29.09.2014
Zacznę światowo, no może europejsko i z wielkim przytupem. UEFA straszy wielkie europejskie kluby takie jak: Liverpool FC, AS Roma czy Inter Mediolan karami za złamanie zasad finansowego fair play. Oprócz tych trzech potęg jest jeszcze kilka klubów, między innymi rosyjski FK Krasnodar czyli klub, w którym gra reprezentant Polski Artur Jędrzejczyk. Finansowe fair play to w największym skrócie niewydawanie więcej niż się zarabia.
Nie będę wgłębiał się w szczegóły, bo miejsca niewiele, a o wszystkim można poczytać na stronie UEFA, w dziale zasad i regulaminów. W skrócie za tego typu przewinienia grożą kary dyscyplinarne, począwszy od finansowych, na wykluczeniu z rozgrywek kończąc, choć akurat uważam, że kara finansowa za przewinienia finansowe takie jak przekroczenie budżetu czy nierealizowanie zobowiązań finansowych np. wobec piłkarzy jest niecelowa, bo klub i tak już trudno wiążący koniec z końcem jest jeszcze narażony na kolejne wydatki. Trudno znaleźć w tym sens. Trzeba wyciągać konsekwencje wobec innych, a nie pogrążać klubu. Dlatego bardziej celowe wydają się sankcje dla zarządów związane z odpowiedzialnością osobistą czy sankcje dla samego klubu, w postaci „karnych punktów” czy pozbawienia licencji.
Polski Związek Piłki Nożnej urealnił ostatnio kary finansowe za złamanie zasady deponowania kontraktów w PZPN, która ma zapobiegać podrabianiu, przerabianiu lub antydatowaniu umów oraz kary za desygnowanie na ławkę rezerwowych trenera bez odpowiedniej licencji. Na swym posiedzeniu 11 września br. Zarząd związku podjął dwie ważne uchwały zmieniające dotychczas obowiązujące prawo związkowe: Uchwałę nr IX/147 z dnia 11 września 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Uchwale nr II/12 z dnia 19 maja 2002 roku Zarządu PZPN dot. „Zasad” regulujących stosunki pomiędzy klubem a zawodnikiem profesjonalnym oraz Uchwałę nr IX/153 z dnia 11 września 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr VI/116 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu PZPN dot. licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów IV ligi mężczyzn, I ligi kobiet, I ligi Futsalu mężczyzn i kobiet oraz niższych lig i klas rozgrywkowych piłki nożnej seniorów, seniorek, młodzieżowych i dziecięcych.
W nowym brzmieniu art. 12 ust. 1 Uchwały nr II/12 z dnia 19 maja 2002 roku Zarządu PZPN dot. „Zasad” regulujących stosunki pomiędzy klubem a zawodnikiem profesjonalnym brzmi tak:
Kontrakt powinien być dostarczony przez klub pozyskujący do PZPN w terminie 10 (dziesięciu) dni od daty jego zawarcia. Obowiązek powyższy dotyczy również umów dodatkowych określających wynagrodzenie zawodnika oraz wszelkich zmian w kontraktach i umowach dodatkowych. W przypadku niedostarczenia powyższych dokumentów klub podlegał będzie regulaminowej karze pieniężnej w wysokości 1.000 PLN lub karze dyscyplinarnej.
Nowością jest ta kara w wysokości 1000 złotych, bowiem z przepisu art. Art. 110 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN przewiduje następujące kary dla klubów za takie przewinienie:
a) karę pieniężną, nie niższą niż 5.000 zł,
b) zawieszenie lub pozbawienie licencji,
c) wykluczenie z PZPN,
I tu mamy odpowiedź i urealnienie. Dotychczasowa kara dyscyplinarna w wysokości nie mniej 5.000 złotych była może adekwatna dla klubów Ekstraklasy czy I ligi, ale na pewno nie dla zespołów IV ligi czy klasy okręgowej. Była zbyt wysoka i często nawet odstępowano od jej wymierzenia. „Kara z automatu” w wysokości 1000 złotych wydaje się być adekwatna, a jeśli będzie chodzić o kluby z najwyższych klas rozgrywkowych to jeszcze odpowiedni organ dyscyplinarny będzie mógł nałożyć karę np. w wysokości 10.000 złotych w postępowaniu dyscyplinarnym.
Podstawą materialną nałożenia kary z art. 110 Regulaminu Dyscyplinarnego jest „niewykonanie, niedopełnienie lub niedbałe wykonanie obowiązków określonych w Statucie Polskiego Związku Piłki Nożnej, uchwałach, decyzjach lub wytycznych organów Polskiego Związku Piłki Nożnej, ligi zawodowej lub innych podmiotów, pozostających w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej, naruszenie norm moralno – etycznych obowiązujących w piłce nożnej a także niewykonanie, niedopełnienie lub niedbałe wykonanie rozstrzygnięć organów administracji publicznej, dotyczących sportu piłki nożnej”
Przewinieniem polegającym na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu obowiązków wynikających ze Statutu PZPN jest także wystawienie do meczu trenera bez odpowiednich uprawnień. I tu znów dotychczas najniższą karą finansową dla klubów była kara w wysokości nie mniej niż 5.000 zł. I podobnie jak w przypadku złamania zasady deponowania kontraktów w PZPN, można mieć wątpliwości czy tak wysoka kara jest adekwatna dla klubów poniżej IV ligi? W myśl Uchwały IX/153 z dnia 11 września 2014 roku § 20 Uchwały nr VI/116 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu PZPN dot. licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów IV ligi mężczyzn, I ligi kobiet, I ligi Futsalu mężczyzn i kobiet oraz niższych lig i klas rozgrywkowych piłki nożnej seniorów, seniorek, młodzieżowych i dziecięcych otrzymał nowe następujące brzmienie:
…
1. Naruszenie treści § 19 ust. 2 niniejszej uchwały oraz prowadzenie zespołu piłki nożnej podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej PZPN powoduje zastosowanie następujących kar dyscyplinarnych w stosunku do:
1.1 Klubu IV ligi:
a) pierwszy mecz – kara pieniężna 1.200 złotych b) drugi mecz – kara pieniężna 1.800 złotych c) trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
1.2 Klubu Klasy Okręgowej, Ligi wojewódzkiej juniorów starszych i młodszych, I i II ligi kobiet, I i II ligi Futsalu, oraz niższych klas rozgrywkowych piłki nożnej męskiej, kobiecej, młodzieżowej:
a) pierwszy mecz – kara pieniężna 700 złotych b) drugi mecz – kara pieniężna 1.200 złotych c) trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
1.3 Klubu seniorów A klasy, B klasy, C Klasy, zespołów dziecięcych: a) pierwszy mecz – kara pieniężna 400 złotych b) drugi mecz – kara pieniężna 600 złotych c) trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
…
W tym przypadku można tylko zadać dodatkowe pytanie, czemu takiego brzmienia ten przepis nie otrzymał w czerwcu w chwili uchwalenia i wejścia z życie uchwały? Ale, cóż lepiej późno niż wcale. Szkoda tylko, i nie dotyczy to jedynie uchwał PZPN, ale także prawa powszechnie obowiązującego w naszym kraju, że dana Ustawa czy uchwała miast od razu posiadać komplet regulacji, to jest co rusz to nowelizowana, bo życie pokazało, że brakowało pewnych regulacji.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.