem, po niej poznamy uczestników 1/8 finału tegorocznego Mundialu. Jak ustalać kolejność w grupie, by poznać dwa najlepsze zespoły? O tym, co decyduje o miejscu w grupie będzie poniżej. Zapraszam do lektury!
Niektóre zespoły już po dwóch kolejkach mają zapewniony awans. Są to: Rosja, Urugwaj, Francja, Chorwacja, Anglia i Belgia. Pozostałych 10 uczestników 1/8 finału wyłonią mecze ostatniej kolejki. Dziś (25 czerwca) o 16,00 polskiego czasu, w grupie A Urugwaj zagra z Rosją, a Arabia Saudyjska z Egiptem, zaś o 20:00, w grupie B, Hiszpania zmierzy się z Marokiem, a Iran z Portugalią. Jutro (26 czerwca): o 16,00, w grupie C, spotkają się Australia z Peru i Dania z Francją, a o 20,00, Nigeria z Argentyną i Islandia z Chorwacją. To już grupa D. W środę (27 czerwca), w grupie F, Korea Południowa zagra z Niemcami, a Meksyk ze Szwecją, natomiast o 20,00, w grupie E, Serbia podejmie Brazylię, a Szwajcaria – Kostarykę. Wreszcie, w czwartek (28 czerwca), w grupie H, Polska (w roli gościa) zagra o 16,00 w Wołgogradzie z Japonią i także o 16,00, w Samarze, Senegal zmierzy się Kolumbią, z którą Biało-Czerwoni przegrali w niedzielę na koniec drugiej kolejki 0:3. Rywalizację grupową zamkną w czwartek o 20:00 drużyny z grupy G. Panama zmierzy się z Tunezją, a Anglia z Belgią.
Rywalizację w fazie grupowej Mundialu regulują postanowienia art. 32 regulaminu mistrzostw świata – oryginalna nazwa: „REGULATIONS 2018 FIFA World Cup Russia™”. Ustalanie kolejności w grupach następuje natomiast na mocy przepisów art. 32.5 oraz 32.6:
“5.
The ranking of each team in each group shall be determined as follows:
a) greatest number of points obtained in all group matches; b) goal difference in all group matches; c) greatest number of goals scored in all group matches.
If two or more teams are equal on the basis of the above three criteria, their rankings shall be determined as follows:
d) greatest number of points obtained in the group matches between the teams concerned; e) goal difference resulting from the group matches between the teams concerned; f) greater number of goals scored in all group matches between the teams concerned; g) greater number of points obtained in the fair play conduct of the teams based on yellow and red cards received in all group matches as follows:
– yellow card: minus 1 point
– indirect red card: minus 3 points (as a result of a second yellow card)
– direct red card: minus 4 points
– yellow card and direct red card: minus 5 points
Only one of the above deductions shall be applied to a player in a single match;
h) drawing of lots by the FIFA Organising Committee.
6.
The teams finishing first and second in each group shall qualify for the round of sixteen.”
Podstawowe kryteria ustalenia kolejności w grupie według ar. 32.5 to w kolejności (punkty a-c):
Jeżeli dwie lub więcej drużyn ma taką samą liczbą punktów, taką samą różnicę bramek i taką samą liczbę bramek w meczach grupowych to o kolejności między nimi decydują (punkty d-f)::
Jeśli i te kryteria nie wyłonią kolejności między zainteresowanmi drużynami, a o tejże kolejności decydują punkty w klasyfikacji fair-play zdobyte przez zainteresowane drużyny. Wyższe miejsce w tabeli zajmie zespół z mniejszą liczbą punktów w tej klasyfikacji, a punkty liczone są według następujących zasad:
- żółta kartka – minus 1 punkt,
- czerwona kartka (w rezultacie drugiej żółtej) – minus 3 punkty,
- samoistna czerwona kartka – minus 4 punkty,
- żółta kartka i bezpośrednia czerwona karka – minus 5 punktów.
Punkty te liczone są wyłącznie w meczach między zainteresowanymi drużynami.
Jeśli i te kryteria nie wyłonią kolejności, wówczas UEFA przeprowadzi losowanie.
Zgodnie z art. 32.6, zespoły z pierwszych I drugich miejsc w grupie zakwalifikują się do 1/8 finału.
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.