26.08.2013
Wakacje powoli dobiegają już końca. Czas odpoczynku od zajęć szkolnych i urlopów to przede wszystkim szukanie różnych form rekreacji od tych indywidualnych, po zorganizowane wyjazdy np. zagraniczne. Wiele osób decyduje się na spędzanie gorących, wręcz upalnych dni nad wodą, łamiąc przepisy prawa, a przynajmniej nie zachowując zasad zdrowego rozsądku.
Największe żniwo zebrał upalny pierwszy weekend sierpnia, kiedy to utonęło w całej Polsce aż 31 osób. Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady bezpieczeństwa nad wodą jest Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 208, poz. 1240). Znajdziemy w niej ogólne zasady bezpieczeństwa nad wodą, katalog obowiązków zarządców obszarów wodnych, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego i samych ratowników.
Kto jest uprawniony do wykonywania ratownictwa nad wodą w Polsce? Tę kwestię reguluje art. 12 ust. 1 wspomnianej Ustawy:
Art. 12.
1. Ratownictwo wodne może wykonywać Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz inne podmioty, jeżeli uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwane dalej „podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego .
Przedmiotem Ustawy są także: organizowanie i finasowanie działań ratowniczych oraz nadzór i kontrola nad nimi, którą sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych. Dużą rolę odgrywa Policja i specjalistyczne komisariaty wodne, których funkcjonariusze pilnują bezpieczeństwa i porządku na obszarach wodnych, zwracają także uwagę na motorówki, łodzie i skutery wodne. W myśl art. 30 Ustawy policjant może wydać dyspozycję usunięcia takiej jednostki z akwenu, wówczas, gdy nie ma możliwości jej zabezpieczenia osoba prowadząca taką jednostkę znajduję się pod wpływem: alkoholu, środka działającego podobnie do alkoholu lub środka odurzającego.
Ustawa przewiduje też kary dla osób, które nielegalnie znajdują się na obszarach wodnych oraz tych, które w stanie nietrzeźwości prowadzą pojazdy pływające i to nie tylko motorowe. Na takie osoby może zostać nałożona grzywna na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 848, z późn. zm.).
Nic też oczywiście nie zastąpi zdrowego rozsądku i zdań zawartych w regulaminach kąpielisk czy broszurach wydawanych przez WOPR. A oto kilka z nich:
Do kąpieli wybieraj zawsze miejsca bezpieczne, najlepiej na plażach strzeżonych.Powoli wchodź do wody, aby przez nagłą różnicę temperatur nie doprowadzić do skurczu serca.Nie wchodź do wody gdy:
- jesteś bezpośrednio po jedzeniu (odczekaj przynajmniej pół godziny),
- jesteś zmęczony i głodny
- piłeś alkohol,
- jesteś rozgrzany lub spocony,
- temperatura wody wynosi poniżej 15 st.C,
- jest duża fala,
- w wodzie występują wiry,
- dno akwenu jest zanieczyszczone,
Nie skacz do wody gdy:
- nie znasz głębokości,
- nie wiesz co się w niej znajduje,
- jesteś rozgrzany (zagrożenie wstrząsem termiczny),
- w wodzie jest dużo pływających (zagrożenie kolizją).
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.