28.09.2020
Jak wiemy od marca nie tylko my w Polsce, ale i cały świat zmagamy się z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 i związanym z tym ogłoszeniem stanu epidemicznego, a następnie stanu epidemii na terytorium Polski. Wiele szkoleń, egzaminów zawodowych, prowadzących do uzyskania uprawnień w zawodach, w których takie uprawnienia uzyskać trzeba zostało kolokwialnie mówiąc „postawionych na głowie”.
Niektóre szkolenia i egzaminy zaplanowane na wiosnę przeprowadzono w terminach późniejszych tak jak na przykład z marca na czerwiec przełożono zawodowe egzaminy prawnicze. Szkolenia aplikantów prawniczych odbywają się online. Tak jak i pracować będą uczelnie, choćby w części, jeżeli nie w całości, a ta część to system hybrydowy i część zajęć stacjonarnych, a część w trybie home office.
W wielu dyscyplinach sportu z racji stanu epidemii na terytorium Polski oraz innych decyzji właściwych władz administracyjnych, w tym dotyczących ograniczenia możliwości odbywania zgromadzeń, zawieszone zostały kursy trenerskie, a także inne formy dokształcania. Uchwałą nr VII/114 z dnia 2 września 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych warunków przyznania/przedłużenia licencji trenerskiej postanowiono między innymi, że trenerzy, którzy zgodnie z postanowieniami Uchwały nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, ubiegają się o przyznanie/przedłużenie licencji trenerskiej w trybie zwyczajnym – stosownie do treści art. 11 i art. 15 w/w Uchwały – mogą wyjątkowo otrzymać licencję trenerską bez spełnienia wymogu określonego w treści art. 7 ust. 2 przedmiotowej Uchwały. W takich przypadkach licencja może być wydana jedynie na okres do dnia 31 grudnia 2021 roku.
Warto teraz zajrzeć do przepisu art. 11 Uchwały nr IV/63, a zgodnie z ust. 1, wniosek o przyznanie/przedłużenie licencji trenerskiej w trybie zwyczajnym należy złożyć do Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN przed datą wygaśnięcia terminu jej ważności w nieprzekraczalnych terminach:
a) do dnia 30 czerwca danego roku lub
b) do dnia 31 grudnia danego roku.
Zgodnie z art. 11 ust. 2, wnioski złożone do dnia 30 czerwca danego roku będą rozpatrzone przez Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN w terminie do dnia 15 lipca danego roku, zaś wnioski złożone do dnia 31 grudnia - do dnia 15 stycznia kolejnego roku. Procedura, o której mowa ust. 1 i 2, będzie obowiązywać do dnia 31 grudnia 2019 roku. Od dnia 1 stycznia 2020 roku w trybie zwyczajnym licencje będą przyznawane jeden raz do roku. Wniosek o przyznanie/przedłużenie licencji trenerskiej w trybie zwyczajnym należy złożyć przed datą wygaśnięcia terminu jej ważności w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia danego roku. Zgodnie, z ust. 4. Wnioski złożone poza terminami, o których mowa w ust.1-3, będą rozpatrywane w trybie nadzwyczajnym. Jak więc widać jest duże zawężenie terminów, zdyscyplinowanie, stąd konieczność podjęcia takiego lex specialis jakim jest Uchwała nr VII/114 z dnia 2 września 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych warunków przyznania/przedłużenia licencji trenerskiej.
Z kolei, zgodnie z art. 15 ust. 1 Uchwały nr IV/63, wniosek o przyznanie/przedłużenie licencji trenerskiej w trybie zwyczajnym należy złożyć do właściwego dla danego WZPN organu ds. licencjonowania trenerów przed datą wygaśnięcia terminu jej ważności w nieprzekraczalnych terminach:
a) do dnia 30 czerwca danego roku lub
b) do dnia 31 grudnia danego roku.
Zgodnie z ust. 2. wnioski złożone do dnia 30 czerwca danego roku będą rozpatrzone przez właściwy dla danego WZPN organ ds. licencjonowania trenerów w terminie do dnia 15 lipca danego roku, zaś wnioski złożone do dnia 31 grudnia - do dnia 15 stycznia kolejnego roku. .Procedura, o której mowa ust.ust.1-2, będzie obowiązywać do dnia 31 grudnia 2019 roku. Od dnia 1 stycznia 2020 roku w trybie zwyczajnym licencje będą przyznawane jeden raz do roku. Wniosek o przyznanie/przedłużenie licencji trenerskiej w trybie zwyczajnym należy złożyć przed datą wygaśnięcia terminu jej ważności w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia danego roku. Wnioski złożone poza terminami będą rozpatrywane w trybie nadzwyczajnym.
Teraz pora na art. 2 Uchwały nr VII/114 z dnia 2 września 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych warunków przyznania/przedłużenia licencji trenerskiej, trenerzy, którzy zgodnie z postanowieniami Uchwały nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, ubiegają się o przyznanie/przedłużenie licencji trenerskiej w trybie nadzwyczajnym – stosownie do treści art. 19 w/w Uchwały – mogą wyjątkowo otrzymać licencję trenerską bez spełnienia wymogu określonego w treści art. 7 ust. 2 przedmiotowej Uchwały. W takich przypadkach licencja może być wydana jedynie na okres do dnia 31 grudnia 2021 roku.
I wreszcie zaglądamy do art. .19 Uchwały nr IV/63, wnioski o przyznanie/przedłużenie licencji trenerskiej złożone poza terminami, o których mowa w art. 11 i art. 15 niniejszej Uchwały, będą rozpatrywane w trybie nadzwyczajnym. Wnioski takie podlegają opłatom w zależności od licencji:
UEFA PRO - 5000 zł
UEFA Elite Youth A - 2000 zł
UEFA A - 2000 zł
UEFA Goalkeeper A - 2000 zł
UEFA Futsal B - 1000 zł
Goalkeeper B - 1000 zł
UEFA B - 1500 zł
UEFA C - 750 zł
Futsal C - 750 zł
Grassroots C - 750 zł
Grassroots D - 500 zł
PZPN A - 1500 zł
PZPN B - 500 zł
Wnioski o przyznanie/przedłużenie licencji złożone w trybie nadzwyczajnym będą rozpatrzone przez Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN / właściwy dla danego WZPN organ ds. licencjonowania trenerów - w terminie 7 dni od daty ich złożenia. Licencje w trybie nadzwyczajnym są przyznawane/przedłużane na okres do 31 grudnia danego roku. Organami uprawnionymi do wydania licencji, o której mowa w art. 1 i 2 Uchwały nr VII/114 są komisje ds. licencji trenerskich Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.