21.09.2016
Słabe wyniki, a przede wszystkim słaba postawa na arenie krajowej i międzynarodowej piłkarzy Mistrza Polski – Legii Warszawa doprowadziły do odejścia trenera Besnika Hasiego. Włodarze Legii szukają nowego szkoleniowca. Niewykluczone, że będzie nim były piłkarz Legii i trener rezerw tego klubu, obecnie prowadzący Zagłębie Sosnowiec – Jacek Magiera, a może znów Legia postawi na szkoleniowca z zagranicy. Z odpowiedziami na te pytania musimy jeszcze zaczekać. Życie napisze scenariusz.
Na razie Legię prowadzi asystent Hasiego – podobnie jak Magiera – były piłkarz stołecznego klubu – Aleksandar Vuković. Z informacji medialnych wynika, że nie posiada on jeszcze licencji uprawniającej do prowadzenia klubów Ekstraklasy. Na kanwie tego przypadku, warto przypomnieć, kto może być szkoleniowcem drużyny występującej w Lotto Ekstraklasie?
Kwestie te reguluje Uchwała nr VI/115 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów piłki nożnej Ekstraklasy, I, II, III ligi, Centralnej Ligi Juniorów, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet. Uchwała ta była już kilka razy nowelizowana. Z tekstu jednolitego Uchwały, która – jak wynika z jej zakresu przedmiotowego - określa zasady przyznawania, odmowy przyznania, przedłużania, wstrzymania, zawieszania lub pozbawiania licencji uprawniających do prowadzenia przez trenerów zespołów Ekstraklasy, I, II, III ligi, Centralnej Ligi Juniorów (CLJ), Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet, wynika, że prowadzenie zespołu Ekstraklasy, I, II, III ligi i CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobietbez posiadania ważnej licencji trenerskiej jest zabronione i stanowi naruszenie dyscypliny związkowej.
Na mocy przepisu § 4 ust. 1 Uchwały, trenerem prowadzącym zespół Ekstraklasy, I, II, III ligi i CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet może być osoba, która łącznie spełnia następujące warunki:
a. posiada licencję trenera uprawniającą do prowadzenia zespołu Ekstraklasy, I, II, III ligi, CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet wydaną przez PZPN w trybie niniejszej Uchwały.
…
h. posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
i. korzysta z pełni praw publicznych.
j. nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, o którym mowa w art. 46-50, lub określone w rozdziale XIX,XXIII, z wyjątkiem art. 192i art.193, rozdziale XXV i XXVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553, z późn.zmian.), chyba że nastąpiło zatarcie skazania.
k. nie może to być osoba wobec której został prawomocnie orzeczony środek karny w postaci zakazu działalności w piłce nożnej (wykonywania określonej działalności), chyba że nastąpiło zatarcie skazania lub która karze bezwzględnej dyskwalifikacji orzeczonej przez organy dyscyplinarne PZPN za przewinienie korupcji w sporcie.
l. nie może to być osoba, wobec której toczy się postępowanie dyscyplinarne za przewinienia określone w art. 79 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.
…
Zgodnie z przepisem § 6 Uchwały Licencję UEFA PRO uprawniającą do prowadzenia zespołu Ekstraklasy, I i II Ligi mogą uzyskać następujące osoby:
… (wymóg z lit. c nie odnosi się do trenerów klubów Ekstraklasy)
d. trenerzy z licencją UEFA A, którzy uzyskali awans do Ekstraklasy, I lub II Ligi z prowadzonym przez siebie zespołem i w dalszym ciągu prowadzą ten zespół w wyższej lidze. W tym przypadku licencja UEFA PRO jest wydawana takiemu trenerowi warunkowo do momentu zakończenia prowadzenia zespołu w klubie, z którym uzyskał awans.
Osoba ubiegająca się o przyznanie lub przedłużenie licencji trenera Ekstraklasy, I, II, III ligi, CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet składa na mocy przepisu § 10 ust. 1 Uchwały do Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN – za pośrednictwem systemu informatycznego PZPN dostępnego pod adresem: www.pzpn24.pzpn.pl - wniosek, na obowiązującym formularzu PZPN, zawierający w szczególności:
- imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, nr PESEL, adres zamieszkania, telefon i E-mail wnioskodawcy,
- określenie wykształcenia specjalistycznego wnioskodawcy, określenie stażu zawodowego z wyszczególnieniem miejsc pracy, funkcji, klas rozgrywkowych, w jakich wnioskodawca wykonywał swój zawód,
- oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych,
- zobowiązanie do wykonywania przewidzianych w przepisach wewnętrznych PZPN obowiązków trenera piłki nożnej,
- datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.
Do wniosku, o którym mowa w pkt. 1 powinny być dołączone w zależności o rodzaju licencji:
- poświadczona kopia dyplomu trenera klasy: UEFA PRO, UEFA A, UEFA Elite Youth, UEFA Goalkeeper A lub UEFA Futsal B.
- kopie zaświadczeń o uczestnictwie w trenerskich konferencjach szkoleniowych organizowanych przez PZPN lub ZPN.
a ponadto:
- 1 fotografia.
- zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.
- oświadczenie o braku lub wszczęciu/trwaniu postępowania dyscyplinarnego za przewinienie korupcji w sporcie oraz o orzeczonych karach dyscyplinarnych, w tym w szczególności za przewinienia dyscyplinarne określone w art. 79 Regulaminu Dyscyplinarnego.
Opłata za przyznanie lub przedłużenie licencji trenerskiej uprawniającej do prowadzenia zespołu Ekstraklasy, I i II ligi w trybie zwyczajnym wynosi 1350 PLN za 3 lata.
Uchwała rozróżnia też szczególne (nadzwyczajne) procedury przyznania licencji. W świetle przepisu § 13, licencja trenera zespołu Ekstraklasy, może być wydana w trybie nadzwyczajnym, tzn. w trakcie rozgrywek ligowych po spełnieniu następującego warunku:
przyznanie lub przedłużenie licencji w trybie nadzwyczajnym dla trenera zespołu Ekstraklasy uwarunkowane jest spełnieniem przez trenera wymogów zawartych w § 6 (o czym była już mowa powyżej) i dokonaniem dodatkowej opłaty w wysokości 20 000 PLN (dwudziestu tysięcy zł.).
Ponadto w § 14 przewidziane są pewne wyjątki, które mogą odnosić do takiej sytuacji jak w Legii, czy podobnych, które nie raz już zachodziły w innych klubach Ekstraklasy. I tak, w przypadku zaprzestania prowadzenia zespołu Ekstraklasy przez pierwszego trenera posiadającego Licencję UEFA PRO, Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN może wyrazić zgodę na prowadzenie tego zespołu w okresie 10 dni przez dotychczasowego asystenta pierwszego trenera lub innego trenera pracującego w tym klubie, posiadającego ważną licencję UEFA A, w celu zatrudnienia w tym czasie trenera posiadającego licencję UEFA PRO. Powyższa zgoda może być wydana dla danego klubu tylko jeden raz w ciągu rocznego sezonu rozgrywkowego (1 lipca – 30 czerwca).
Jeżeli okaże się, że klub wyraża wolę zatrudnienia trenera asystenta na dłuższy okres niż 10 dni, to Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN może przyznać trenerowi asystentowi licencję UEFA PRO na prowadzenie tego zespołu na okres do 30 czerwca lub do 31 grudnia danego roku pod warunkiem spełnienia przez trenera wymogów (pracy w klubie i posiadania licencji UEFA A) oraz dokonania przez klub dodatkowej opłaty w wysokości 20.000 PLN (słownie: dwudziestu tysięcy złotych).
Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN może – w każdym z powyższych przypadków - odmówić przyznania lub przedłużenia licencji trenerskiej, jeżeli wnioskodawca nie spełnił warunków określonych w przepisach Uchwały, a braki formalne we wniosku nie zostały usunięte mimo wezwania w wyznaczonym terminie. Odmowa przyznania lub przedłużenia licencji trenerskiej wymaga uzasadnienia. Od decyzji Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN w sprawie odmowy przyznania lub przedłużenia licencji, a także w sprawie wstrzymania licencji na okres 1 roku przysługuje trenerowi odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, wniesione w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Kierownik drużyny zobowiązany jest do wpisania numeru aktualnej licencji uprawniającej trenera do prowadzenia zespołu Ekstraklasy do załącznika do protokołu meczowego. W sytuacjach wątpliwych sędzia zawodów ma prawo zażądać okazania licencji i fakt ten opisać w sprawozdaniu meczowym. Niedopuszczalne jest natomiast wpisywanie do załącznika do protokołu meczu trenera posiadającego licencję, który nie prowadzi zespołu w czasie danego meczu czy jest nieobecny na ławce trenerskiej podczas tego meczu. Naruszenie tych postanowień czyli prowadzenie zespołu Ekstraklasypodczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych PZPN przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej powoduje zastosowanie następujących kar dyscyplinarnych w stosunku do klubu:
pierwszy mecz: kara pieniężna 30.000 złotych dla klubu Ekstraklasy
drugi mecz: kara pieniężna 60.000 złotych dla klubu Ekstraklasy,
trzeci mecz i kolejne: kara pieniężna 60.000 złotych dla klubu Ekstraklasy oraz weryfikacja zawodów jako walkower 3:0 dla zespołu przeciwnego.
Realizacja treści § 24 czyli nakładania kar za powyższe przewinienia należy do właściwego organu dyscyplinarnego podmiotu prowadzącego rozgrywki, działającego w tej sprawie na wniosek Komisji Technicznej PZPN, Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN i Dyrektora Sportowego PZPN.
Licencja trenerska może również zostać zawieszona lub trener może zostać w ogóle pozbawiony licencji, ale to już zagadnienie na odrębne artykuły.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.