05.10.2015
Wracamy do kwestii zmiany przynależności klubowej piłkarzy i uprawniania zawodników. Zachęcam do lektury I i II części moich artykułów z tego cyklu, a kto je już zna, to może dalej zapoznawać się z przepisami w tej materii.
W myśl przepisu § 25 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej, zawodnik nie może zmienić przynależności klubowej w okresie odbywania prawomocnej kary czasowej dyskwalifikacji.
Teraz słów kilka o transferach czasowych, nazywanych potocznie wypożyczeniami. Mogą one następować tylko w oknach transferowych z zastrzeżeniem wyjątków, które są takie same dla transferów czasowych, jak i opisywanych w poprzednim artykule transferów definitywnych.
Wypożyczenia mogą być przedłużane, ale na mocy § 26 ust. 2 Uchwały nr VIII/124, aneks do umowy transferu czasowego przedłużający okres obowiązywania umowy musi być, pod rygorem nieważności, zawarty przed upływem terminu określonego w pierwotnej umowie. Czasowy transfer zawodnika profesjonalnego nie może też nastąpić na okres dłuższy niż okres obowiązywania kontraktu w klubie odstępującym. Klub pozyskujący jest zobowiązany do podpisania z zawodnikiem kontraktu na okres odpowiadający okresowi wypożyczenia.
Jeżeli chodzi o czasowy transfer zawodnika o statusie amatora, to może on nastąpić na okres obejmujący co najmniej jedną rundę rozgrywkową, przy czym nie może on być dłuższy niż do zakończenia danego sezonu rozgrywkowego. Klub pozyskujący zawodnika na podstawie umowy transferu czasowego nie może go transferować do innego klubu, a umowa między zainteresowanymi klubami nie może być zawarta bez pisemnej zgody zawodnika. Zawodnik czasowo transferowany może powrócić przed upływem umowy do klubu odstępującego za zgodą stron i zawodnika. Wówczas niezbędnie jest podpisanie stosownego aneksu do umowy.
Podobnie, jak przy transferze definitywnym, nie jest dozwolone wprowadzanie do treści umowy transferu czasowego warunku wcześniejszego powrotu zawodnika do klubu odstępującego w sytuacji braku płatności całości kwoty ekwiwalentu transferowego lub kolejnych rat finansowych.
Wraz z upływem okresu czasowego transferowania zawodnik staje się automatycznie piłkarzem klubu odstępującego. Wyrejestrowania zawodnika w systemie Extranet dokonuje Związek Piłki Nożnej właściwy dla klubu pozyskującego zawodnika na podstawie umowy transferu czasowego.
Dodatkowo, w przypadku powrotu zawodnika do klubu macierzystego po okresie transferu czasowego, klub macierzysty jest obowiązany przedłożyć dokumenty zawierające adnotację o nałożonych na zawodnika karach w Związku Piłki Nożnej, na terenie którego zawodnik uprawiał piłkę nożną na podstawie transferu czasowego.
Pora na wyjątki od zasady przeprowadzania transferów wyłącznie w oknach transferowych. Otóż na mocy § 27 Uchwały VIII/124 zmiany przynależności klubowej w czasie trwania całego sezonu, poza okresem (oknem) transferowym można dokonać w następujących przypadkach:
- rozpoczęcia przez zawodnika nauki w szkole podstawowej lub gimnazjum. I tu macierzysty klub, na podstawie wystąpienia rodziców lub opiekunów ustawowych zawodnika, każdorazowo zobowiązany jest udzielić zawodnikowi nieodpłatnie czasowego zwolnienia na grę, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez zawodnika 16 roku życia.
- gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika, którego nie łączy żadna umowa z klubem i który w okresie ostatnich 12 miesięcy nie brał udziału w żadnych rozgrywkach piłkarskich w Polsce lub za granicą,
- w razie rozwiązania umowy (kontraktu) z zawodnikiem za porozumieniem stron wskutek wycofania się I zespołu z rozgrywek piłkarskich na przykład w związku z likwidacją klubu lub sekcji piłki nożnej, zmianą zakresu działalności klubu lub ogłoszeniem upadłości klubu, z uwzględnieniem postanowień Uchwały nr IV/128 z dnia 17 kwietnia 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych zasad potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania drużyny klubu z rozgrywek piłkarskich,
- prawomocnej decyzji lub decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu lub nieważności kontraktu,
- gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika występującego na pozycji bramkarza w sytuacji przewlekłej kontuzji lub choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, przynajmniej dwóch bramkarzy, zgłoszonych do rozgrywek w danej klasie rozgrywkowej,
- gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika, który dotychczas nigdy nie był potwierdzony do żadnego klubu,
- gdy wystąpienie PZPN o wydanie ITC nastąpiło przed zakończeniem okresu transferowego.
Poza okresem jednego z dwóch okien transferowych mogą być także potwierdzani do gry zawodnicy, którzy dotychczas nigdy nie byli zgłoszeni i potwierdzeni do żadnego z klubów.
Kolejne wyjątki wynikają z przepisu § 27 ust. 4 i 5 Uchwały VIII/124, na mocy, którego zawodnicy, którzy do czasu zakończenia tzw. letniego okresu transferowego tj. do 31 sierpnia danego roku posiadali status zawodnika wolnego mogą być potwierdzeni do klubu w czasie trwania sezonu rozgrywkowego, jednak nie później niż do 28 lutego roku następnego, a następnie uprawnieni do gry, zaś zawodnicy, którzy do czasu zakończenia tzw. zimowego okresu transferowego tj. do ostatniego dnia lutego danego roku posiadali status zawodnika wolnego, mogą być potwierdzeni do klubu w czasie trwania sezonu rozgrywkowego, jednak nie później niż do 31 marca danego roku, a następnie uprawnieni do gry.
Zawodnicy o statusie amatora mogą być transferowani definitywnie na zasadach przewidzianych dla zawodników profesjonalnych, przy czym powyższa zmiana następuje na podstawie umowy między zainteresowanymi klubami i może mieć charakter odpłatny. Zatem możemy mówić z pełnym przekonaniem o transferze amatora. Jednak zgodnie z treścią przepisu § 28, w przypadku braku porozumienia pomiędzy klubami w sprawie zmiany przynależności klubowej zawodnika - amatora, kiedy nie złożył on deklaracji gry amatora w klubie na kolejny sezon rozgrywkowy o zmianie jego przynależności klubowej rozstrzyga Wydział Gier związku piłki nożnej, w przypadku klubów z różnych związków piłki nożnej - Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, zaś w przypadku klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy – właściwy organ spółki prowadzącej i zarządzającej rozgrywkami Ekstraklasy. Z wnioskiem o rozstrzygnięcie kwestii przynależności klubowej, o której mowa powyżej mogą wystąpić klub pozyskujący i zawodnik.
I jeszcze o postanowieniach § 29 Uchwały VIII/124, w świetle których, organami właściwymi do podejmowania decyzji w I instancji w sprawach zmiany przynależności klubowej zawodników są:
a. właściwy organ spółki prowadzącej i zarządzającej rozgrywkami Ekstraklasy – w sytuacji zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu uczestniczącego w rozgrywkach Ekstraklasy;
b. Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN w sytuacji zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu uczestniczącego w rozgrywkach I i II ligi, Ekstraligi i I ligi kobiet oraz w sytuacji sporu między klubami, których siedziby znajdują się na terenie różnych związków piłki nożnej;
c. właściwy organ związku piłki nożnej w sytuacji zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu uczestniczącego w rozgrywkach III ligi, prowadzonych przez ten Związek;
d. właściwy organ związku piłki nożnej w sytuacji zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu uczestniczącego w rozgrywkach prowadzonych przez ten Związek.
W II instancji decyzje w sprawach zmiany przynależności klubowej zawodników podejmują:
a. Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN w stosunku do decyzji podjętych w I instancji przez właściwy organ spółki prowadzącej i zarządzającej rozgrywkami Ekstraklasy i Komisję ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN;
b. Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego w stosunku do decyzji podjętych w I instancji przez właściwy organ związku piłki nożnej prowadzący rozgrywki III ligi;
c. komisja odwoławcza Związku Piłki Nożnej w stosunku do decyzji podjętych w I instancji przez właściwy organ związku piłki nożnej.
Odwołanie od decyzji I instancji winno być wniesione w terminie 3 dni od daty otrzymania decyzji wraz z uzasadnieniem. Organ I instancji jest zobowiązany do przekazania dokumentacji zgromadzonej w trakcie prowadzonego postępowania niezwłocznie po wystąpieniu organu II instancji. Decyzje podjęte w II instancji są ostateczne i nie przysługuje od nich kasacja.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.