Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Terminy rozgrywek klubowych UEFA, a kalendarz Ekstraklasy

14.09.2020

Po przerwie związanej z meczami reprezentacji Polski w Lidze Narodów, w weekend na boiska powrócili piłkarze PKO Bank Polski Ekstraklasy. Dziś, ostatnie spotkanie Rakowa Częstochowa z KGHM Zagłębiem Lubin. Wiele emocji i grad bramek przyniósł sobotni mecze Śląska Wrocław z Lechem Poznań, zakończony remisem 3:3. Lecha już w środę czeka spotkanie drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europy, w którym zmierzy się w Sztokholmie z Hammarby, dzień później Piast Gliwice podejmować austriacki TSV Hartberg. Legia Warszawa 24 września, już w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy zagra na własnym stadionie zwycięzcą macedońsko-kosowskiej rywalizacji Sileksu z Dritą. Dziś postanowiłem się przyjrzeć przerwom jakie polskie drużyny mają między meczami ekstraklasy, a pucharowymi bojami, w których na nie liczymy, bowiem zależy nam na poprawie pozycji polskich klubów w rankingach, a i im wyżej toczy się walka to i poziom sportowy jest wyższy i jest szansa przeżywania wielkich emocji, których dawno nie zaznaliśmy.

W fazie grupowej Ligi Mistrzów polski zespół grał ostatnio w 2016 roku. Była to Legia Warszawa i ta sama Legia jest ostatnim polskim zespołem, który wystąpił w grupie Ligi Europie, a było to jeszcze wcześniej, bo w 2015 roku. Nic więc dziwnego, że marzenia o awansie polskiego zespołu do tej fazy gier są z roku na rok coraz większe, a jednocześnie bywały przerywane porażkami, nierzadko z niżej notowanymi zespołami, ale skoncentrujmy się na Lechu i Piaście. Lech gra w Sztokholmie w środę 16 września o godzinie 19,00, a mecz 3. kolejki Ekstraklasy grał w sobotę 12 września we Wrocławiu o 20,00. Piast Gliwice zremisował 12 września z Wartą Poznań w Grodzisku Wielkopolskim 0:0, a pięć dni później zagra w Gliwicach, w czwartek 17 września o 20,00 z austriackim Hartbergiem. Po tych meczach, Lecha czeka w 4. kolejce derbowe spotkanie z Wartą w niedzielę 20 września o 17:30, czyli 4 dni po meczu w Szwecji, a Piasta – poniedziałkowy mecz także u siebie z Jagiellonią Białystok. Jeśli Lech i Piast awansują do trzeciej rundy wówczas do czwartku do 24 września mieć będą odpowiednio – 4 i 3 dni. Legia z kolei gra w sobotę 19 września w lidze o 20,00 z Górnikiem Zabrze – na razie liderem rozgrywek, a mecz pucharowy ma zaplanowany na czwartek 24 września na godzinę 20.30

Jak wiemy, w obecnej rzeczywistości mecze rund eliminacyjnych rozgrywane są w systemie jednego meczu, a nie mecz i rewanż. Wiadomo, epidemia, przesunięcia w kalendarzu, późniejszy początek rozgrywek sezonu 2020/2021. Warto też dodać, że z tych przyczyn także w niektórych krajach okno transferowe zamyka się nie 31 sierpnia lub 1 września, a 5 października. Tego jeszcze nie grali w naszych czasach, ale to czasy wyjątkowe.

Zatem wracając Legia będzie miała 5 dni do meczu europejskiego 24 września. Trzy gdy zagra w trzeciej rundzie w czwartek, a cztery – gdy w środę. Legia mecz 5. Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy rozegra w niedzielę o 17,30 ze Śląskiem Wrocław na swoim stadionie. Mecze Lecha i Piast również zostały zaplanowane na niedzielę, gdyby okazało się, że w czwartek 24 września również zagrają w trzeciej rundzie eliminacji. Do tego jednak trzeba przejść drugą rundę, a ta już w najbliższych dniach, bo 16 i 17 września.

Generalnie jest tak, że w przypadku polskich zespołów, w ostatnich latach, Ekstraklasa S.A. pilnowała by kluby miały te 3 dni przerwy minimum między meczami. Przepisy UEFA mówią o dwóch dobach i nierzadko bywało tak, że niemiecka drużyna walczyła w czwartek w Lidze Europy, a już w sobotę w Bundeslidze. U nas zawsze dbano o ten trzydniowy interwał między meczami.

Czy zatem te przerwy są jakoś uregulowane w polskich przepisach związkowych? Tak. Zaglądając do Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy, a w tym roku jest to Uchwała VI/77 z dnia 24 lipca 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2020/2021, napotykamy art. 10.1., zgodnie z którym. mecze muszą być rozegrane w terminie i godzinach wyznaczonych przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. z zastrzeżeniem terminów obligatoryjnych, terminów wynikających z przepisów FIFA, terminów wynikających z przepisów UEFA oraz terminów ustalonych z podmiotem posiadającym licencję nadawcy.

Mamy więc wymóg dostosowania terminarza krajowej rywalizacji do rozgrywek klubowych UEFA. Warto też zwrócić uwagę na przepis art. 10.5. Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy w świetle, którego, Departament Logistyki Rozgrywek może wyznaczyć rozegranie meczu Klubu na termin, dzielący od poprzedniego meczu Klubu o dwa lub więcej kolejne pełne dni. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności wynikających z obligatoryjnych terminów rozgrywek UEFA lub spowodowanych działaniami siły wyższej Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. może wyznaczyć rozegranie meczu w terminie uwzględniającym krótszą przerwę między zawodami z preferencją dla uczestnika rozgrywek UEFA. Mamy więc termin dwóch pełnych, a niekoniecznie trzech co się powszechnie przyjęło. Gdyby okazało się, że któryś piątkowy czy sobotni mecz trzeba przełożyć np. niedzielę, zgodnie z art. 10.6. Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. może wyznaczyć rozegranie meczów o Mistrzostwo Ekstraklasy na jeden termin i o jednej godzinie. Nie trzeba więc sztucznie dopasowywać godziny mecz np. 12,30, jeśli w danym terminie mecze są o 15,00 i 17:30 lub np. 20:00 jeśli mecze ligowe są o 12,30, 15,00 i 17,30. Mogą być dwa spotkania np. o 15,30 lub o 17,00.
Co do kar za odmowę rozegranie to dla ciekawostki są one diametralnie inne niż w niższych klasach rozgrywkowych, bo zgodnie z art. 10.7., Klub, który odmówi rozegrania meczu w terminie wyznaczonym przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. podlega karze 500.000 PLN. Niezależnie od powyższego Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. może nałożyć także inne kary, przewidziane w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. Klub zobowiązany jest także do zapłaty na rzecz Ekstraklasy S.A. kar w wysokości odpowiadającej karom umownym, wynikającym z umów wiążących Ekstraklasę S.A.

A teraz art. 11. Regulaminu i „Terminy rozgrywek UEFA lub Pucharu Polski”. Podstawowa zasada została ujęta w art. 11.1. i 3., zgodnie z którymi:

 1. Kluby, które występują w rozgrywkach UEFA lub Pucharu Polski we wtorek co do zasady rozgrywają mecze mistrzowskie nie później niż w sobotę przed określonymi wyżej meczami oraz nie wcześniej niż w piątek po tych meczach.
 2. Kluby, które występują w rozgrywkach UEFA lub Pucharu Polski w środę co do zasady rozgrywają mecze mistrzowskie nie później niż w niedzielę przed określonymi wyżej meczami oraz nie wcześniej niż w sobotę po tych meczach.
 3. Kluby, które występują w rozgrywkach UEFA lub Pucharu Polski w czwartek co do zasady rozgrywają mecze mistrzowskie nie później niż w poniedziałek przed określonymi wyżej meczami oraz nie wcześniej niż w niedzielę po tych meczach. W uzasadnionych przypadkach Departament Logistyki Rozgrywek może z urzędu wyznaczyć mecz mistrzowski Klubu, który występuje w rozgrywkach UEFA lub Pucharu Polski w czwartek, na poniedziałek po takim meczu.

Mamy już zatem „podpórkę” w przepisach, dlaczego tak się dzieje. Zgodnie z ostatnim z tych punktów możliwe jest więc rozegranie nawet dwóch meczów w poniedziałek. Jednego planowego, jeśli tak został rozpisany, w poniedziałek o 18,00, a meczu drużyny, która grała w Lidze Europy w czwartek, np. zwłaszcza daleko od Polski – w poniedziałek o 20,30. Myślę, że przybliżyłem Państwu wszystkie te mechanizmy i pozwolą one zrozumieć bardziej meandry ustalania kalendarzy poszczególnych kolejek.

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.