02.01.2018
Na wstępie w Nowym Roku chciałbym wszystkim państwu życzyć zdrowia, radości, tężyzny, realizacji planów i spełnienia marzeń. A toast wznoszę … cydrem. Już tłumaczę dlaczego.
Mało kto się zapewne orientuje, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zmianą ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Do 22 grudnia był czas, by zainteresowani zgłaszali swoje uwagi. Dla świata sportu ważny jest artykuł 13 tejże ustawy, na podstawie którego producenci piwa mają - pod istotnymi ograniczeniami – prawo reklamowania się, w tym podczas prowadzonej przez organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego – co ma często miejsce.
Niestety – uprawnienie takie nigdy nie zostało przyznane producentom cydru, mimo iż swego czasu dużo się o tym mówiło podczas nałożonego przez Rosję na polskich sadowników embarga. Żadnej zmiany w tym zakresie nie przewiduje również projekt procedowanej nowelizacji ustawy.
Ponieważ w ostatnim czasie, po zmianie przepisów hazardowych, można bardzo wyraźnie zaobserwować wzrost reklamowania się i sponsoringu działalności sportowej przez firmy bukmacherskie, uznałem, że umożliwienie reklamy cydru tożsamej, co piwa – również przyczyni się do dalszego wzrostu finansowania sportu. I to zarówno bezpośrednio poprzez reklamę prowadzonej przez organizatora imprezy sportowej, jak i poprzez obowiązkową opłatę wnoszoną na Fundusz Zajęć Sportowych. Dlatego też jako lobbista środowisk sportowych zgłosiłem zainteresowanie pracami nad projektem ustawy. Skoro jest szansa pozyskać więcej pieniędzy dla sportu z reklamy napoju zbliżonego zawartością alkoholu do piwa, pomóc polskim sadownikom i de facto znieść istniejącą fikcję (cydr i tak w rożny „barwny” sposób się reklamuje) - to czemu po prostu tego nie zrobić.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.