23.10.2015
Od 1 lipca tego roku obowiązują zmienione zasady dotyczące statusu zawodników uprawniania zawodników, zgłaszania zawodników oraz zmian przynależności klubowej. Dzieje się tak za sprawą Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej.
Po jej wprowadzeniu moc straciły:
1. Uchwała nr III/39 z dnia 14 lipca 2006 r. w sprawie statusu zawodników występujących w polskich klubach piłkarskich oraz zasad zmian przynależności klubowej,
2. Uchwała nr VI/86 z dnia 24 kwietnia 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie uprawnień zawodników do klubów uczestniczących w rozgrywkach UEFA.
O zgłoszeniach, potwierdzaniu i rejestracji zawodników pisałem już 14 września tego w artykule pt. „Uprawnianie zawodników w piłce nożnej”. Zachęcam do przypomnienia sobie także II i III części zagadnienia nazwanego przeze mnie dość ogólnie uprawnianiem zawodników choć zakres tematyczny ukryty pod tym tytułem jest o wiele szerszy. Pisałem też o transferach i oknach transferowych czy transferze czasowym. Dziś będzie o zasadach przeprowadzania zagranicznych transferów zawodników występujących oraz o transferach cudzoziemców.
Na mocy przepisu § 31-34 Uchwały VIII/124, zawodnicy występujący w polskich klubach mogą być transferowani do zagranicznego klubu na zasadach określonych przez FIFA Status and Transfer of the Players. A z wnioskiem o wydanie ITC czy International Transfer Certificate zwraca się do PZPN federacja zagraniczna nowego klubu zawodnika. Umowę transferową z klubem zagranicznym zawiera bezpośrednio klub polski, a zawodnik, który był czasowo transferowany do zagranicznego klubu, staje się po powrocie do kraju automatycznie zawodnikiem odstępującego klubu. Zatem polskie przepisy zawierają tylko najważniejsze zasady, bo tak naprawdę po transferze przeprowadzonym zgodnie ze wspomnianymi przepisami FIFA, co do rejestracji czy uprawnienia zawodnika mają zastosowanie przepisy federacji zagranicznej, do której nowy klub piłkarza należy.
Odwracając sytuację, zawodnik z ligi zagranicznej czy cudzoziemiec przechodzi do polskiego klubu i tu mają zastosowanie przepisy § 35 Uchwały VIII/124. Zgodnie z brzmieniem § 35 ust. 1, do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców. Do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym uprawnienie do gry może nastąpić po przedstawieniu przez klub dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika – cudzoziemca w Polsce oraz otrzymanie przez zawodnika zezwolenia na pracę. Liczbę zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej mogących równocześnie występować w poszczególnych meczach określają odrębne przepisy PZPN i regulaminy poszczególnych rozgrywek (§ 35 ust. 2). Dla klubów Ekstraklasy liczba cudzoziemców z Unii Europejskiej wynosi trzech, a od następnego sezonu dwóch, zaś dla klubów niższych klas – jeden.
W sytuacji potwierdzenia do klubu zawodnika – cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej, jego uprawnienie do gry może nastąpić po dostarczeniu organowi prowadzącemu rozgrywki dokumentacji potwierdzającej legalizację pobytu i zatrudnienia na terytorium RP. I tacy zawodnicy mogą być uprawnieni do gry jedynie na okres, na jaki mają prawo przebywania na terytorium Polski oraz na jaki otrzymali zezwolenie na pracę. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek zmian dotyczących prawa przebywania zawodnika w Polsce czy jego pozwolenia na pracę, to na w świetle przepisu § 35 ust. 2 Uchwały VIII/124, klub, w którym zawodnik gra ma obowiązek informowania organów prowadzących rozgrywki. Ważną zasadę formułuje przepis § 35 ust. 6 Uchwały. Wedle niej, zawodnik - cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika. Jest jednak pewne odstępstwo od tej zasady, której znajdujemy w § 35 ust. 7: „Dopuszcza się uprawnienie do klubu IV ligi i niższych klas rozgrywkowych jednego zawodnika - cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej o statusie amatora pod warunkiem posiadania przez takiego zawodnika dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika- cudzoziemca w Polsce”.
By w drużynie, nie grali sami cudzoziemcy i by sens miało szkolenie młodzieży, w świetle przepisu § 35 ust. 8, w każdym zespole każdego klubu musi być potwierdzonych i uprawnionych do gry co najmniej ośmiu zawodników posiadających obywatelstwo polskie.
W następnym odcinku poruszę kwestię niezwykle interesującą klubowych działaczy czyli opłaty, a właściwie wysokości opłat wnoszonych przy dokonywaniu czynności przewidzianych w Uchwale VIII/124.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.