29.11.2021
Kilka tygodni temu Tomasz Smokowski w jednym z programów Kanału Sportowego wyjaśniał zasady kwalifikacji drużyn do turnieju UEFA Youth League. Przyznam się szczerze, że zgubiłem się w tych zasadach po drugim zdaniu. Sytuacja ta wywołała u mnie jednak potrzebę zagłębienia się w regulacje UEFA dotyczące tego turnieju dla prawdopodobnie przyszłych gwiazd światowego futbolu. W niniejszym artykule przedstawiam Państwu wyniki moich „poszukiwań”.
ZASADY KWALIFIKACJI DO UEFA YOUTH LEAGUE
Wszelkie przepisy dotyczące omawianego turnieju zawarte są w akcie prawnym UEFA pt. „Regulacje UEFA Youth League”. Zgodnie z art. 3.01 Regulacji w turnieju biorą udział aż 64 drużyny:
- 32 młodzieżowe drużyny klubów, które zakwalifikują się do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA 2021/22 (tzw. ścieżka Ligi Mistrzów UEFA);
- 32 pozostałe drużyny to młodzieżowi mistrzowie krajów z 32 najlepiej sklasyfikowanych federacji w rankingach współczynników federacji UEFA 2021/22 (ścieżka mistrzów krajowych). Odpowiednie krajowe mistrzostwa młodzieży, tj. mistrzostwa krajowe U17, U18 lub U19, to określone przez federację narodową i zatwierdzone przez UEFA. Na podstawie tej regulacji w UEFA Youth Leaugue udział wzięła młodzieżowa drużyna Pogoni Szczecin jako mistrz Centralnej Ligi Juniorów.
Posiadacz tytułu Ligi Młodzieżowej UEFA automatycznie kwalifikuje się do ścieżki mistrzów krajowych, jeśli nie zakwalifikuje się do rozgrywek poprzez ścieżkę Ligi Mistrzów- pod warunkiem, że w ścieżce mistrzów krajowych jest miejsce. Wszelkie dodatkowe wolne miejsce na ścieżce mistrzów krajowych jest obsadzane przez młodzieżowego mistrza kraju z następnego najlepiej sklasyfikowanego związku w rankingu współczynników federacji UEFA 2021/22. Jeśli zespół kwalifikuje się zarówno do ścieżki Ligi Mistrzów UEFA, jak i ścieżki mistrzów krajowych, automatycznie uczestniczy w ścieżce Ligi Mistrzów UEFA, a wakat na ścieżce mistrzów krajowych jest wypełniany przez mistrza kraju kolejnej najlepiej sklasyfikowanej federacji.
FORMAT TURNIEJU
Zgodnie z art. 13.03 Regulacji turniej składa się z dwóch faz:
- Ścieżki Ligi Mistrzów- składającej się z fazy grupowej tj. 8 grup po 4 drużyny w każdej grupie jest rozgrywanych 6 dni meczowych (2 razy każdy z każdym)- jak w „dorosłej” Lidze Mistrzów. Ośmiu zwycięzców grup w ścieżce Ligi Mistrzów kwalifikuje się bezpośrednio do 1/8 finału, a ośmiu zdobywców drugiego miejsca kwalifikuje się do play-offów
- Ścieżki mistrzów krajowych- pierwsza i druga runda rozgrywana jest w systemie pucharowym (knockout), gdzie każdy klub gra z każdym przeciwnikiem dwa razy, w meczach u siebie i na wyjeździe. Drużyna, która zdobędzie większą sumę bramek w dwóch meczach, kwalifikuje się do kolejnego etapu. Szesnastu zwycięzców pierwszej rundy rywalizuje między sobą w drugiej rundzie. Ośmiu zwycięzców drugiej rundy kwalifikuje się do play-offów.
- Play- offy- 8 zwycięzców ścieżki mistrzow krajowych + 8 zdobywców drugich miejsc w grupach w ścieżce Ligi Mistrzów
- 1/8 finału- Zwycięzcy grup ścieżki Ligi Mistrzów + Zwycięzcy play-offów
- ćwierćfinał
- półfinał
-finał
Należy zwrócić uwagę że w Fazie II znika zasada dwumeczu i w każdej rundzie drużyny grają między sobą tylko jeden mecz. Ponadto półfinały i finał grane są na tzw. neutralnym stadionie.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.